
"Чудовисько Франкенштейна": що таке GLSDB, і чому ця зброя так важлива для України
Українські військові зі дня на день мають отримати на озброєння американські бомби GLSDB. Що це за "звір", та як він може вплинути на ситуацію на фронті, - з’ясував УНІАН.
Мало яка сучасна зброя викликає таке ж захоплення, як GLSDB (Ground Launched Small Diameter Bomb – у перекладі з англійськкої "Бомба наземного запуску малого діаметра"). Здається, ніби ця бомба ввібрала в себе всі найкращі риси: вона точна, дешева і зручна у використанні. І, що найважливіше, незабаром GLSDB опиниться в руках українських військових.
Бомба GLSDB вже в Україні
В останній день січня на брифінгу в Києві заступник держсекретаря США Вікторія Нуланд офіційно підтвердила, що бомбо-ракета GLSDB вже поставлена Україні, і вони вже прямують на фронт.
"Це включає в себе нові інвестиції і нові системи озброєння, такі як легкі бомби малого діаметра, які вже направляються на фронт, а також підтримку відновлення оборонно-промислової бази України і нашої власної, щоб гарантувати, що ми можемо продовжувати боротися з тими, хто хоче вкрасти свободу", — заявила Нуланд.
Бомба GLSDB — одна з останніх розробок американського військово-промислового комплексу, раніше її ніхто не використовував у бойових діях. З урахуванням заяви Нуланд, можна стверджувати майже напевно, що Україна стане першою, хто це зробить.
Що таке GLSDB - бомба чи ракета
GLSDB створили в надрах американської Boeing та шведської Saab Group. Нічого дивного в цьому немає: міжнародне співробітництво у таких складних проектах давно стало нормою, а Швеція традиційно є країною з одним із найрозвиненіших ВПК.
Однак саме американці тут "перша скрипка". В основі GLSDB лежить їхня розробка — мініатюрна авіабомба GBU-39 Small Diameter Bomb (SDB, у перекладі: бомба малого діаметру), яку почали виробляти ще в 2005 році.
Бомба GBU-39 та її модернізована версія GBU-53 давно застосовуються західною авіацією, а GLSDB – це не що інше, як GBU-39, встановлена на шасі. А саме — реактивні системи залпового вогню M270 та M142 HIMARS. Відповідно, запускають їх так само, як і інші ракети для "Хаймарсів", тобто з поверхні.
Теоретично GLSDB може стартувати і з власної пускової установки: вона схожа на звичайний транспортний контейнер. Завдяки цьому противнику складніше його виявити.
Як працює GLSDB? Після того, як прискорювач виводить бомбу на велику висоту, вона відокремлюється, крила розкриваються, і це дозволяє бомбі планувати до цілі. Дальність ураження складає 150 кілометрів: це приблизно стільки ж, скільки у керованих ракет ATACMS (Україна отримала ці ракети дальністю 165 км), та вдвічі більше, ніж у снарядів GMLRS (85 км), які активно поставляють Україні

"GLSDB є одним з найбільш далекобійних засобів, які запускають з наземних пускових установок, — розповів УНІАН голова інформаційно-консалтингової компанії "Defense Express" Сергій Згурець. — Фактично він має дальність 150 кілометрів, як і декілька десятків ATACMS, які нам були передані. Порівняно зі снарядами GMLRS новий боєприпас має більшу точність, більшу потужність, а також він менше піддається впливу засобів РЕБ противника. GLSDB може суттєво покращити можливості української армії для ударів по глибині оборони противника. Серед його цілей можуть бути насамперед логістичні шляхи, командні пункти, місця базування пускових установок ЗРК, оперативно-тактичних комплексів, та артилерії. Точність бомби складає до 90 сантиметрів, тож можна чекати точкових влучань в подібні цілі".
Якщо звичайні ракети для реактивних систем залпового вогню летять по балістичній траєкторії, то ракета GLSDB може бути запущена на висоту і планувати по вибраній траєкторії. Бомба допускає 360-градусне охоплення для великих і малих кутів атаки, обліт місцевості для ураження цілей у горах або повернення до цілі позаду відстикованої ракети-носія на дистанцію до 70 км! Все це робить її насправді універсальною зброєю.
Характеристики GLSDB:
- Маса: 270 кг;
- Довжина: 3,91 м (довжина самої бомби — 1,80 м);
- Діаметр: 240 мм;
- Розмах крил: 1,61 м;
- Тип боєголовки: осколкова багатоцільова;
- Маса боєголовки: 93 кг;
- Дальність дії: до 150 км;
- Система наведення: інерційна та за допомогою GPS;
- Точність: 1 м.
Прискорювачі для бомб є нічим іншим, як двигунами старих касетних реактивних снарядів M26, які американці вирішили утилізувати. Тому GLSDB – це таке собі "чудовисько Франкенштейна", зібране з двох різних систем, між якими, здавалося б, немає нічого спільного. Окрім одного: і снарядів M26, і бомб GBU-39 в американців величезна кількість.
Переваги GLSDB
Коли говорять про американську зброю, то зазвичай, насамперед, згадують її захмарну ціну, що, м'яко кажучи, не зовсім справедливо. Мало яка країна в світі зробила більше для здешевлення озброєнь, ніж США. Найкращою ілюстрацією тут є Joint Direct Attack Munition (JDAM) — звичайні старі авіабомби, на які ставлять аеродинамічні комплекти з GPS-наведенням, через що вони перетворюються на передову високоточну зброю. Зробити таку бомбу "з нуля" обійшлось би у рази дорожче, якщо не вдесятеро.
Бомба GLSDB - це приблизно з тієї ж опери. На перший погляд, нічого революційного в ній нема, проте все змінюється, коли дивишся на цифри. Кожна бомба SDB (основна та найдорожча частина GLSDB) обходиться лише у 40 тисяч доларів! Для порівняння, ціна ракети ATACMS перевищує 1 млн доларів, а вартість однієї крилатої ракети Storm Shadow (та сама, яка потопила БДК "Новочеркаськ") становить 2,5 млн. Різниця просто колосальна.

