Офіцер розповів про суїцидальну тактику росіян під Вугледаром / Колаж УНІАН

"На Вугледарському напрямку росіяни готові за день "списати" роту, штурмуючи одну посадку", - офіцер 1 ОШБ "Да Вінчі" Віталій Мамець

12:38, 02.10.2024
8 хв. Інтерв'ю

Воїн розповів, як українці дешевими дронами знищують дорогі російські "пташки", і чому полюбляють контент від ворожих "воєнкорів".

Офіцер 1-го ОШБ "Да Вінчі" Віталій "Грива" Мамець розповів УНІАН про важки бої на Вугледарському напрямку, за що дякувати "воєнкорам" РФ, та як українські розробки допомагають нищити ворога.

Розвідник розповів про тактику росіян на "гарячому напрямку" / фото УНІАН

Віталію, що зараз відбувається на вашій ділянці фронту? 

Зараз наш підрозділ намагається стабілізувати ситуацію, яка ускладнювалась на цьому напрямку останні місяці. Майже щодня ми відбиваємо механізовані штурми. У противника є величезні ресурси, які він застосовує, і, на жаль, моментами має успіх. 

На нашій ділянці, лінія зіткнення — це декілька лісосмуг. Попри те, що дерева ще зелені, вони повністю випалені, знищені, знесені. Немає жодного укриття в "сірій зоні", всюди вирви. Але є ціле кладовище бронетехніки противника, кількадесят одиниць конкретно на нашій ділянці.

Ситуація тут надзвичайно складна. І нам зараз необхідно здобувати перевагу.

Які сильні сторони у ворога на цьому напрямку?

З сильних сторін я б, у першу чергу, окреслив його величезну чисельність. Противник постійно отримує поповнення, має людей, бронетехніку, інші необхідні засоби. 

Росіяни розуміють, що будуть шалені втрати, але все одно можуть йти, штурмувати, заходити в ці посадки, намагатися проводити якісь дії. Бої з ними даються досить важко. Десятки суїцидальних атак за день. Вони готові за день списати роту, штурмуючи одну посадку.  Більшість не повертається зі штурму, гине, і для них це є припустимим. 

Росіян відправляють на суїцидальні атаки, каже воїн / фото УНІАН

Проілюструю їх суїцидальність на прикладі. Традиційно, для будь-яких маневрів використовується так званий "сіряк" - рано вранці можливості спостереження стають трохи нижчими. По-перше, денні дрони ще нормально не бачать, не вистачає світла. По-друге, через різницю температури тепловізійні камери теж менш ефективні. Аналогічно увечері, коли ми переходимо до ночі. Однак противник часто вдається до штурмових дій саме вдень. Це може бути о 9-й, о 12-й, о 16-й, абсолютно будь-коли. 

Чи багато техніки використовують росіяни під час штурмів?

Були випадки, коли нас і суміжні позиції штурмувало до шести одиниць техніки, і таких штурмів в день може бути декілька. 

На жаль, вони гарно цю бронетехніку облаштовують, зашиваються РЕБами, обшиваються "сараями", сітками, які теж знижують ефективність роботи наших ударних дронів. За рахунок цього, вони стають менш вразливими, і моментами можуть привести штурмову піхоту до наших позицій. 

Був випадок, коли противник спробував штурмувати наші позиції на так званій Шишизі (радянський вантажний автомобіль ГАЗ-66, - УНІАН). Машина так само була обшита сітками, обварена захистом від кумулятивних боєприпасів. На щастя, її вдалося підірвати. Але те, що вони готові використовувати навіть таку, абсолютно неброньовану техніку для штурмів, теж свідчить про абсолютне знецінення життя їх особового складу, абсолютну маніакальність в діях командирів. 

У вашого підрозділу є внутрішня статистика? Скільки було знищено техніки? Які перемоги для вас найважливіші? 

Вкрай важко в такому динамічному стані вести певну статистику. Але, коли до цього ми були на Запорізькому напрямку, то мали вагомі успіхи в контрбатарейній роботі та протидії ворожим розрахункам БПЛА. Приблизно за три місяці, нам вдалося знищити близько 12 мінометів противника та 7 гаубиць, 122-го, 152-го калібру.

Це значно знизило можливості противника вести артилерійські обстріли наших позицій, його наступальний потенціал. І суттєво знизило наші втрати. Вагомою мірою, це дозволило стабілізувати ситуацію на тій ділянці.

