CNN: Чорнобиль і радар «Дуга» манять американців через нову напругу між Заходом і Росією

Зухвала поведінка Кремля змушує мешканців заходу цікавитися історією Холодної війни й Чорнобильської катастрофи.

Спокійний і незайманий ліс на північ від Києва був би прекрасним місцем для прогулянки, якби не один факт. Він розташований в зараженій радіацією Чорнобильській зоні відчуження, створеній в 1986 році після найгіршої у світі ядерної катастрофи.

З 2011 року Чорнобиль притягує авантюрних туристів. Але місцевий ліс приховує ще один спадок Холодної війни зі зловісною і таємничою репутацією, пише CNN. Йдеться про радар «Дуга». Попри те, що колись він був великою таємницею під посиленим захистом, велетенську споруду можна побачити за кілометри. Пробиваючись через туман над горизонтом система справляє сюрреалістичне враження.

Читайте такожBBC: Чорнобиль не такий радіоактивний кошмар, яким здається

Здалеку здається, що це якась велетенська стіна. Якщо придивитися ближче, то стає зрозуміло, що це велика стара структура, складена з сотень антен і турбін. Радар «Дуга» колись був одним із найбільш могутніх військових об’єктів у комуністичній імперії СРСР. Його висота досі складає 150 метрів, а ширина – 700 метрів. Але, покинута посеред радіоактивних вітрів Чорнобиля, система тепер у стані індустріального занепаду.

Будь-хто, хто захоче дослідити підніжжя «Дуги», наштовхнеться на покинуті машини, залізні діжки, зламані електронні пристрої й металевий брухт – нагадування про спішну евакуацію невдовзі після аварії на ЧАЕС. Десятиліттями радар стоїть посередині місця забуття і повільно розвалюється без будь-чиєї уваги. З 2013 року туристи почали досліджувати Чорнобильську зону відчуження, отримавши також змогу наблизитися до радара у складі організованих груп.

За словами Ярослава Ємельяненка, чия туристична агенція влаштовує поїздки в Чорнобиль, навіть ті, хто знав про «Дугу» заздалегідь, все одно шоковані її масштабами.

«Туристи приголомшені неймовірним розміром споруди і її естетичною високотехнологічною красою. Ніхто не очікує, що вона настільки велика. Їм шкода, що система напівзруйнована і під загрозою повного знищення», - сказав він CNN.

Навіть через десятиліття після краху СРСР історія, яка стоїть за радаром «Дуга», містить більше запитань, ніж відповідей. Його справжнє завдання досі невідоме. Спорудження «Дуги» почалося в 1972 році, коли радянські вчені шукали спосіб зменшити загрозу від ракет далекої дії. Вони висунули ідею побудови велетенської загоризонтної радіолокаційної станції. Вона випромінювала сигнали, які відбивалися від іоносфери Землі. Попри велетенський масштаб проекту, виявилося, що вчені не до кінця розуміли, як іоносфера насправді працює. Тож «Дуга» виявилася приречена на провал ще до завершення будівництва.

Читайте такожЗ’явились перші кадри закордонного серіалу "Чорнобиль"

Деякі відомі на сьогодні дані про «Дугу», яку також називали «Чорнобиль-2», розкрив колишній командир радарного комплексу Володимир Мусієць.

«Об’єкт «Чорнобиль-2» як частина протиракетної й космічної оборони армії СРСР був створений з однією метою: виявляти ядерні атаки проти Радянського Союзу в перші ж дві-три хвилини після запуску балістичних ракет», - пояснив він.

«Дуга» була лише приймачем, а передавач був збудований за 60 кілометрів від неї в містечку під назвою Любеч-1, яке тепер теж покинуте. Цілком таємні об’єкти були під інтенсивною охороною. Щоб збити з пантелику «ворогів», командування СРСР часто ховало такі споруди за цифрами чи фальшивими ідентичностями. На радянських мапах «Дуга» була позначена як дитячий табір. Поблизу радара навіть збудували дивну автобусну зупинку, прикрашену ведмедем-символом Олімпійських ігор у Москві у 1980 році.

Коли Філіп Донаг’ю, журналіст із США, якому одному з перших вдалося потрапити в Чорнобиль після аварії, запитав у офіційного провідника про сюрреалістичну споруду «Дуги» на горизонті, йому сказали, що то недобудований готель. За словами Мусійця, коли радар працював, він посилав короткі радіохвилі, здатні подолати тисячі кілометрів за допомогою техніки, яку називали «загоризонтною» радіолокацією, щоб виявити полум’я ракет під час запусків. В 1976 році світ вперше почув так званого радянського «дятла» - повторюваний імпульс, який розсилав передавач.

Читайте такожNewsweek: Дике життя процвітає в радіоактивному Чорнобилі без людей

Одразу ж після цього з’явилися різноманітні теорії змови. У західних ЗМІ почали писати про зброю, яка нібито контролює погоду чи навіть людський розум. На тлі зростання страху перед ядерною війною дехто повірив, що низькочастотний «російський сигнал» може змінити людську поведінку чи знищити мозкові клітини. Ці спекуляції посилювалися тим, що СРСР заперечував саме існування радару. У Москві стверджували, що на його місці розташований дитячий табір.

Навряд чи «Дуга» використовувалася в якості зброї для контролю людей на території США. Але її справжнє завдання і важливі деталі роботи вкриті загадкою. Через цілком таємний статус радара, всі документи про нього були або знищені, або заховані в архівах Москви. І такий стан речей продовжується навіть сьогодні. Важливі компоненти велетенської антени або були вивезені в Росію, або вкрадені мародерами.

Більше двох десятиліть «Дуга» була захована від людей в Чорнобильській зоні відчуження. Чорнобильська катастрофа вплинула на життя десятків тисяч невинних людей, спричинивши зараження радіацією і смерті.

CNN зауважує, що не в останню чергу через новий дипломатичний конфлікт між Росією і Заходом спричинив зростання інтересу до історії Чорнобильської катастрофи й Холодної війни. Тож все більше людей приїжджають в Україну з прагненням дослідити такі покинуті релікти.

Читайте такожТрамп: відносини США та Росії сьогодні гірші, ніж за часів Холодної війни

«Багато людей чули про радар. Здебільшого їм подобається радар, тому що їхні особисті життєві історії якось пов’язані з Холодною війною. Деякі люди брали участь у тих подіях. Вони хочуть побачити «Дугу» на власні очі», - сказав Ємельяненко, додавши, що більшість відвідувачів – це громадяни США віком від 30 до 60 років.

За його словами, багато відвідувачів зони відчуження їдуть саме для того, щоб побачити «Дугу». Хоч зловісний «радянський дятел» на коротких радіохвилях зник, «Дуга» продовжує передавати його похмуру присутність по всій покинутій зоні. СРСР більше немає. Але частина його привидів досі переслідують Україну.