Зрештою, величезною перевагою GLSDB є те, що їх, як зазначалося вище, можна запускати з HIMARS і M270. Обидві пускові установки стоять на озброєнні України. Наші військові з ними добре знайомі. А ще сотні таких систем "припадають пилом" на складах Заходу, чекаючи, коли їх поставлять Україні.
Недоліки GLSDB
За час війни росіяни зрозуміли, що їм на голову може прилетіти будь-що, і вони докладають величезних зусиль, щоб цього не сталося. Зокрема будується ешелонована протиповітряна оборона, активно працюють комплекси РЕБ.
Це дає свої результати. За чутками, ані GMLRS, ані ATACMS вже не показують тієї ефективності, яку вони демонстрували раніше.
Ще минулого року аналітик німецького видання Bild Юліан Ріпке спробував пояснити, чому українські війська отримали ATACMS лише з інерційною системою, без GPS-наведення. "Причина, звичайно, одна: успішні російські атаки зі створення перешкод на більшість озброєнь із наведенням GPS у цьому районі", — пояснив аналітик. Якщо це правда, то перешкоди неодмінно позначяться і на роботі GLSDB, хоча цю зброю і позиціонуюсь як таку, що має захист від "глушилок".
Однак є ще одна проблема, на яку варто звернути увагу. Звісно, низька ціна бомби GLSDB - це добре, однак вона зовсім не гарантує того, що Україна отримає бомби у великій кількості.
"Розмови про поставки GLSDB йшли давно, — пояснює УНІАН генерал-лейтенант у відставці, кандидат військових наук Ігор Романенко. — Реалізація більше, на мій погляд, зводиться до здешевлення допомоги. Використовують старі снаряди для MLRS і HIMARS, на які встановлюють бомбу GBU-39. Це дуже добре, але дальність мала — 150 км. GLSDB, безумовно, потрібна, адже характеристики має високоточні. Можна стріляти на 75 кілометрів проти напрямку пострілу, і бомба буде розвертатися і бити за спину. Однак головне питання стосується кількості. Наразі на Заході корегують постачання таким чином, щоб ми не програли, але не надають такої допомоги, щоб ми вигравали".

Схожої точки зору притримується і Сергій Згурець.
"Все буде залежати від обсягів таких снарядів, — каже голова "Defense Express". — Поки що попередній контракт передбачав передачу Україні впродовж 2024 року 700 таких виробів. Це було в контракті між "Боінгом" та Пентагоном. Сподіваюсь, що ці показники будуть більшими, і чим більшою буде кількість, тим, звісно, буде більший вплив на противника. Якщо була б передача щонайменше від двох до трьох тисяч на рік, то це було б непогано".
У будь-якому випадку в руках України опинилась новітня зброя, яка за своїми якостями перевершує аналоги. Ніякий російський РЕБ або інші засоби не зможуть повністю нівелювати ефект від Ground Launched Small Diameter Bomb. Зрештою росіяни будуть витрачати ще більше сил на перехоплення повітряних цілей, і це вплине як на моральний стан окупаційних військ, так і на російську економіку.
Ілля Ведмеденко