Експерт не виключає, що ЗАЕС моєе повернутися під контроль України / фото Енергоатом

Військовий експерт Петро Черник вважає, що Російська Федерація змушена буде рахуватися із стратегічними позиціями саміту миру, тому не виключає, що світовими зусиллями наразі вдасться повернути Україні найбільшу атомну станцію Європи – Запорізьку АЕС, яка вже тривалий час окупована росіянами. Про це Черник сказав в ефірі телемарафону, коментуючи можливу реакцію РФ на Глобальний саміт миру, що відбувся у Швейцарії 15-16 червня.

Водночас Черник вважає, що агресію РФ зараз навряд чи вдасться зупинити.

"РФ  буде реагувати (на саміт) зрозуміло – вона буде все заперечувати. І я дуже сумніваюся, що вони приймуть цю позицію саміту… Бо там немає Китаю. Це дуже важливо. Бо Китай – єдиний гравець, який по-справжньому може вплинути на Росію. Більше на них ніхто не вплине. Разом з тим, Росія все ж таки змушена буде рахуватися із стратегічними позиціями цього саміту. І якщо нам вдасться хоча б один пункт - в моєму розумінні, якби Запорізька атомна електростанція повернулася до нас і запрацювала, бо ц  найбільша атомна електростанція у Європі - то це був би колосальний успіх. Чи, скажімо, по цій точці можливий компроміс із ворогом, думаю – так", - сказав експерт.

Відео дня

Черник підкреслив, що "жодним чином не применшує історичної вартості" саміту, який шукає формулу виходу із нинішньої "фази бойових дій", але підкреслив, що війна "по-справжньому закінчиться" тільки тоді, коли РФ розпадеться.

"Це обов’язково буде, але не в цьому історичному відтинку", - сказав він. 

Саміт Миру у Швейцарії - деталі

Як повідомляв УНІАН, у саміті миру у Швейцарії взяли участь 101 країна і міжнародна організація. Підсумкову декларацію підписали 80 країн і чотири організації. Відмовилися ставити свої підписи представники Ватикану, Саудівської Аравії, Таїланду, Індії, Мексики, ПАР, Бразилії, Вірменії, Бахрейну, Індонезії, Колумбії, Лівії та Об'єднаних Арабських Еміратів.

Пізніше стало відомо, що Ірак і Йорданія відкликали свої підписи. Таким чином кількість підписантів знизилася до 78.

Reuters змогло ознайомитись з проектом документа. За даними агентства, у підсумковій декларації учасники звинувачують війну Росії проти України у спричиненні "великомасштабних людських страждань і руйнувань". Також вони закликають поважати територіальну цілісність України.

У документі наголошується на необхідності повернути Києву контроль над Запорізькою АЕС та доступ до морських портів Україні. Видання зазначає, що з декларації видалили попереднє твердження про "російську агресію" і його замінили на "війну".

Також в декларації сказано, що всі військовополонені мають бути звільнені шляхом повного обміну. Усі депортовані та незаконно переміщені українські діти, а також усі інші українські цивільні особи, які були незаконно утримувані, мають бути повернуті в Україну.

Вас також можуть зацікавити новини: