6 січня міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко заявив, що третє щеплення можуть отримати усі вакциновані / фото УНІАН / Таня Поляковська

Перевірено на собі. Як отримати "бустерну" дозу вакцини проти COVID-19

16:03, 11.01.2022
6 хв. 3540

Щойно в Україні дозволили отримати "бустерну" дозу вакцини проти COVID-19 усім вакцинованим, кому вже виповнилося 18 років, редакція УНІАН вирішила: "Час щепитися!". Розповідаємо, чи складно потрапити "на бустер", як проходить процедура та про самопочуття після неї.

Попри те, що торік в МОЗ планували запровадити "бустерну" дозу вакцини проти COVID-19 з середини або наприкінці січня 2022 року, вже 6 січня міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко заявив, що третє щеплення можуть отримати усі вакциновані (кому вже виповнилося 18 років і у кого вже сплило шість місяців після останньої дози).

"Час вакцинуватися!", - вирішили ми в УНІАН. І, принагідно, розповімо вам, чи складно потрапити на "бустер", як проходить уся ця "процедура" та чи дійсно мРНК-вакцини переносяться важко. Спойлер: загалом – нічого особливого чи складного.

Коли можна робити "бустерну" дозу?

Медична інформаційна система Helsi у своєму офіційному Telegram-каналі нагадала, що робити "бустерну" дозу можна через 6-9 місяців після другої дози щеплення проти COVID-19. Якщо ви забули, коли робили другу дозу, то це можна подивитися, наприклад, у тому ж сервісі Helsi (з комп’ютера чи у мобільному додатку).

Як записатися?

Якщо півроку з дати останнього щеплення у вас вже минуло, ви можете записатися на "бустерну" дозу вакцини. Тут згодиться те ж Helsi. По суті, ви повторюєте свої дії при записі на першу та другу дози: обираєте місце та час вакцинації – в медичному закладі чи в пункті масової вакцинації.

Вільних місць на вакцинацію в додатку Helsi - купа / фото УНІАН / Таня Поляковська

Я обрала для себе центральну поліклініку свого району в Києві. Вільних місць на вакцинацію в додатку Helsi - купа. Щоправда, прийшовши вранці на місце, я зрозуміла, що так багато вільних місць для запису було тому, що лише я одна в усій черзі була записана на певний час, всі інші, по старій пам’яті, прийшли з розрахунком на "живу" чергу.

Читайте такожГоловний санлікар розказав, коли в Україні розпочнеться COVID-вакцинація дітей від 5 років

Втім, людей було зовсім не багато, менше десяти, тому сильно ніхто не затримався, процес відбувається швидко. До речі, за словами медиків, які проводять вакцинацію в цій поліклініці, людей на "бустер" тут поки що взагалі було не багато.

Які документи потрібно брати з собою?

Як і в попередні рази, на місці потрібно буде заповнити інформовану згоду, де ви вказуєте, зокрема, коли робили (якщо робили) попередню вакцинацію, а також інформацію про свій стан здоров’я.

Після заповнення цього бланку ви проходите на «співбесіду» / фото УНІАН / Таня Поляковська

Чим вакцинуватися?

Після заповнення цього бланку ви проходите на "співбесіду", де у вас також попросять паспорт та введуть інформацію про ваш візит в комп’ютер. У мене особливо нічого не запитували, адже я сама зайшла і відразу сказала, що перші дві дози у мене були CoronaVac’ом, і перепитала, чи "бустерна" у мене буде Pfizer. Власне, я прийшла підготована, прочитавши напередодні інструкцію від того ж Helsi.

В ній вказано, що рекомендованими вакцинами для "бустерної" дози є:

  • Moderna або Comirnaty від Pfizer, на вибір, якщо перші дві дози людина отримувала вакцинами Moderna/Pfizer/AstraZeneca.
  • Виключно Comirnaty від Pfizer, якщо перші дві дози було виконано вакциною CoronaVac від Sinovac Biotech.

Проте не забувайте, що перед будь-якими медичним маніпуляціями завжди потрібно ще раз проконсультуватися з лікарями!

Як проходить вакцинація і які рекомендації?

Після маніпуляцій з комп’ютером мені видали саморобний номерок з позначенням назви вакцини й відправили у сусідній кабінет на сам укольчик. Принагідно нагадали правила догляду за місцем уколу та попросити кілька днів не пити алкоголь. Також лікарка наголосила, аби я згодом підійшла до свого сімейного лікаря, щоб отримати штамп про "бустерну" дозу на свій паперовий міжнародний документ про вакцинацію.

У кабінеті вакцинації все пройшло так само швидко, як у попередні рази – підставляєш плече й отримуєш укол / фото УНІАН / Таня Поляковська

У кабінеті вакцинації все пройшло так само швидко, як у попередні рази – підставляєш плече й отримуєш укол. Плече сказали давати те, куди мене кололи попередні два щеплення. Дехто також пов’язує це з тим, лівша чи правша пацієнт.

За словами медиків, які проводять вакцинацію в цій поліклініці, людей на «бустер» тут поки що взагалі було не багато. / фото УНІАН / Таня Поляковська

Крім цього мені чомусь рекомендували згодом пройти дослідження крові на її згортання. Щоправда, пояснення, навіщо це потрібно, було не дуже аргументованим і схожим на "щоб було". Ще один нюанс – перед щепленням мене насварили, що не снідала перед вакцинацією, й попросили якнайшвидше поїсти.

Скільки "відпочивати" після уколу?

Після уколу мені, як і в попередні рази, рекомендували 20 хвилин посидіти у коридорі - на випадок, якщо стане погано. Водночас, слухняно сидячи там, я чула, як іншому пацієнту дозволили йти відразу.

Втім, за ці 20 хвилин очікування я допомогла кільком людям заповнити інформовану згоду, адже усім постійно не вистачало то ручки, то окулярів.

Після уколу мені, як і в попередні рази, рекомендували 20 хвилин посидіти у коридорі - на випадок, якщо стане погано / фото УНІАН / Таня Поляковська

Що далі буде з сертифікатом?

Як пояснили в Helsi, після "бустера" додаткового сертифіката про вакцинацію в "Дії" не буде. Але в кінці січня у вашому нинішньому сертифікаті має зʼявитися інформація про третю дозу вакцини. Передбачається, що дія самого сертифікату таким чином продовжиться на 270 днів від дати введення "бустера".

Читайте такожУкраїнцям відповіли на найпоширеніші запитання про бустерну дозу вакцини проти COVID-19

До слова, як тільки я вийшла з кабінету вакцинації, в моєму Helsi вже була інформація про нову дозу вакцини.

Ну, що, рука болить?

Як і раніше, деякі люди продовжують скаржитися на біль в плечі після уколу чи на самопочуття в цілому. Особливо зауважують, що зле почувалися на вечір дня, коли зробили вакцину, а також на другий день після вакцинації.

У мене з моменту уколу пройшло вже майже п’ять годин: відчуваю трішки більшу втому, ніж зазвичай, але поки що нічого ніде не болить (сподіваюся, так і буде), 5G роздавати не почала, але захотілося "американської" їжі, якщо ви розумієте, про що я. Такою їжею, хоч і не "здоровою", я й поснідала, виконавши рекомендацію лікарів.

P.S. Не забувайте щодо усіх медичних питань особисто консультуватися з лікарями та користуватися лише офіційними джерелами інформації.

Таня Поляковська

Новини партнерів
завантаження...
Ми використовуємо cookies
Погоджуюся