
Москву позбавили головної зброї залякування
Євросоюз і Україна убезпечили себе від погроз припинення постачань газу, пише російська НГ. Ситуація з проектами «В обхід України» абсолютно не зрозуміла.
Євросоюз і Україна убезпечили себе від погроз припинення постачань газу, пише російська “Независимая газета”... Ситуація з проектами «В обхід України» абсолютно не зрозуміла...
![]() |
Юлія Тимошенко |
«Наступного року ми купимо 27-33 мільярди кубометрів газу, залежно від того, як складатиметься економічна ситуація», - заявила Юлія Тимошенко на вчорашньому засіданні уряду. За її словами, така домовленість була досягнута на зустрічі з прем`єром Росії Володимиром Путіним у Польщі 2 вересня. Вона також підтвердила, що в поточному році Україна купить 33 млрд. куб. м російського газу, але жодних штрафних санкцій за його недобір, відображений в контракті від 19 січня, не буде. «Жодних штрафних санкцій не буде, це виключається», - підкреслила Тимошенко. Більш того, український прем`єр повідомила, що вже попередила Путіна про те, що вартість транзиту російського газу через територію України з 2010 року підвищиться на 65-70% залежно від ціни нафти.
![]() |
Сергій Купріянов |
Нагадаємо, що минулої середи «Нафтогаз України» офіційно заявив про те, що з 2010 року плату за транзит російського газу до Європи можуть підвищити з нинішніх 1,7 дол. до 2,7 дол. за прокачування тисячі кубометрів на 100 км. Цей крок підвищить транзитні витрати «Газпрому» в Україні з 2,1 млрд. до 3,3 млрд. дол. навіть при збереженні об`ємів постачань на низькому рівні поточного року. При цьому абсолютно не виключено, що й ці ціни за транзит можуть бути переглянуті в гірший для «Газпрому» бік.
![]() |
Андріс Пієбалгс |
На початку липня Єврокомісія рекомендувала країнам ЄС створити запаси газу на випадок виникнення нової кризової ситуації з постачаннями російського газу до Європи через територію України, і сьогодні ці плани практично реалізовані.
Нагадаємо, що в січні нинішнього року через комерційні розбіжності між російською і українською сторонами газ з Росії не надходив до споживачів у ЄС протягом двох тижнів. За словами Пієбалгса, Єврокомісія у разі виникнення нової газової кризи готова оперативно направити для її врегулювання газових експертів до Росії і України. При цьому єврокомісар визнав, що нова кризова ситуація стала б для громадської думки Європи справжнім лихом, і «ми не можемо цього допустити».
Експерти вважають, що в умовах, що склалися, йти на новий конфлікт зі споживачами - транзитерами газу Росія поки не готова, тим більше що січнева газова війна дуже негативно позначилася на її репутації як постачальника. «Є явні ознаки того, що Росія готова піти на компроміс з тією ж Україною, - відзначає партнер консалтингової компанії RusEnergy Михайло Крутіхін. - Останні домовленості, про які заявила Юлія Тимошенко, з приводу того, що «Газпром» не використовуватиме принцип «бери або плати» і погодиться на те, щоб постачати Україні занижене число кубометрів протягом наступного року, - серйозний жест примирення з боку «Газпрому».
На його думку, така миролюбна позиція російської сторони може бути обумовлена тим, що досі немає певності з «Південним потоком», оскільки болгарська позиція за цим проектом до цих пір не визначена. «Крім того, абсолютно немає певності щодо проекту Nord Stream («Північний потік»), де каменем спотикання може стати Швеція, - продовжує аналітик. - У цій ситуації Москві доведеться налагоджувати зв`язки з Києвом. І я не виключаю, що якщо для обхідних маршрутів справа піде зовсім погано, то з боку Москви будуть і інші примирливі жести. А може бути, що зовсім чудово - відсутність конфліктів під Новий рік». У результаті, як відзначає Крутіхін, позиція Москви безпосередньо залежатиме від цих двох обхідних маршрутів, покликаних знизити залежність Росії від транзиту українською територією. «Якщо на якомусь з них намітиться прогрес, то не виключено, що цей чинник «Газпром» постарається закріпити шляхом нового конфлікту в Україні, показавши Європі, що без цих альтернативних потоків у них будуть великі проблеми з транзитом через Україну, - припускає він. - Якщо цього не відбудеться, то Москві доведеться стримати свої амбіції з суто прагматичних міркувань».
У свою чергу, директор департаменту Due Diligence компанії «2К Аудит - Ділові консультації» Олександр Шток упевнений, що Росія не зацікавлена в черговому газовому конфлікті. «Репутація країни як стабільного постачальника енергоносіїв і без того постраждала в попередні роки, - нагадує експерт. - Таким чином, провокувати конфлікт ніхто не буде. Враховуючи, що і Європа, і Україна мають запаси газу, ні про який газовий шантаж у нинішньому році мови бути не може». Проте сторони відстоюватимуть свої позиції у сфері співпраці з газових питань, що, як показує практика, може мати й негативні наслідки, резюмував експерт.
Сергій Куліков, “Независимая газета”