Військовий розповів про результат полювання на техніку окупантів / фото УНІАН

З важкої техніки у нас на рахунку є одна пошкоджена САУ "Мста Б" (знову ж таки, вогневе ураження було завдане FPV-дроном). І є та бронетехніка, яку ми розбиваємо при спробах штурмів: танки, БМП, мотолиги.

Крім того, на Запорізькому напрямку ми мали значні успіхи в протидії великим розвідувальним БПЛА. Збили три "суперкамери" за допомогою дешевих FPV-дронів. Я дивився на сайті розробника, такий борт коштує мільйон двісті тисяч рублів (більше ніж 500 тис грн, - УНІАН). Це у десятки разів дорожче за наш дрон, який його збив.

Чи можете детальніше розповісти про якийсь епізод контрбатарейної боротьби?

Була одна артилерійська установка, яку ми знищували близько тижня. Ми її знайшли за допомогою контрбатарейних радарів, а за допомогою "крил" завдали вогневого ураження.

На жаль, ствольну артилерію досить важко знищити. Це не танк, не САУ, не якась БМП, що загориться та вибухне. У ствольну артилерію досить важко влучити, її важко пошкодити, довести до такого стану, щоб вона була не ремонтопридатна та абсолютно знищена. Була історія, що ми пошкодили гармату, але противник в той же день перевіз запасну деталь, поміняв і стояв далі. Але в підсумку ми її добили.

Це західна техніка допомагає у контрбатарейній боротьбі? 

І західна, і вітчизняна. Є українська розробка, яка базується на досить примітивних, очевидних і простих принципах. Однак сама ідея та її реалізація — геніальні. Вона відносно дешева, недорога, проста у використанні та дає результат.

Зазвичай, простота і дає результат. Коли ми були на Запоріжжі, противник почав активно застосовувати FPV-крила - дрони-камікадзе, але на крилах (це не "Ланцет", який вартує десятки тисяч доларів). "Зліпили" якусь просту конструкцію з труб, пінопласту, примітивних китайських плат, і там була якась самопальна бомба. Вартість такого дрона — 500 доларів, але він здатен летіти значно далі та переносити більше корисного вантажу.

Примітивність, простота — дуже вагомі. Дешевше в цьому випадку означає більше, а чим більше, тим більша перевага.

Завдяки чому ваш підрозділ досяг таких результатів?

Я досить часто вживаю фразу: "скоординовані зусилля". Як на мене, це і є секретом нашого успіху.

Зараз збільшити кількість засобів, збільшити кількість людей надзвичайно важко. Дуже часто для того, аби досягати результатів, потрібно розуміти: хто стоїть по сусідству з тобою, які в нього можливості, засоби та проблеми. Потрібно банальне вміння з іншими підрозділами знайти спільну мову, порозумітися, вибудувати нормальні стосунки. Тобто, треба просто налагоджувати взаємодію і повністю реалізовувати потенціал. 

Але інколи допомагають "воєнкори" ворога. Вони відкрито розповідають про свої "військові хитрощі", наприклад, як роблять макети, як ці макети виглядають. Показують, які в них є дрони, як вони їх запускають, й багато іншого. Вони молодці в цьому плані. Нехай знімають такий контент. Ми його любимо.

Що б ви посилили у своєму підрозділі? Що потрібно розвивати, щоб бути ефективнішими?

У нас розвивається напрямок артилерійської розвідки. Ми називаємо її артилерійською, але вона об'єднує усі зусилля, пов'язані з нанесенням ешелонованого вогневого ураження. Принцип полягає в тому, щоб скоординовано діяти, аналізувати, систематизувати інформацію з усіх можливих джерел розвідки та завдавати вогневе ураження. Працюємо з артилерією, з ударними дронами, з різними суміжними підрозділами, які тут перебувають.

Власне, це дозволяє діяти на випередження, протидіяти не лише штурмовій піхоті, яка до нас підходить. Ми знищуємо артилерію, міномети, знаходимо розрахунки операторів БПЛА. Це суттєво знижує наступальний потенціал противника і робить штурми майже неможливими.

Чого зараз не вистачає?

Всього. Не вистачає всього. Не вистачає людей, не вистачає засобів, не вистачає боєприпасів, не вистачає дронів. Їх ніколи не може бути достатньо. Не вистачає всього. Потрібно все.

Ми зараз збираємо на ремонт та обслуговування автомобілів, які використовуються для бойових задач, на дрони та обладнання для роботи екіпажів (антени, кабелі, старлінки тощо). Допомогти можна за посиланням: https://send.monobank.ua/jar/2R1TEAvU9Y

Новини партнерів
завантаження...
Ми використовуємо cookies
Погоджуюся