Засновник ПВК "Вагнер" Євген Пригожин перейшов чергову "червону лінію" й заявив: якщо міністр оборони РФ Сергій Шойгу вирішить рейдернути "Вагнер", то Шойгу загине. Заява прозвучала у відповідь на те, що Міноборони вирішило змусити всіх "добровольців" записатися в лави збройних сил РФ.

Пригожин дуже прямолінійно натякає, що Шойгу самостійно не може щось рейдернути (він його прямо називає "тувинський дегенерат"). Хто ж тоді стоїть за Шойгу? Як би це дивно не звучало, поки ніхто. Поки - це війна двох. Але навколо ходить маса шакалів, які хотіли б і "Вагнер" рейдернути, і отримати крісло Шойгу.

Навіщо Пригожин палить Суровікіна? Адже у своєму виступі він заявляє, що виконував накази тільки Суровікіна і останній є єдиним розумним генералом. Причин такого акцентованого згадування може бути три.

Відео дня

Пригожин просто цинічно використовує Суровікіна

По-перше, Суровікін і без того має натягнуті стосунки з Герасимовим і не виключено, що його можуть "піти" разом з "Вагнером", тобто це гра на випередження.

По-друге, це може бути полем для маневру, коли настане час "Ч". При крайній потребі можна "провести переговори" Суровікін - Пригожин і перший пообіцяє виконати якісь вимоги, а останній зможе вийти із ситуації не втративши обличчя.

І третій варіант: Пригожин просто цинічно використовує Суровікіна.

Річ у тім, що мовчати і чекати в куточку - це характерна риса Путіна

Також вчора зʼявилася версія, що Пригожину запропонують посаду губернатора, щоб загнати його в стійло. Щодо "стійла", то ми бачили приклад Саакашвілі, коли губернаторство не заважало йому говорити все, що надумається. Можна тільки уявити, про які корупційні схеми буде говорити губернатор Пригожин, якщо чутки про його губернаторство є хоч трохи правдою.

Чому Путін поки мовчить? Річ у тім, що мовчати і чекати в куточку - це характерна риса Путіна. Будучи боягузом, він, окрім всього іншого, боїться приймати рішення. І боїться розставатися з людьми.

Але тут є ще одна річ: конфлікт Пригожин-Шойгу задумувався (як і маса подібних конфліктів), як історія, коли нацьковуються між собою люди, які гризуть один одного і чекають, поки Путін розрулить ситуацію. Цього разу Путіну потрібно було б, щоб хтось легко тролив генералів, аби їхня енергія йшла не на палацові ігри, а на війну один з одним. І тут ситуація перестала бути штатною. Потрібно приймати дуже неприємне для Путіна різке рішення, коли йому ставлять ультиматум: або один - або інший. Він, в силу свого психотипу, такі ультиматуми не виносить. І тому тримає паузу.

Пригожин відкрито почав говорити про протиставлення росіян і чеченців у нинішніх реаліях

Ще один учасник історії – Кадиров. Кілька місяців тому Кадирова, який почав грати в свої політичні ігри та навіть приміряти на себе форму керівника нацгвардії, відкинули назад в Чечню. В доволі жорсткій формі йому вказали на його місце і він прийняв ці правила гри. Нинішня ситуація з Пригожиним - це шанс для Кадирова знову повернутися в загальноросійський порядок денний.

Раніше він самостійно взяв на себе роль пса царя, який дзявкає на тих, хто царю заважає. Але перший свій "гав" Кадиров зробив аж надто примітивно і отримав відповідь про те, що пригожинці памʼятають першу і другу чеченські війни та на чиїй стороні воював клан Кадирова. Пригожин відкрито почав говорити про протиставлення росіян і чеченців у нинішніх реаліях.

Якщо відкинути навколополітичну тріскотню, існує висока ймовірність, що чеченці і вагнерівці в близькому майбутньому можуть стати конкурентами в кримінальному світі Росії. За цим треба слідкувати, звичайно, але міжетнічний кримінальний переділ Росії ніхто не скасовував. Пригожин першим почав голосно говорити про невдоволення домінуючою роллю чеченців в цьому світі.

З великою долею ймовірності можемо говорити, що Путін мовчатиме до серпня

Що буде далі?

Система побудована так, що ніхто не розуміє, що робити без вказівки Путіна, який поки не хоче приймати ніяких рішень. Ідеальний вихід - вбити Пригожина. Але нема команди від Путіна.

Проте, сам Шойгу, якщо можна так виразитися, поставив Путіну ультиматум: до 1 липня має бути остаточно вирішене це питання. Точніше, це сам Путін устами Шойгу, передав Пригожину привіт і сказав: "Маєш завершити цей цирк". Тому, з великою долею ймовірності можемо говорити, що Путін мовчатиме до серпня.

Що буде робити Пригожин? У нього є запасний варіант: передати частину вагнерівців в Міноборони під особисті гарантії Суровікіна, що перед ними виконають всі умови. Але при цьому не варто забувати, що воєнні спроможності вагнерівців зараз відносно невеликі. І навіть передавши своїх зеків під Міноборони, він ніяк не втрачає політичних можливостей по критиці Міноборони (наприклад, щодня буде розповідати, як когось послали на вірну смерть). Після 1 серпня він все одно залишиться в політиці. І тут ми повертаємося до головного: чи дасть Путін вказівку на ліквідацію (арешт) Пригожина? А відповідь тут проста: поки Путін не відчуватиме персональної загрози, не дасть. Бо Пригожин для нього все ще є частиною системи рівноваг (стосовно Міноборони і Кадирова перш за все).

Отож, шоу має тривати. Хоча чорних лебедів, звичайно, ніхто не скасовував.

Вадим Денисенко, виконавчий директор аналітичного центру "Український інститут майбутнього"