"Американці змарнували час": експерт висловився про новий підхід США до допомоги Україні

Нова лінія допомоги з боку США дає Україні більшу стратегічну перевагу, вважає Киричевський.

Адміністрація попереднього президента Сполучених Штатів Америки Байдена проґавила деякі моменти щодо розгортання оборонної промисловості. І тепер чинна американська адміністрація навіть за бажання обʼєктивно не зможе дати Україні багато зброї.

Таку думку в інтервʼю OBOZ.UA висловив військовий експерт видання Defence Express Іван Киричевський. Він нагадав, що поки всі говорили про те, що в Європі ледь виконали план на 1 мільйон 155-мм снарядів за рік, США не змогли виконати план з розгортання потужності на 600 тисяч снарядів. 

"Тобто адміністрація Байдена у плані розгортання оборонно-промислових потужностей профукала все. Навіть якби адміністрація Трампа різко захотіла переклинити такі речі, мовляв, ми нічого не даємо багато, у неї не буде цієї об'єктивної можливості. Тому що, наприклад, не вирішилася проблема критичної залежності американської оборонки від китайських рідкісноземельних металів та електроніки. Виходить певний парадокс: виробництво російських ракет, які летять по нас, залежить від Китаю, і виробництво західних ракет, якими ми збиваємо російські, також залежить від Китаю. І Китай у цій ситуації жонглює, як йому заманеться", – продовжив він.

За словами Киричевського, "американці обʼєктивно змарнували час". Він зазначив, що зараз військово-промисловий комплекс РФ може виготовляти майже півтори тисячі далекобійних ракет різних типів на рік. Дані зі США "значно сумніші", додає експерт.

"Орієнтовно 50 "Томагавків" та орієнтовно 700 ракет IGM-158, які підвішуються під F-16 та інші літаки тактичної авіації, на рік. Виходить, що об'єднання потужності американського ВПК за всіма типами зенітних ракет виглядають меншими, аніж можливості Росії, навіть суто по далекобійних ракетах. Спочатку адміністрація Байдена, а потім адміністрація Трампа занадто довго гралися в деескалацію. Тому навіть попри політичні мотиви дати Україні вони багато не зможуть. Якщо виходити з доступних реальних даних, то виходить, що росіяни навіть у своєму нинішньому стані мають більше, ніж американці. Водночас курс Трампа на певну радикалізацію політики очевидний", – продовжив фахівець. 

Киричевський наголосив, що для України роль відіграватиме не стільки обсяг наданого Америкою озброєння, скільки той факт, що Вашингтон перейшов до нового курсу – "зранку гроші, ввечері стільці".

"Ми заручилися підтримкою одного суб'єкта, який купуватиме за комерційними контрактами зброю іншого суб'єкта, і насправді це дає стратегічно-політичну перевагу, адже коли люди купують озброєння за комерційними контрактами, ніхто жодних "червоних ліній" щодо застосування цього озброєння їм не малює. Найбільша дурість, яка досі впливає на те, що росіяни можуть діставати наші міста КАБами, полягає у тому, що ми отримали ракети, які мають недостатню дальність стрільби для відганяння російських носіїв КАБів", – каже він.

Киричевський також додав, що Україна отримала занадто багато "червоних ліній", оскільки "ми були залежні, просили безоплатні постачання озброєння". Та тепер нова "умовно-комерційна лінія" з боку США дає нам більшу стратегічну перевагу, вважає експерт. 

Зброя для України: важливі новини

14 липня під час зустрічі з генсеком НАТО Марком Рютте Дональд Трамп оголосив, що США постачатимуть Україні зброю. Та відбуватиметься це ае по-новому. Платити за неї будуть інші країни, повідомив пізніше постпред США при НАТО Меттью Вітакер.

"Президент Трамп ухвалив дуже розумне рішення і уклав угоду з НАТО, згідно з якою Європа і Канада оплачуватимуть озброєння, а США – вироблятимуть його. Очевидно, що ми створюємо найкращі системи озброєння у світі, і всі хочуть їх отримати. Ми віддаватимемо пріоритет постачанню цих озброєнь Україні", – сказав він.

WSJ писало, що Німеччина і США погодили відправку систем Patriot в Україну. Зазначалося, що Берлін відправить батареї ЗРК, які придбає в Америки. 

Вас також можуть зацікавити новини: