За словами одного з пілотів, на цій базі знаходиться найбільше військових США / фото ua.depositphotos.com

У Румунії військово-повітряна база імені Міхая Коґельничану (МК) отримала свою назву від села, яке знаходиться поблизу, на честь ліберального політика 19 століття. Тепер це місце перетворюється на найбільшу базу НАТО в Європі, яка перевершує навіть Рамштайн, що знаходиться у Німеччині, пише BBC

Найближчим часом на базі МК з'явиться ескадрилья румунських літаків F-16, які нещодавно були куплені у Норвегії, а також безпілотники MQ-9 Reaper. Через ці фактори з'явиться військове містечко, через яке буде проходити ротація військовослужбовців армії, військово-повітряних і військово-морських сил НАТО з 32 країн світу, зазначають у матеріалі.

Останніми на базу прибули фіни. Вона розташована всього за 20 км від узбережжя Чорного моря, за 300 км від Одеси та за 400 км від окупованого Севастополя. 

Відео дня

"Тут набагато більша присутність США, набагато більше інфраструктури, житла, людей і техніки", - підкреслив пілот ВПС США Чарлі Тагга.

Він зазначив, що війна Росії в Україну змінила як райони, над якими літає пілот, так і стратегічну позицію місії. У 2021 році під час його останнього туру пілоти винищувачів НАТО літали далеко над міжнародними водами у Чорному морі. Проте тепер вони дотримуються 12-мильної зони над румунськими і болгарськими територіальними водами, "щоб уникнути непорозумінь, ескалації ситуації з росіянами".

"Раніше ми були тут для стримування будь-якої російської агресії. Зараз це більше запевнення інших країн НАТО, таких як Румунія, що ми тут і готові захищати", - зауважив Чарлі Тагга.

Пілот наголосив, що відколи він сюди прибув, не було жодного виклику на перехоплення російського літака, але все ж під час попередніх місій над Балтикою такі виклики спостерігались. 

"Вони просто пролетять повз - це не суперечить жодному міжнародному праву, вони мають на це право. Але ми поставимо свій літак поруч з літаком супротивника. З точки зору позерства, це показує росіянам... що ми активні. Ми літаємо з озброєними літаками, тож це надсилає чіткий сигнал. І це також надає нам цінну розвідувальну інформацію, ми записуємо серійні номери літаків і зброю, яку ці літаки перевозять, тож це також входить в загальну розвідувальну картину", - додав військовий.

У BBC зазначили, попри те, що літаки НАТО уникають непотрібних зіткнень з росіянами, все ж траплялися інциденти над Чорним морем. Зокрема у вересні 2022 року російський пілот неправильно зрозумів команду наземного управління та ледь не збив британський літак-розвідник з екіпажем до 30 осіб.

Також у березні 2023 року російський винищувач Су-27 спеціально збив американський безпілотник MQ-9 Reaper, який летів з Румунії над міжнародними водами. 

F-16 для України - останні новини

Раніше народна депутатка Олександра Устінова розповіла, хто і чому затягує навчання українських пілотів на F-16. За її словами, така проблема зараз є найбільшою. 

"Що ми бачимо зараз? Коли Україна почала казати, що нам потрібно більше тренувати наших пілотів, нам сказали: вибачте, у нас немає місць, тому що інші країни вже стоять в черзі. Це називають політичною волею. Оскільки, коли є політична воля поставити Україну, яка зараз воює, якій зараз критично необхідні ці літаки, вперед цієї черги, це можна спокійно зробити. Окрім того, можна, наприклад декількох американських пілотів, які тренуються на базах, що нам потрібні, перевести на інші бази", - зазначила вона. 

Водночас помічник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що винищувачі F-16, які ЗСУ отримають від США, будуть розташовані на території України. Раніше українська сторона розглядала їхнє розміщення за кордоном. 

Вас також можуть зацікавити новини: