Блінкен: якщо хоч один військовий РФ перетне кордон України, це вважатиметься вторгненням

Блінкен чув від канцлера Німеччини Олафа Шольца, що "все готово" на випадок нової російської агресії.

Держсекретар США Ентоні Блінкен попередив Росію про серйозні наслідки у разі вторгнення в Україну. Він зазначив, що США вважатимуть вторгненням в Україну перетин кордону хоч одного російського військового.

Про це Блінкен заявив в інтерв’ю ZDF.

"Коли російський солдат перетинає кордон України, ми маємо справу зі справді серйозною проблемою. Тому що це дуже чіткий напад на Україну. Чи то один солдат, чи тисяча… Це реальний ризик, і це високий ризик. Не тільки в Україні, а й недавно до Білорусі були відправлені солдати. Тому це реальний ризик", – відповів держсекретар.

Що стосується "Північного потоку-2", то позиція США давно відома: "Ми проти експлуатації газопроводу", – зазначив Блінкен. Він чув від канцлера Німеччини Олафа Шольца, що "все готово" на випадок нової російської агресії.

Читайте такожТарас Козак і ще троє українців потрапили під санкції СШАВід переговорів з главою МЗС Росії Сергієм Лавровим у Женеві Блінкен особливих проривів не очікує, проте американській стороні важливо почути, що вирішила РФ за підсумками консультацій зі США і НАТО минулого тижня.

Держсекретар США наголосив, що США з Альянсом багато років намагалися налагодити прозорі відносини з Москвою, але "ці спроби були неодноразово відхилені Росією".

"Насправді в останні роки проблема була не в НАТО", – зауважив Блінкен.

Що передувало

Напередодні американський глава Джо Байден заявив, що "будь-яке переміщення російських сил на територію України буде вважатися вторгненням". За його словами, відповіді на такі дії детально обговорювалися з союзниками США і "були дуже чітко викладені президенту Путіну".

Можливе вторгнення РФ в Україну

31 жовтня 2021 року в американському виданні The Washington Post вийшла стаття, в якій йшлося про збільшення кількості російських військ і техніки поблизу кордонів України. Зазначалося, що ці маневри викликали серйозну стурбованість в урядових колах США і Європи.

У листопаді Bloomberg опублікувало статтю, в якій говорилося про ризики повномасштабного нападу Росії на Україну. В агентстві зазначили, що в колах американських і європейських дипломатів серйозно схвильовані переміщенням російських військ у бік кордону України.

За повідомленням Financial Times, західна розвідка припускає "високу ймовірність дестабілізації" України з боку Росії вже цієї зими.

У грудні секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що біля кордонів України на відстані 200 кілометрів перебувають 122 тисячі російських військових, а на відстані 400 кілометрів - 143,5 тисячі.

17 грудня 2021 року МЗС РФ оприлюднило проект договору між РФ та США про "гарантії безпеки" та проект угоди про заходи із забезпечення безпеки Росії та держав-членів НАТО. Зокрема, Росія пропонує НАТО відмовитися від прийняття України до Альянсу, а також "від будь-якої військової діяльності на території України". Також РФ пропонує США не створювати військові бази на території країн колишнього СРСР і не приймати ці країни до НАТО.

У зв'язку з цим 10 січня 2022 року в Женеві відбувся діалог зі стратегічної стабільності між США і РФ.

У Брюсселі 12 січня 2022 року відбулося засідання Ради НАТО-Росія, на якому обговорювались питання безпеки у Європі. Після засідання країни-члени НАТО закликали РФ негайно зменшити напруження біля України і утриматися від агресивного розміщення військ, а також закликали Росію вивести війська з України, у тому числі з Криму. Крім того, країни-члени НАТО на зустрічі з РФ підтвердили політику "відкритих дверей" стосовно прийняття нових членів. Також усі країни-члени заявили, що не відмовляться від розміщення військ на східних рубежах Альянсу.

18 січня речниця Білого дому Джен Псакі заявила, що Російська Федерація може напасти на Україну будь-якої миті.

19 січня президент України Володимир Зеленський закликав зберігати спокій, холодну голову, впевненість у своїх силах, у нашій армії, у нашій Україні, "не накручувати самих себе, на все реагувати мудро, не емоційно, головою, не серцем, не кричати "все пропало", а знати, що все під контролем і все йде по плану".