Російські найманці в "ЦАР" скоюють військові злочини / REUTERS

Російські найманці в Центральноафриканській Республіці причетні до численних військових злочинів – вбивства цивільних, тортур і зґвалтувань.

Про це йдеться в матеріалі CNN, де наводяться свідчення очевидців, а також інформація з конфіденційних документів ООН.

Так, журналісти описують розправу над мирними мешканцями в місті Бамбарі 15 лютого. За численними свідченнями, там російські найманці відкрили хаотичний вогонь по цивільних, які сховалися в мечеті, почувши стрілянину.

Точна кількість убитих невідома, але за даними журналістів, загинули від 10 до 20 осіб.

Інцидент в Бамбарі - один з безлічі злочинних епізодів, який розслідує CNN і правозахисники організації The Sentry.

Попри повсюдну атмосферу страху, десятки людей в ЦАР говорили про вбивства, зґвалтування і тортури, а також невибіркові напади на цивільних, включаючи підпали будинків.

У розпорядженні журналістів опинилися і конфіденційні документи ООН, які підтверджують ці звинувачення на адресу російських найманців.

Звіт миротворчих сил ООН, відомих як MINUSCA, підтверджує причетність росіян до подій в Бамбарі.

За даними MINUSCA, на сьогодні в ЦАР розміщені близько 2300 найманців, включаючи сирійський контингент. Вони все менше займаються інструктажем і підготовкою військ, і все частіше беруть пряму участь в бойових діях. Особливо після початку в січні урядового контрнаступу проти повстанців.

Росіяни також ввезли в країну бронетехніку, бойові вертольоти Мі-8 і Мі-24, а також БПЛА.

Крім Бамбарі, повідомляється і про інші злочини. Так, у грудні російські найманці обстріляли вантажівку, яка не зупинилася на блокпосту. Водій втратив руку в результаті поранення, троє пасажирів - співробітники організації "Лікарі без кордонів", загинули.

23 лютого найманці спалили житлові будинки в селі біля міста Боссангоа, що підтверджується внутрішнім звітом MINUSCA.

14 березня група російських найманців застрелила старосту села в районі Бамбарі, звинувативши його в симпатії до повстанців. Як розповів правозахисникам один з очевидців, росіяни спалили 60 будинків і пограбували село.

Повідомляється і про причетність найманців до зникнення людей. Кілька свідків розповіли журналістам і правозахисникам, що у росіян є база за межами Бамбарі. Там практикуються тортури затриманих.

Читайте такожCNN: Найманці "Вагнера" намагаються виправдати свої злочини в ЦАР за допомогою кіно

Російські авантюри в Африці

Протягом останніх кількох років РФ посилює свою гібридну присутність на Африканському континенті. Туди масово їдуть найманці і військові інструктори, поставляється зброя і техніка.

У ЦАР наймані сили надають підтримку чинному режиму.

У 2019 році командувач силами США в Африці генерал Томас Вальдхаузер заявляв, що у російської "групи Вагнера" в Центральноафриканській Республіці є 175 інструкторів, і деякі з них мають доступ до кабінету президента.

Видання Bild з посиланням на звіт німецької розвідки писало, що Путін робить Африку пріоритетом, в шести регіонах росіяни планують побудувати свої військові бази.

Бази хочуть розмістити в Центральноафриканській Республіці, на Мадагаскарі, Еритреї, в Мозамбіку, Єгипті та Судані. У 2015 році з цього приводу між регіонами континенту і Росією були підписані відповідні документи.

У документі йдеться, що РФ вже напівофіційно вчить африканських військових. Для цього 180 інструкторів перекинули в ЦАР та інші частини Африки, а в Росії щорічно навчаються близько 20 солдатів з Малі. Крім того, місцевих диктаторів росіяни забезпечують бойовиками приватних угруповань, зокрема «вагнерівцями».