Нардеп Роман Лозинський розповів, як відбуватиметься дерусифікація українських міст та селищ / фото УНІАН, Тетяна Поляковська

Перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Роман Лозинський зазначає, що в парламенті збираються перейменувати понад 300 населених пунктів. Про це він сказав у коментарі УНІАН, відповідаючи на запитання щодо того, скільки населених пунктів в Україні ще потребують перейменування, чи просувається наразі ця робота, і коли можна очікувати на такі зміни.

Лозинський нагадав, що у 2023 році було ухвалено закон про деколонізацію, який визначає, за якими критеріями і які населені пункти мають бути перейменовані.

"У нас є дві інституції - Український інститут національної пам’яті і Комісія зі стандартів державної мови: разом з ними ми, Комітет Верховної Ради, вже зараз підготували постанову, де є 336 населених пунктів", - зазначив він.

Йдеться про безліч сіл та селищ, а також про великі міста.

"Такі як Павлоград, Червоноград, Южне, Южноукраїнськ, Синельникове, Дружба - на кордоні Сумської області з країною-агресором. Ми прекрасно розуміємо, про яку дружбу йшлося, і про яку не може йтися в наших реаліях, - після того, як Росія розпочала війну у 2014 році і повномасштабну у 2022-му", - сказав Лозинський.

Він зауважив, що 336 населених пунктів - це ще не всі, це не вичерпний перелік.

"Їх буде ще декілька сотень. Які підпадають за критерієм правопису, за мовною ознакою. Тому загалом ми очікуємо близько півтисячі населених пунктів в нашій країні, які на карті зникнуть: Ватутіне, зникнуть всі ці Красне і Червоне, зникне вся ця імперська спадщина, нав’язана нам, не наша, не органічна, а та, яка була просто приклеєна до нас. Все це ми викидаємо і повертаємося до свого", - наголосив депутат.

Лозинський навів приклад, що "Южноукраїнськ - це Гард, козацьке поселення, Павлоград - Матвіїв, козацьке поселення".

"І багато-багато інших історичних назв, які були раніше, які червоним кольором перемальовувалися, зараз будуть повертатися населеним пунктам", - підкреслив він.

На уточнення, які населені пункти можуть бути перейменовані найближчим часом, парламентар зауважив, що наразі немає поділу за пріоритетом.

"Ми зараз всі населені пункти разом - села це, селища невеличкі чи великі міста - ми об’єднуємо і вони всі є в спільний постанові. Тобто 336 населених пунктів - це одна постанова, це не багато окремих голосувань. Ми переконані, що немає менш важливих чи більш важливих перейменувань: це наша історична справедливість, яку ми повинні повертати", - пояснив Лозинський.

Перейменування радянських назв у Києві - останні новини

Як повідомляв УНІАН, в лютому у Києві перейменували Повітрофлотський проспект. Раніше партія "Європейська солідарність" активно агітувала за перейменування цього проспекту на проспект Європейського Союзу.

Водночас цей варіант був відкинутий, оскільки у жовтні 2023 року військові створили петицію з проханням перейменувати Повітрофлотський на проспект Повітряних сил.

У травні Київська міська рада також перейменувала проспект Правди у Подільському районі столиці на проспект Європейського Союзу. Водночас депутати фракції "Слуга народу" не голосували за таке рішення та на час розгляду питання покинули сесійну залу на знак незгоди. 

Вас також можуть зацікавити новини: