этот материал доступен на русском

TVP: Підпал угорського центру в Ужгороді влаштував проросійський неофашист з Польщі

12:24, 08 січня 2019
Світ
1313 0
У Польщі підозрюють, що підпал в Ужгороді рік тому замовила Росія через журналіста з Німеччини / фото zak.gp.gov.ua

За підпал Центру угорської культури на Закарпатті в лютому 2018 року двоє поляків отримали по сім тисяч гривень. Про це йдеться у висновках розслідування, яке завершила прокуратура Варшави.

Як повідомляє польський телеканал TVP, справу про підпал в Україні передали в суд. Неофіційно слідчі вважають, що ідея влаштувати підпал будівлі угорської організації на Закарпатті походить з Росії. А тим часом, польська прокуратура визнала, що вчинок трьох молодих поляків «має терористичний характер». В розпорядженні TVP опинилися висновки розслідування, яке провели Мазовецький відділ з боротьби з організованою злочинністю і корупцією Національної прокуратури і Служба внутрішньої безпеки Польщі (ABW).

«Провокація повинна була призвести до погіршення українсько-угорських відносин. А це на руку Росії, яка зацікавлена в дестабілізації свого західного сусіда, на території якого вже триває гібридна війна», - сказав польським журналістам неназваний офіцер ABW.

«Залучення до неї польських головорізів також було корисне Росії. Тому що так в разі викриття виконавців з’являлися можливості загострення відносин між українцями і поляками, які і без того не найкращі», - додав він.

Читайте також"Угорщина – не Росія": експерт оцінив, чи загрожує Закарпаттю захоплення

Головним обвинуваченим у справі про підпал будівлі Центру угорської культури на Закарпатті став 28-річний Міхал П., який має вищу освіту у сфері безпеки. Слідчі встановили, що він має зв’язок з польською неофашистською організацією Falanga і проросійською партією Zmiana. Лідер останньої – Матеуш Піскорський – був арештований за співпрацю з російською і китайською розвідкою.

«В січні і лютому 2018 року з метою отримання фінансової вигоди Міхал П. організував на території України протиправні дії, націлені на розпалення міжнаціональної ненависті між громадянами України і Угорщини, підриву політичної системи України і поглиблення розколу між українцями і угорцями, а також фінансування терористичного злочину, який полягає в нанесенні зображення фашистської символіки і підпалу будинку громадської організації «Центру угорської культури Закарпаття в Ужгороді». Він перерахував Адріану М. і Томашу Ш. 1000 злотих на купівлю палива для підпалу, а також видав мобільні телефони, SIM-карти і куртки для втілення дій», - йдеться у обвинуваченні проти поляка-організатора.

Загалом, до виконання спланованого ним злочину Міхал П. хотів залучити 5 людей. Охочих виконавців він вербував у Кракові серед членів стрілецької організації SJS2039 і неофашистської організації Falanga. В середині січня він домовився про зустріч з 22-річним електриком Адріаном М. Розмову вони провели в автомобілі. Тоді Міхал П. розповів, що хотів би, щоб Адріан намалював на будинку громадської організації в Ужгороді свастику і цифру 88 (восьма літера латинського алфавіту – це “H”, тож так неофашисти маскують нацистське гасло «Heil Hitler». Організатор переконував виконавця, що вчинок повинен «скомпрометувати українських бандерівців». Але перед цим Адріан М. повинен був сам з’їздити в Україну, щоб перевірити, чи зможе він перетнути український кордон. 13 січня виконавець без проблем з’їздив у Львів.

Через кілька днів після повернення з поїздки поляки знову зустрілися. Міхал П. розповів, що тоді він отримав посилку, в якій була книжка, в якій між сторінками лежали 500 євро.

Читайте такожВночі на Закарпатті невідомі потрощили угорські автомобілі (фото)

«То були гроші від угорців», - сказав він, додавши, що замовник був «з Євросоюзу». Але відмовився говорити про організатора.

Пізніше Міхал П. завербував ще одного 26-річного поляка Томаша Ш. Його роль полягала в тому, що зняти злочин в Ужгороді, щоб фото і відео можна було розповсюдити через інтернет. Зрештою, третього лютого 2018 року поляки-виконавці вирушили в Ужгород через словацьке місто Кошице. З міркувань безпеки вони лишили свої особисті мобільні телефони вдома, а взяли нові, які їм видав Міхал П. Але в Ужгороді вони все ж порушили «маскування», знявши номер в готелі на свої імена. 4 лютого виконавці пішли до Центру угорської культури. На місці Адріан М. намалював свастику і цифри 88. Він також кинув «коктейль Молотова» по будівлі, але пляшка не розбилася. Вона відскочила від стіни і погасла. Томаш Ш, який все зняв на відео, відправив матеріали Міхалові П. Він відповів, що «угорці незадоволені» і що потрібно якось «закоптити» стіну будівлі.

Через кілька годин виконавці повернулися на місце злочину з каністрою бензину.  Підпал був знятий на відео, яке пізніше схвалив поляк-організатор. Задоволені змовники стерли пам’ять телефонів. Але вони забулися про камери спостереження на Центрі угорської культури, так само як і на заправці, де вони купили бензин. На щастя, пожежу в будинку швидко вдалося погасити. 4 лютого увечері Адріан М. і Томаш Ш. перетнули україно-словацький кордон. З України вони везли з собою цілу купу цигарок, але прикордонники помітили це. Тож злочинцям довелося ще й заплатити за це.

Читайте такожВ Ужгороді невідомі намагалися підпалити приміщення спілки угорців

В Кракові виконавці зустрілися з Міхалом П., отримали в нього свої особисті телефони, а також по тисячі злотих (близько 7 тисяч гривень) за скоєне. Вони були впевнені, що пов’язати їх з подіями в Ужгороді неможливо. Але вже 22 лютого службовців ABW затримали Адріана М. Наляканий можливими наслідками, він визнав свою причетність до атаки в Україні. Адріан М. заявив, що хоче скористатися статтею 60 карного кодексу Польщі, яка передбачає скорочення покарання для злочинця в разі його зізнання. Він також розповів слідчим, що працював на Міхала П., а також про перебіг усіх подій. Того ж дня працівники ABW арештували замовника й іншого виконавця злочину – Томаша Ш.

Польські слідчі ще шукають того, хто заплатив Міхалу П. за те, щоб він організував злочин на території України. Наразі зібрані дані вказують на те, що замовником виступив журналіст з Німеччини, який співпрацює зі спецслужбами Росії.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
IноЗМI
телеграм-канал перекладів зарубіжної преси
Читати в Telegram