Країнам набагато вигідніше атакувати ворога дешевими і компактними дронами, ніж дорогими БПЛА.
За часів глобальної війни з тероризмом американський ударний дрон MQ-9 Reaper був найстрашнішою зброєю. Проте в наш час цей безпілотник став більш вразливим. Таку думку висловив військовий оглядач і журналіст Майкл Пек у своїй колонці для Business Insider.
Експерт нагадав, що розмах крил MQ-9 Reaper становить 20 метрів або навіть більше, залежно від модифікації. Вартість таких безпілотників становить близько 30 мільйонів доларів. Їх збивали над Єменом, Ліваном та Україною.
Тож дедалі частіше в Європі розмірковують над тим, чи варто продовжувати купувати такі дорогі безпілотники. Замість цього можна закупити одразу кілька дешевших і компактніших БПЛА, які можна втратити без серйозної шкоди бюджету.
"Середньовисотні БПЛА великої тривалості польоту можуть забезпечити постійне спостереження, зокрема крізь хмари за допомогою радара із синтезованою апертурою (SAR), але тільки якщо вони зможуть вижити", - розповів військовий оглядач Роберт Толласт у своєму есе для британського аналітичного центру Royal United Services Institute.
Пек зазначив, що щонайменше 15 одиниць MQ-9 Reaper було збито хуситами над Єменом із жовтня 2023 року. Сім із них було знищено в березні та квітні 2025 року, а сумарні збитки оцінюються в понад 500 мільйонів доларів.
Експерт підкреслив, що країни з більш розвиненими засобами ППО зможуть збивати MQ-9 Reaper ще ефективніше. Ще одна проблема полягає в тому, що безпілотні системи розвиваються з такою швидкістю, що дорога та інноваційна зброя вже через кілька років застаріває.
Наприклад, Велика Британія у 2024 році вивела з експлуатації флот БПЛА Watchkeeper, які вперше піднялися в повітря у 2010 році, але з'явилися на озброєнні тільки у 2018 році. Затримки, технічні проблеми і кілька аварій призвели до того, що британці визнали ці безпілотники малоефективними.
Пек додав, що головною проблемою подібних безпілотників є їхня висока вартість. Схожа ситуація сталася з Bayraktar TB-2, які на початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну стали серйозною загрозою для окупантів. В останні ж роки українські війська стали дуже рідко застосовувати ці безпілотники.
Оглядач вважає, що багатьом країнам набагато вигідніше атакувати ворога цілим полчищем дешевих FPV-дронів. За його словами, ці дрони вже стали домінуючою зброєю в Україні.
Раніше в Києві відбулася виставка новітніх зразків українського озброєння, присвячена Дню піхотинця. Одним з експонатів на виставці виявився ударний безпілотник FP-1.
За попередньою інформацією, FP-1 може літати на відстань до 1600 км за бойової частини у 120 кг.
Журналіст і оглядач Девід Екс зазначив, що ціна дрона може становити понад 100 тисяч доларів. Він підкреслив, що FP-1 - це односторонній ударний безпілотник, який врізається в ціль і вибухає.