Washington Post: Путін міг вплинути на погляди Трампа на Україну

Колишній чиновник Білого дому запідозрив, що історію про українське втручання в американські вибори вигадав російський президент.

Майже з першого дня на посаді президента США Дональд Трамп вчепився за одну теорію змови, яка тривожила його помічників. Американський лідер розповідав своєму оточенню багато разів, що Україна намагалася заважити йому перемогти на виборах.

Після приватної зустрічі в липні 2017 року з Володимиром Путіним на саміті G20 у Гамбурзі Трамп ще більш наполегливо стверджувати, що Україна намагалася повалити його. Про це, як пише Washington Post, розповіли різні колишні чиновники США. Американський президент вперто відмовлявся вірити даним розвідки своєї країни про те, що саме Росія систематично втручалася у виборчу кампанію в 2016 році. Натомість він переклав вину на країну, яку Москва вважає ворогом. Через це багато радників лідера США почали думати, що сам Путін допоміг поширити ідею про вину України.

«Один колишній високопоставлений чиновник Білого дому розповів, що Трамп навіть в якийсь момент відверто заявив, що знає про те, що саме Україна насправді винна, тому що «Путін сказав мені»», - пише видання.

Ще двоє колишніх американських чиновників підтвердили, що чули історію про такий коментар Трампа.

Читайте такожThe Atlantic: Існує аж три теорії змови про те, як Україна втручалася у вибори США

Українську теорію змови тепер підхопили республіканці в Конгресі, які захищають президента від імпічменту. Головні законодавці від Республіканської партії наполягали на необхідності розслідувати українське втручання. Хоча чиновники у Вашингтоні включно з директором ФБР стверджують, що для цього немає жодних доказів. Звинувачення на адресу України щодо її ролі в передвиборчих перегонах 2016 року поширювалися «правими» журналістами, чиї репортажі американський президент жадібно поглинає. Їх також повторював особистий адвокат Трампа Руді Джуліані. Цієї осені розвідка США пояснила конгресменам і працівникам їхніх офісів, що спецслужби Росії зіграли головну роль у поширенні неправдивої історії про українське втручання.

Тривога чиновників Білого дому, що Путін допоміг посилити неправдиві переконання Трампа щодо України, підкреслює давні страхи адміністрації про те, що російський президент здатен впливати на погляди американського лідера.

7 липня 2017 року Трамп вперше особисто зустрівся з Путіним на саміті G20 у Гамбурзі. Їхня довгоочікувана формальна розмова тривала більш ніж дві години. Того ж дня вони зустрілися неформально й спілкувалися ще годину. В ті часи американські й російські чиновники не розкривали деталі розмови. Під час вечері лідерів G20 Трамп встав зі свого місця й сів поруч з Путіним. Американський президент розмовляв сам, а російському допомагав його перекладач.

Читайте такожТрамп ненавидів Україну з початку своєї президентської каденції - WP

Для тих у Білому домі, хто не міг зрозуміти одержимості Трампа вигадкою про Україну, зустріч в Гамбурзі була переломним моментом. Троє колишніх працівників адміністрації розповіли, що Трамп після зустрічі з Путіним говорив, що вірить його завірянням про невтручання Росії у вибори в 2016 році. Голова адміністрації Джон Келлі, радник з національної безпеки Герберт МакМастер і Держсекретар Рекс Тіллерсон намагалися пояснити Трампу, що не можна вірити словам російського автократа. Натомість краще звернути увагу на докази, які зібрали спецслужби США. Впродовж кількох наступних місяців Трамп в приватних розмовах говорив помічникам, що саме Україна намагалася допомогти Клінтон завоювати Білий дім.

«В Білому домі було тверде переконання, що Путін сказав йому це», - розповів колишній американський чиновник.

Читайте такожCNN: В України ще є козир у рукаві проти атак Трампа

Видання пише, що в записах офіційних розмов президентів США й Росії немає згадок про теорію щодо зловісної України. Але Трамп проводив тривалі приватні розмови з Путіним, наприклад, в Гамбурзі й пізніше в Гельсінкі, на яких помічників з Білого дому не було. Трамп також подбав про те, щоб деталі його формальної зустрічі з Путіним не стали відомі. Він відібрав записи у свого перекладача й наказав йому не обговорювати їх з іншими чиновниками Білого дому.