Який напій бадьорить найкраще / pixabay.com

Виявляється, кава - далеко не єдиний напій для бадьорості. Експерти підрахували вміст кофеїну в чаї і з'ясувалося, що він може працювати навіть краще - все залежить від його сорту і способу приготування. Давайте розберемося, скільки кофеїну в каві та чаї і як вони діють на організм.

Скільки кофеїну в чорному чаї і скільки в каві

Прийнято думати, що кава містить більше кофеїну, ніж чай. Це не зовсім так. Як показали дослідження, у каві - приблизно в 1,5-3 рази менше кофеїну, ніж у чаї. Для порівняння: у чайному листі міститься 3,5% кофеїну (від загальної маси сухого листа), а в зернах кави - 1,1-2,2% кофеїну (від маси бобів). 

Чи є кофеїн у зеленому чаї та пакетованому

Чорний, зелений або білий чай роблять із листя однієї рослини, тому кофеїн є в кожному виді, але його вміст відрізняється часом збору і ступенем ферментації. Рівень кофеїну залежить від того, молоде чи зріле листя у чаю, у старих - кофеїну менше. Але в чорному чаї, оскільки він ферментований, більше кофеїну, ніж у зеленому. 

Відео дня

Скільки міститься кофеїну в чашці чаю (230 мл):

  • чорний чай - у середньому містить 47 мг, максимально - 90 мг кофеїну;
  • зелений чай - у середньому містить 20 мг, максимально - 45 мг;
  • білий чай - у середньому містить 6 мг, максимально - 60 мг.

Рівень кофеїну в чаї також залежить і від температури води та часу заварювання: напій, який заварюють окропом і який довше настоюється, буде міцнішим за чай, що заварили менш гарячою водою та дали менше настоятися. Температура так само важлива і для кави - ідеальними для неї будуть 90-96С. 

Чи є кофеїн у чаї в пакетиках? Виявляється, в пакетованому чаї кофеїну навіть більше, ніж у листовому - чайне листя, перероблене на крихту, призводить до більшої екстракції кофеїну під час заварювання напою окропом. Але оскільки в чайному пакетику самого чаю не так багато, то і рівень кофеїну на чашку приблизно однаковий між пакетованим чаєм і листовим.

Чому в чаї більше кофеїну, але кава бадьорить краще

Річ у тім, що під час заварювання кави ми використовуємо більшу кількість бобів, ніж чайного листя, тож і кофеїну з них виділяється більше. Ось і виходить, що в середньому в чашці натуральної кави кофеїну більше, ніж у такій самій чашці чаю. Якщо говорити про те, де більше кофеїну - в чаї чи в розчинній каві, то це знову-таки залежить від міцності обох напоїв. 

Рівень кофеїну в напоях у перерахунку на 1 чашку (230 мл) виглядає так:

  • заварена кава - 95-200 мг;
  • кава розчинна - 27-173 мг;
  • кава еспресо - 240-720 мг;
  • чорний чай - 25-90 мг;
  • зелений чай - 30-45 мг;
  • чай мате - 65-130 мг.

Незважаючи на те, що в чашці чаю, як з'ясувалося, менший вміст кофеїну, він спричиняє стійкіший приплив енергії, ніж кава. Пов'язано це з наявністю речовини L-теаніну в чаї - вона сприяє більш тривалому впливу кофеїну на організм. Тобто, чай працює м'якше, але далі. L-теанін містить і зелений, і чорний чай, але в зеленому його трохи більше.

Раніше ми розповідали, який рис найкорисніший, а кому його їсти не можна.

Вас також можуть зацікавити новини: