Експерти порівняли, що підходить Україні більше –ATACMS чи Storm Shadow / колаж УНІАН, фото US Army, armyinform.com.ua

Україна має на озброєнні як американські ракети ATACMS, так і європейські ракети повітряного базування Storm Shadow. Перші запускаються з наземних установок, інші ж – з літаків. 

У Military Balance Blog від IISS проаналізували, які ж з далекобійних ракет є для України кращими – американські балістичні ракети ATACMS чи європейські крилаті ракети повітряного базування Storm Shadow та SCALP-EG. 

Зазначається, що у квітні 2024 року Україна отримала "значну кількість" балістичних ракет малої дальності армійської тактичної ракетної системи (ATACMS) від США. У жовтні 2023 року Вашингтон надав Києву варіант ATACMS меншої дальності, відомий як M39 Block I. Її дальність становить 165 кілометрів, чого було недостатньо для ураження цілей на території окупованого Криму. Вона також використовує касетну боєголовку і як така не придатна для використання проти захищених цілей. 

Відео дня

Передача невизначеного варіанту ракет більшої дальності являє собою зміну в політиці США. Варіанти ATACMS більшої дальності включають в себе ракети з одиничними або касетними боєголовками, і всі вони мають дальність до 300 км. Незрозуміло, який саме варіант (або варіанти) ATACMS був переданий. 

Однак обмежений радіус ураження, видимий на знімках наслідків удару України по поромах у Керченській протоці 30 травня, дозволяє припустити, що поставка могла включати варіант з унітарною боєголовкою. Можливо, США передали деякі з одиниць старих ATACMS, що залишилися, в той час як вони поповнюють свої запаси новоствореним варіантом М57, що зменшило занепокоєння щодо запасів.  

Поставка ATACMS більшої дальності послідувала за передачею Україні експортних варіантів франко-британської крилатої ракети SCALP EG/Storm Shadow дальністю 250 км. Нещодавні атаки на південні райони окупованого Росією Криму свідчать про те, що Україна вже застосувала нову американську  ракету.

"15 травня Україна завдала удару по авіабазі Бельбек під Севастополем і знищила два винищувачі МіГ-31 і до двох бойових літаків МіГ-29, а також паливний склад. Тижнем пізніше українські сили повідомили, що потопили ракетний корвет класу "Каракурт" проекту 22800 на Севастопольській військово-морській базі. За даними військової розвідки Великої Британії, "дуже ймовірно", що під час останнього удару були використані ATACMS разом з боєприпасами одностороннього ураження", – пише видання. 

Автори публікації наголошують, що поставка ATACMS великої дальності в Україну, незалежно від будь-яких обмежень з боку США, посилить її спроможність уражати російські цілі на більшій відстані. Вони також доповнять потенціал крилатих ракет повітряного базування, який обмежений кількістю літаків Су-24М, модифікованих під крилаті ракети SCALP EG/Storm Shadow. За оцінками Міжнародного інституту стратегічних досліджень, Україна має лише п'ять таких літаків Су-24М.

"Радіус дії Су-24М на низьких рівнях і дальність дії крилатих ракет SCALP EG/Storm Shadow, разом узяті, більш ніж удвічі перевищують дальність дії ATACMS більшого радіусу дії. Україна, швидше за все, не захоче без потреби наражати свою дуже обмежену кількість пускових платформ (літаків Су-24М, – ред.) на небезпеку з боку російських засобів ППО, якщо тільки конкретна ціль не буде вважатися такою, що варта ризику. Для порівняння, ATACMS SRBM можуть запускатися або з пускових установок M142 HIMARS, або з пускових установок M270 MLRS, яких Україна отримала загалом близько 60 одиниць від різних західних донорів", – йдеться в статті. 

ATACMS та Storm Shadow: останні новини

В новому пакеті допомоги від Італії Україна може отримати не лише систему протиповітряної оборони SAMP/T, але й партію ракет великої дальності Storm Shadow, здатних, потенційно, вдарити по російській території. Про це пише Il Fatto Quotidiano. 

Щодо ракет ATACMS, то ще наприкінці травня у ЗМІ писали, що Вашингтон не дозволить Києву використовувати їх для атак по території РФ. Цю заборону вже засудили американські конгресмени

Вас також можуть зацікавити новини: