Також, за словами омбудсмена, Росія постійно блокує повернення українських дітей та не хоче їх віддавати / фото УНІАН

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що російський диктатор Володимир Путін показав повну зневагу до міжнародного права. За його словами, Росія послідовно блокує повернення українських дітей, яких вона депортувала під час повномасштабної війни, пише The Independent

"Для росіян система міжнародного гуманітарного права - це, вибачте, як туалетний папір. Вони не бачать нічого конкретного, якоїсь потужної угоди чи документа. Вони бачать туалетний папір", - зазначив він.

Водночас у Росії вважають, що роблять все правильно, а уповноважена з прав дитини РФ Марія Львова-Бєлова каже, що "врятувала" понад 744 тисячі українських дітей. 

Відео дня

Проте журналісти The Independent виявили, що деяким викраденим дітям російські посадовці пропонували гроші за те, аби вони переїхали до РФ, відмовилися від українського громадянства та отримали російський паспорт. 

"Відомо, що принаймні одна сирота, 10-місячна дівчинка, була викрадена з півдня України і усиновлена високопоставленим російським політиком Сергієм Мироновим. Цій дитині, справжнє ім'я якої Маргарита Прокопенко, Миронов і його дружина змінили ім'я та місце народження", - розповіли у виданні.

Своєю чергою радниця президента України Володимира Зеленського з питань прав дитини Дар'я Герасимчук повідомила, що багато дітей було переміщено до "усіх куточків Росії", іноді за тисячі кілометрів від їхніх домівок в Україні. 

"Росія намагається знищити майбутнє України", - підкреслила вона.

Також Лубінець заявив, що Україна не знає, як зупинити депортацію дітей без додаткової підтримки з боку міжнародних партнерів або "як притягнути росіян до відповідальності".

"У нас немає реальної системи захисту і прав людини в сучасному світі. Основний виклик для нас полягає в тому, як отримувати інформацію від російської сторони", - пояснив політик.

Щодо випадку маленької Маргарити Лубінець зазначив, що їм вдалося через двох посередників надіслати офіційного листа від сестри дівчинки з підтвердженням того, ким вона є, російським чиновникам, проте Москва просто проігнорувала таке повідомлення. 

"Ми нічого не почули у відповідь від російської сторони. Жодних аргументів. Нічого. Вони зробили все можливе, щоб заблокувати повернення Маргарити", - зауважив він. 

За його словами, випадок Маргарити був лише одним з тисяч, коли РФ блокувала повернення. 

"Як ми можемо зупинити депортацію українських дітей? Я думаю, що у нас є лише один реальний спосіб зупинити це. Це звільнення всіх тимчасово окупованих територій України", - запевнив Лубінець.

Крім того, посадовець скептично висловився щодо санкцій, які були запроваджені проти РФ. Він наголосив, що Росія постійно порушує права людей, які живуть в Україні, не боячись серйозних наслідків. 

"Як ми можемо вірити в санкції, коли ми бачимо позицію Ірану, наприклад. Іран перебуває під санкціями вже понад 30 років. І що? Вони виробляли багато зброї, потім продавали її Росії. Тепер Росія використовує цю зброю, щоб вбивати Україну. Санкції? Невже? Треба бути реалістами. Ми живемо в ситуації, коли потужні країни можуть окупувати території в інших країнах без жодного покарання. Це реальна ситуація сучасного світу", - підсумував Лубінець. 

Як РФ депортує українських дітей

Раніше журналісти Financial Times повідомили, що українські діти, яких викрали та вивезли до РФ, з'явилися на російських сайтах для всиновлення. Журналістам вдалося знайти та ідентифікувати чотирьох українських дітей на пов'язаному з російським урядом веб-сайті з усиновлення. 

"Діти були викрадені з державних інтернатів і розлучені зі своїми опікунами та родичами в містах південних і східних областей України, які потрапили під контроль російської окупаційної армії у 2022 році. Вік дітей - від восьми до 15 років. Діти, яких розшукала FT і чиї особи підтвердила українська влада та сімʼї, опинилися в Тульській області і в Оренбурзькій області поблизу кордону з Казахстаном. Одного з дітей вивезли до окупованого Криму", - зазначили у матеріалі.

Також повідомлялось, що наприкінці травня Україні вдалося повернути п'ятьох депортованих дітей-сиріт, який викрала Росія під час окупації. 

"Дітей утримували в Херсонському центрі соціально-психологічної реабілітації. Щодня до них приходили військові та перевіряли, чи раптом ніхто не втік, погрожували і забороняли спілкуватися з рідними", - розповів засновник організації Save Ukraine Микола Кулеба.

Вас також можуть зацікавити новини: