Масляну святкують цілий тиждень / фото УНІАН

Початок Масляної 2020 припадає на понеділок 24 лютого, а закінчуються святкування 1 березня. Це стародавнє слов'янське свято, яке присвячене кінцю зими і весняному пробудженню природи.

Коли Масляна в Україні

В кінці зими — початку весни слов'яни будуть святкувати старе народне свято, під час якого вітається весна — Масляна. У 2020-му році це свято припадає на тиждень з 24 лютого по 1 березня.

Багато хто і донині зустрічають теплу пору погода з допомогою багаторічних традицій.

Історія Масляної

Це дуже давнє свято. У дохристиянську пору святкування Масниці було приурочено до весняного рівнодення, яке у ряду народів, що використовують сонячний календар, також було початком нового року. Нинішню назву свято отримало після прийняття християнства на Русі. Справа в тому, що православна Церква намагалася скасувати всі нагадування про язичництво. Тому з XVI століття на Русі ввели церковне свято Сирна седмиця, або М'ясопуст, яке передує Великому посту.

У цей час потрібно було, поступово відмовляючись від спокус, підготувати свою душу і тіло до покаяння, пробачивши образи і примирившись з рідними і близькими. Загальновідомо, що в останній тиждень перед постом не можна вживати м'ясо, проте дозволяється їсти рибу і продукти з молока. Тому в народі Сирна седмиця отримала назву Масляна. До того ж, головний символ свята — млинці з маслом особливо смачні. Крім млинців головними атрибутами свята є народні забави і опудало Масляної.

Головна традиція Масляної – випікання млинців / фото УНІАН

Традиції Масниці

За традицією, Масляний тиждень починається з понеділка і закінчується у неділю феєричним спалюванням опудала. Кожен день цього свята унікальний і наповнений глибоким змістом. У кожного з них своя назва і ритуали, які неодмінно потрібно було виконувати.

Головна традиція Масляної – випікання млинців, що символізують сонце. Крім того, печуть оладки, пироги, сирники, пончики і булочки.

Понеділок - зустріч. У цей день закінчували підготовку розваг, ходили по гостях і випікали перший святковий млинець. Його традиційно віддавали біднякам - за поминання душ покійних.

Вівторок - загравання або, по-простому, сватання: в селі в цей день влаштовували оглядини. Час обрано неспроста - у Великий піст весілля грати було не можна, а от вже після Великодня, на Червону гірку, можна було і відзначити створення нової сім'ї. Тому молодь знайомилася під час Масляного тижня з далекосяжними цілями.

Середа - ласунка. В масляну середу матір дружини пече млинці і пригощає ними зятя. Вважається, що чим багатший її стіл, тим більше теща благоволила до чоловіка своєї дочки. Саме від традицій цього дня виник крилатий вислів "до тещі на млинці".

Четвер - розгул. У четвер з розмахом починалася Широка Масниця. І, звичайно ж, жодний святковий тиждень не проходив без ігор: хороводи, пісні всім двором, катання з гірки, стрибки через багаття, кулачні бої, все це в супроводі пісень і танців. Але головна традиція - взяття снігового містечка. Діти і дорослі будують снігову фортецю, діляться на дві команди - піхоту і кінноту - і починають гру. Піхота, як правило, захищає фортецю, кіннота ж намагається її зруйнувати.

П'ятниця - тещині вечірки. У цей день, навпаки, мати дочки сама навідується в будинок до зятя, і той так само повинен нагодувати її символом Масниці. Причому приходить теща не одна, а з «товарками» - подружками, щоб похвалитися перед ними, яку повагу їй надає зять.

Субота - зовицині посиденьки. У передостанній день Масляного тижня молоді невістки запрошували до себе в гості родичів чоловіка, в першу чергу, зовиць. Якщо зовиці були незаміжні, то запрошувалися також холості подруги невістки. А якщо вже сімейні, то і подруги запрошувались ті, що заміжні.

Неділя - проводи. Народ починав підготовку до Великого посту. Просили вибачення у близьких, поминали померлих. Всю їжу доїдали, а що залишалося - спалювали. Ретельно мили посуд, а потім йшли в лазню. Завершувало свято урочисте спалення опудала Масляної, а попіл від нього розвіювали над полями, щоб прийдешній рік був врожайним.