Stratfor: Сирія ще може стати для Росії болотом, в якому вона потоне

Москва відносно невеликими силами змогла отримати від сирійської авантюри все, про що мріяла, але вона досі може втратити ще більше.

Лише через чотири роки після початку вторгнення російської армії в Сирію Москва насолоджується дипломатичними, фінансовими й військовими здобутками. Вбивши клин між союзниками НАТО і випробовуючи нове озброєння, Росія отримала помітні стратегічні й тактичні перемоги на сирійській території.

Але не зважаючи на все це, лишається невідомим, як Москва збирається рухатися вперед. Адже вона тепер постала перед великими ризиками: від більшої уразливості перед військовими атаками до перспективи зазнати побічних наслідків від участі в регіональних битвах за владу. Про це пише експерт приватного аналітично-розвідувального центру Stratfor Омар Ламрані.

Читайте такожBusiness Insider: Путін задарма отримав у Сирії все, про що мріяв

Одним з найбільших досягнень Росії в Сирії він називає те, що значних успіхів вдалося добитися відносно низькою ціною. Відправивши лише приблизно 5 тисяч військових, більшість з яких брали участь в операціях ВПС і були радниками, Москва за підтримки Ірану змогла стабілізувати залежний уряд в Сирії й відновити його домінування на полі битви. Це дозволило їй зберегти свої військові бази на сирійській території на тлі захисту гарантій доступу до комерційних інтересів в країні. Кремль зміг підтвердити свій імідж глобальної військової сили й відкрив шлях до захоплення ще більшої дипломатичної ролі в регіоні.

В дипломатичному вимірі Росія розширила своє партнерство з Іраном, перетворила напружений конфлікт з Туреччиною в дедалі ширші стосунки й стала критично важливим гравцем на Близькому Сході, якого Ізраїль, Йорданія, Ірак і Саудівська Аравія більше не можуть ігнорувати. Більше того, вона нарешті змусила США брати участь в активних міжнародних переговорах щодо регіону якраз в той час, коли США й інші країни Заходу намагаються покарати Кремль за анексію Криму й агресивну поведінку в Європі.

Читайте такожThe Times: Згода на мир в Сирії на умовах Путіна - це не прояв гуманності

З військової точки зору, вторгнення в Сирію дозволило російській армії випробувати в бою нове озброєння, зокрема, крилаті ракети й нові літаки. Російські військові здобути реальний бойовий досвід. А Москва завершила свій експеримент з найманцями групи «Вагнер». Росія добилася всього цього, зазнавши невеликих втрат особового складу й обладнання. Вище російське командування почало говорити про використання досвіду в Сирії в якості моделі для нової «стратегії обмежених дій».

Навіть після початку вторгнення Туреччини 9 жовтня Москва змогла добитися значних успіхів завдяки своїй присутності в країні. США не просто пішли з сирійської території, вони віддали деякі свої військові бази й об’єкти в руки росіян. Це стало символічною перемогою, безцінною для державної пропаганди.

Однак, попри всі російські успіхи в Сирії, Кремль чекають непрості часи попереду. Перша з серйозних загроз вказує на далеку від завершення війну проти екстремістських груп в регіоні. «Сирійські демократичні сили» підірвані, США майже повністю покинули територію країни, а турецька армія зосередилася на війні проти курдських загонів. На тлі всього цього в «Ісламської держави» є прекрасна можливість відбудувати себе в тому вакуумі, який виник на сході Сирії. Велика кількість екстремістів, які зараз тікають з в’язниць північних регіонів, дуже скоро приєднаються до терористичної організації знову.

Читайте такожThe Economist: Заходу варто повчитися у Путіна, щоб врятувати Україну і себе від нього ж

Більше того, окрім «Ісламської держави» на сирійській території діють й інші екстремістські організації, такі як «Хуррас аль-Дін», пов’язана з «Аль-Каїдою». Такі сили зможуть зміцнитися й розширити вплив за межі провінції Ідліб. Росії за таких умов доведеться відправити на поле битви в Сирію ще більше солдатів й ресурсів, щоб розібратися з відновленими терористичними організаціями, які вважають Москву ворогом.

Російська сторона змогла вбити клин між Туреччиною і США торік. Але навіть цей успіх містить великі ризики. Перш за все, між Анкарою й Москвою на сирійській території назріває конфлікт, оскільки вони розділяють лінію фронту після краху «Сирійських демократичних сил» і виходу США. До цього часу єдиною точкою контакту між ними був фактичний кордон на заході Сирії, який розділяв території, зайняті урядом в Дамаску і лояльними до Туреччини загонами. Тепер лінія фронту між Москвою й Анкарою простягається на схід вздовж річки Євфрат. Це означає, що шанси виникнення сутичок між ними збільшуються.

Інша проблема для Кремля, яку він сам створив, посваривши Анкару з Вашингтоном, несе ядерний характер. Туреччина говорить про побудову ядерної зброї. В рамках ядерного стримування, яке США забезпечує для своїх європейських союзників по НАТО, на турецькій території базуються 50 стратегічних бомбардувальників B-61. Ці літаки гарантують, що союзники, такі як Туреччина, не будуть беззахисними в разі ядерної атаки. Хоча використовувати їх не можна без дозволу США.

Читайте такожЕрдоган заявив про можливість початку нової військової операції Туреччини у Сирії

Оскільки напруга у відносинах між Анкарою і Вашингтоном зростає, доля цієї політики опинилася під питанням. New York Times нещодавно писав, що Міністерство енергетики США розглядає можливість виведення ядерних сил з турецької території. Якщо це станеться, Анкара може вирішити відкрити власну ядерну програму. А це може підштовхнути інших гравців у регіоні включно з Саудівською Аравією до ядерної гонки. Таким чином, біля кордонів Росії з’явиться більше ядерних держав, що буде нести ризики для безпеки.

Зміцнення російських позицій у Сирії також ставить Москву в епіцентр ворожнечі на Близькому Сході. Зокрема, вона опинилася затиснутою між Іраном й Ізраїлем. Так, Тегеран і Кремль разом підтримують сирійський уряд. Але російській стороні теж дістанеться, якщо іранські війська вступлять в конфлікт з Ізраїлем. Насправді російські солдати вже постраждали від ірано-ізраїльської ворожнечі. У вересні 2018 року сирійська ракета збила літак з 15 російськими військовими на борту. Це сталося, коли сирійські урядові сили намагалися збити ізраїльський літак.