У Національній опері вшанували пам’ять оперної діви Євгенії Мірошниченко
У Національній опері вшанували пам’ять оперної діви Євгенії Мірошниченко

У Національній опері вшанували пам’ять оперної діви Євгенії Мірошниченко

11:17, 10.06.2011
4 хв.

Євгенія Семенівна рівно 10 років тому в цьому театрі востаннє дарувала глядачам радість почути свій голос. 12 червня їй б виповнилося 80 років…

У Національній опері вшанували пам’ять оперної діви Євгенії МірошниченкоУ Національному театрі опери та балету пройшов вечір пам’яті видатної української оперної співачки Євгенії Мірошниченко. На сцені співали учні Євгенії Семенівни, яка рівно 10 років тому в цьому театрі востаннє дарувала глядачам радість почути свій голос. 12 червня їй б виповнилося 80 років.

Почати варто з того, що, навіть покійна, оперна діва зібрала аншлаг. Сотні людей з тисячами квітів заповнили велику залу Національної опери. Для когось співачка була дорогим другом і колегою, для когось – улюбленим викладачем, а ще для когось – кумиром і прикладом.

Зробивши неосяжний вклад в українську та світову культуру, вона удостоїлась найвищих премій та нагород: звання Героя України, народної артистки УРСР та СРСР, премії Шевченка та ін.

Відео дня

Перше слово взяла сама Мірошниченко: над сценою з’явився екран із зображенням Євгенії Семенівни, яка, очевидно, давала інтерв’ю. «Глядач не повинен навіть здогадуватись про ту величезну працю, вкладену в виступ.» – казала вона. І, варто сказати, її учням сьогодні це вдалося. Екран підняли, проте зображення співачки залишилось – цього разу портрет. Та головне – дух, який так вдало передавали виступаючі і так радо підхопили глядачі; дух, який протягом 40 років, коли на цій сцені стояла Мірошниченко, так само наповнював залу, як і цього вечора.

У Національній опері вшанували пам’ять оперної діви Євгенії Мірошниченко

Розпочався концерт: випускники консерваторії, де довгий час викладала Євгенія Семенівна, виконували твори, які принесли славу їх викладачу. Акомпанував їм симфонічний оркестр Національної опери на чолі з видатним диригентом Миколою Дядюрою.

Звучали арії, романси та кавантини з 13 опер, частина партій, з яких стали коронними у виконанні великого українського сопрано. Надзвичайно важко виділити когось з артистів, бо у виступі кожного відчувалась школа професора Мірошниченко і кожен з них почув у спину шквал оплесків і численні «браво!» Більшість співаків – заслужені артисти та лауреати різних премій, у що, безсумнівно, зробила великий вклад їхній викладач.

У Національній опері вшанували пам’ять оперної діви Євгенії Мірошниченко

Виступали також друзі та колеги, але усно: розповідали свої історії та висловлювали почуття до подруги.

– З Женею Мірошниченко ми познайомились ще студентами і не розлучались до кінця її днів, – говорить відомий баритон Анатолій Мокренко. – Я впевнений: якщо б вона не стала співачкою, то стала б видатною драматичною актрисою. Вона дуже просто входила в кожну роль, а Олег Бійма – кінорежисер – хотів зробити цілу серію фільмів з нею в головній ролі, проте вдалося це йому тільки частково. Я дуже вдячний Жені, що саме з нею я пізнав найбільше щастя від роботи на сцені.

– Коли я вперше почула її спів, то оніміла – навіть сказати не було чого, – зізнається інша подруга Євгенії Семенівни – І працювати з нею пліч-о-пліч – це була надзвичайна школа!

Ще один давній товариш Мірошниченко каже, що досі чує її голос і розповідає про «певний парадокс» цієї артистки:

– Є дві категорії оперних співаків: ті, хто прекрасно співає, але не дуже гнучкі актори, і навпаки – хто нецікаво співає, але яскраво поводить себе на сцені. Але Євгенія Семенівна була винятком: вона поєднувала два таланти: музичний та театральний.»

На вечорі з’явилась і актриса Раїса Недашківська, яка не втримала сліз, згадуючи у віршах Мірошниченко.

У Національній опері вшанували пам’ять оперної діви Євгенії Мірошниченко

Завершила концерт Євгенія Семенівна, знову з’явившись на екрані зі словами, які, очевидно, пронесла через все життя: «Якщо ти вирішила, що твій голос – це твоя власність, то ти помиляєшся. Твій голос належить народу, людям. Ти зобов’язана співати.»

Уже після концерту своїми думками поділилась учениця Євгенії Семенівни Тамара Ходакова:

– Це була фантастична співачка, жінка та людина і просто мати для своїх студентів. ЇЇ клас – це справжня сім’я. Та крім цього, вона залишила по собі ще й мрію – про Малий оперний театр. На превеликий жаль, в нашій країні ця мрія залишилась нереалізованою, проте хочеться вірити, що колись вона буде втіленою в життя.

Арсен Цимбалюк

 

Новини партнерів
завантаження...
Ми використовуємо cookies
Погоджуюся