Вчені кажуть, що китайська вакцина все ж може скоротити кількість тяжких випадків COVID-19, особливо в країнах, де пандемія на підйомі.
Довгоочікувані дані про ефективність головної вакцини Китаю від COVID-19 зіштовхнулися з певним розчаруванням й спантеличенням. Але вчені кажуть, що вона все одно може допомогти зменшити кількість смертей від хвороби.
Про це пише Nature. Дослідники в Бразилії повідомили, що препарат CoronaVac, розроблена пекінською компанією Sinovac, на 50,4% ефективний в недопущенні тяжких і помірних випадків COVID-19. І це значно менший показник, ніж у кількох інших передових вакцин з ефективністю на рівні 90%. Також нові цифри CoronaVac нижчі, ніж ті, які були зафіксовані під час попередніх випробувань препарату в Туреччині й Індонезії. Навіть в Бразилії раніше повідомляли дещо вищі показники.
Читайте такожЕрдоган щепився вакциною від COVID-19, яку закуповує Україна
Нові дані про ефективність препарату Sinovac ще не перевірені. Але навіть якщо вони підтвердяться, вакцина все одно може допомогти країнам, які страждають від тяжкої хвилі пандемії, - кажуть дослідники. І Бразилія серед таких країн.
"Коли є громади в повному відчаї, у яких немає іншого вибору, добре мати такі щеплення", - сказала Хільда Бастіан, яка вивчає доказову медицину в Університеті Бонда в Австралії.
Під час бразильських випробувань вакцини з Китаю вчені зафіксували 252 випадки COVID-19: 167 у людей, які отримували плацебо, і ще 85 у вакцинованих. Всього у випробуваннях брали участь 9200 працівників медичних закладів. Жоден з пацієнтів, які отримали китайську вакцину, не був госпіталізований з тяжкою формою COVID-19. За словами експерта з вакцин з Педіатричної клініки Філадельфії Пола Оффіта, якщо ці дані підтвердяться, китайський препарат може допомогти приборкати коронавірус будь-якій країні.
Бразильські дані важливі для Туреччини, яка нещодавно почала процес вакцинації мільйонів людей препаратом від SinoVac. Про це виданню сказав клінічний дослідник інфекційних захворювань з Медичної школи університету Хачеттепе Мурат Акова. Він керував випробуванням китайського препарату в Туреччині. За словами Акова, бразильські дані з'явилися з запізненням. Тому Анкара покладалася на власні, коли приймала рішення щодо схвалення вакцини.
Читайте такожPfizer тимчасово скоротить поставки вакцини від коронавірусу в Європу
Індонезія теж схвалила CoronaVac і почала програму вакцинації 13 січня. Тут результати випробувань показали, що препарат ефективно запобігає початку хвороби з симптомами у 65,3% випадків. Такий висновок вчені зробили на основі факту, що лише у 25 із 1600 учасників випробувань почався COVID-19.
Вчені пояснюють, що змішані результати китайської вакцини не дивують. Адже її випробування проводилися у відносно невеликих групах. Змішані дані були зафіксовані також під час випробування вакцини, розробленої компанією AstraZeneca спільно з Оксфордським університетом.
"Якщо ви розробили вакцину з дуже високою ефективністю, то не потрібна велика кількість цифр, щоб отримати чітку картинку. Але коли не все так просто, знадобиться більше даних, щоб зрозуміти процеси", - сказала Бастіан.
Читайте такожБританські вчені припускають, що люди, які перехворіли на COVID-19, можуть передавати його іншим
Вакцина CoronaVac, яка використовує неактивну версію коронавірусу SARS-CoV-2, щоб спровокувати імунну реакцію, може стати більш популярною. Адже, як зауважив біостатистик з Університету Південної Австралії Адріан Естермен, препарат від Pfizer–BioNTech потрібно зберігати при температурі 70 градусів нижче нуля за Цельсієм. А китайська вакцина лишається стабільною в звичайному холодильнику і її легше доставляти.
Доступні наразі дані вказують, що китайська вакцина безпечна. Лише в кількох добровольців з'явилися м'які симптоми на зразок головного болю.