Деякі явища вказують на те, що білоруський автократ, який ще не так давно здавався всемогутнім, втрачає контроль над власними спецслужбами.
Режим Олександра Лукашенка почав "протікати". І найвірогідніше це відбувається через те, що хтось зсередини піраміди влади хоче вплинути на розташування сил в оточенні білоруського диктатора. Тож на моноліті режиму в Білорусі з'явилися подряпини.
Читайте такожЛукашенка запідозрили в готовності приєднати Білорусь до Росії
Спочатку в нього боліло горло, а зараз він хворіє на COVID-19. Його навіть під’єднали до системи штучної вентиляції легень. Будучи вже хворим, він брав участь в нараді за участі Лукашенка. При цьому Сергієнко навіть не одягнув маску, тому що боявся розізлити диктатора.
Сама пані прес-секретар, яка під час згаданої наради сиділа поруч з Сергієнком, вважає, що саме від нього підхопила коронавірус. Також з розмови випливає, що атмосфера в серці білоруського режиму похмура.
В адміністрації люди місяцями хворіють чи не хворіють, а відпочивають. За словами Есмтонт, принаймні частина чиновників використовують хворобу або будь-яке інше виправдання, щоб не виконувати свої обов'язки.
"Я не хочу їхати на чергову нараду. Тобто хочу, але знаю, що не можу. Знаю, що шеф на це скаже", - сказала Ейсмонт.
"Скаже, що ви - джерело витоку", - посміявся Латишонок.
"А мені вже точно не до сміху", - відповіла йому прес-секретар Лукашенка.
Читайте також"Диктатор, вбивця і мучитель": білоруська православна церква прокляла й відлучила Лукашенка від церкви
Однак, як пише Gazeta Wyborcza, питанням лишається, хто робить записи розмов людей з оточення Лукашенка. Білоруський автократ накинувся з критикою на Польщу. Однак, як пише видання, навряд чи до цього причетні польські чи загалом західні спецслужби. Політка, якої Захід дотримується в питанні режиму Лукашенка, виразно реакційна. Вона полягає в реагуванні на поведінку Мінська. І навіть в такому випадку все відбувається не швидко. Нічого не вказує на рішучу готовність до дій, які б загострили конфлікт.
Цілком теоретично, записи могла б зробити Росія. Вона активно підтримує Лукашенка, але ставить вимогу - проведення конституційної реформи. Лукашенко не поспішає її виконувати, а тому невдоволення й нетерпіння Кремля зростає. Але для Росії удар по прес-секретарю білоруського автократа - це надто дрібна справа.
Читайте такожGazeta Wyborcza: Росія наступає в Білорусі на "ті ж граблі", що і в Україні
Тож найбільш вірогідна версія витоку записів - це внутрішній конфлікт в Мінську. Білоруські спецслужби, вірогідно, намагаються змінити оточення Лукашенка. Окрім КДБ і МЗС є ще кілька інших служб, які можуть проводити такі операції. Котре з них створило записи? Хто вирішив їх опублікувати? Цього ніхто не знає. Однак, зі слів Ейсмонт випливає, удар досяг своєї мети.
"Через все це Лукашенко вже три дні мені не телефонував. Боїться", - сказала прес-секретар.
Читайте такожThe Guardian: У Білорусі банкам наказали блокувати гроші учасників протестів