Криза на українському ринку праці загострюється / колаж УНІАН

Високі зарплати не рятують: керівники бідкаються, кадровики – розводять руками

07:40, 30.09.2024
12 хв.

Криза на українському ринку праці загострюється: кількість вакансій вже довгий час перевищує кількість кандидатів, а кваліфікація працівників часто не відповідає вимогам роботодавців. УНІАН дізнався, кого зараз шукають роботодавці та скільки пропонують.

Ринок праці в Україні останніми місяцями характеризують тривожним словом "дефіцит", тобто нестачею робочих рук. Звісно, це пов’язано з повномасштабною війною, яка продовжується вже понад два з половиною роки. Мобілізація чоловіків, міграція населення за кордон від жахів війни чи переміщення переселенців всередині країни подалі від зони бойових дій та окупації – ось головні чинники сумної ситуації з кадрами.

Поглиблює кризову ситуацію на ринку праці структурне безробіття. Простими словами, це коли кандидати на роботу ніби і є, але їхня кваліфікація не відповідає вимогам посади і роботодавця.

За даними НБУ, ситуація на ринку праці в першому півріччі 2024 року дедалі більше загострювалася. Як йдеться у липневому інфляційному звіті регулятора, хоча в другому кварталі зростання кількості вакансій на сайтах пошуку роботи дещо сповільнилося, попит на робочу силу залишався суттєво вищим, ніж рік тому, та все ще нерівномірним за професіями.

Відео дня

"Так, кількість оголошень про вакансії у сферах охорони, будівництва та робітничих спеціальностей значно перевищувала минулорічні показники, тоді як у сфері ІТ – суттєво скоротилася.  Також попит залишався пригніченим в освіті, дизайні, мистецтві та культурі", - повідомили в Нацбанку.

Крім того, міграція за кордон та мобілізаційні процеси призвели до подальшого скорочення пропозиції робочої сили.

"Хоча скорочена пропозиція робочої сили стримує діяльність підприємств, обмежуючи економічне відновлення, складна ситуація на ринку праці зумовлює поліпшення зайнятості, зокрема шляхом більшого залучення жінок, та стимулює зростання заробітних плат", - зауважив регулятор.

Зазначається, що лише в І кварталі 2024 року в середньому реальні заробітні плати збільшилися на 17,7% в річному вимірі, високі темпи зростання зарплат збереглися й у ІІ кварталі.

В цілому НБУ прогнозує, що надалі, навіть за умов нормалізації стану економіки, рівень безробіття хоча і знижуватиметься, однак залишатиметься вищим, ніж до початку великої війни.

НБУ прогнозує високий рівень безробіття в Україні / фото УНІАН

Яка ситуація склалася на ринку праці останнім часом? За даними дослідження сайту з пошуку роботи Work.ua, на ринку праці зараз пропонується найбільше роботи від початку повномасштабного вторгнення. Так, в останній місяць літа роботодавці розмістили на порталі рекордну кількість вакансій з початку великої війни — понад 115 тисяч.

Аналітика "OLX Робота" підтверджує цю статистику: за даними фахівців, з початку року зростає кількість активних вакансій та медіанна зарплатня, але падає кількість відгуків від шукачів роботи.

Кого шукають роботодавці

Дані аналітичної службиOLX свідчать про те, що найбільший попит від роботодавців наразі на продавців, водіїв, вантажників, різноробочих на будівництві, кухарів та касирів. В ТОП-10 професій за кількістю вакансій також входять бариста, прибиральниці та охоронці.

При цьому шукачі найбільше відгукувалися на такі вакансії, як різноробочий, водій, продавець, вантажник, прибиральниця, охоронець та бариста, що більш-менш корелює з найзатребуванішими пропозиціями роботодавців.

Що цікаво, за даними "OLX Робота", серед шукачів роботи найбільшою популярністю користуються здебільшого інтернет-професії. Аналітики відмічають, що лідерами за кількістю відгуків на одну вакансію є менеджер інтернет-магазину, копірайтер, оператор ПК, контент-менеджер, оператор чату та маркетолог. Вочевидь, їхню популярність можна пояснити тим, що це здебільшого дистанційна робота.

При цьому кількість вакансій у різних сферах періодично збільшується, в тому числі, через фактор сезонності. За даними Work.ua, у серпні, порівняно з липнем, найбільший приріст вакансій для шукачів фіксувався у категоріях "Освіта, наука" та "Культура, музика, шоу-бізнес". Зокрема, перед новим навчальним роком роботодавці активніше шукали вчителів математики, англійської і німецької мови, вихователів, вчителів початкових класів.

Помітний приріст вакансій у категоріях "Готельно-ресторанний бізнес, туризм" та "Медицина, фармацевтика". Помірне зростання оголошень про роботу спостерігалося у категоріях "Сфера обслуговування", "Робочі спеціальності, виробництво", "Роздрібна торгівля", "Логістика, склад, ЗЕД" та "Адміністрація, керівництво середньої ланки". А ось поменшало пропозицій у категоріях "Продаж, закупівля" та "Транспорт, автобізнес".

За даними Work.ua, у серпні, порівняно з липнем, найбільший приріст вакансій для шукачів фіксувався у категоріях «Освіта, наука» / скриншот

Аналітики Work.ua зазначили, що зросла кількість вакансій для ветеранів, студентів та людей з інвалідністю, що відповідає тенденції загального збільшення вакансій. Саме ці категорії для роботодавців є менш проблемними, адже такі люди вже не підпадають під мобілізацію, яка сильно звужує коло потенційних кандидатів. При цьому на 16% у серпні зросла кількість пропозицій роботи з бронюванням.

Скільки можна заробити

Що стосується заробітних плат, то, з огляду на дефіцит кадрів, роботодавці намагаються конкурувати вищими ставками. Збільшення реальних зарплат відмічають у Національному банку, про це звітує і Державна служба статистики.

Дані кадрових порталів також відмічають цей тренд. Так, наприклад, у Work.ua повідомляють, що у серпні позначка середньої зарплати збільшилася на 2,4% за місяць – до 21 500 грн.

В "OLX Робота" відмітили, що медіанна заробітна плата в Україні станом на початок вересня становить 17 218 гривень. Традиційно рівень зарплати різниться за регіонами (найбільше заробляють в Києві, а найменше – в Чернігівській та Сумській областях), але медіанна заробітна плата також показує зростання у багатьох областях.

Наприклад, у Києві медіанна заробітна плата зросла з 19 225 грн у січні до 21 100 грн у серпні. Львівська область демонструє схожу динаміку: зростання з 18 500 грн до 20 500 грн. Найбільше зростання зарплати зафіксовано в Херсонській області - з 15 000 до 20 000 грн. При цьому зовсім не змінилось медіанне значення зарплатні в Закарпатській області - і в січні, і в серпні цього року вона становила 19 000 грн.

Щодо зростання заробітних плат за професіями, то аналітики Work.ua зазначають: найбільше зростання там, де найнижча конкуренція серед шукачів.

За їхніми даними, найбільше (на 5%) в серпні зросли зарплати в категорії "Транспорт, автобізнес" – до 30 000 грн. Ця категорія водночас входить в ТОП найменш конкурентних серед шукачів, тому, ймовірно, так роботодавці намагаються конкурувати за кандидатів.

Також, згідно з дослідженням, за місяць зросли середні зарплати у вакансіях з категорій:

  • "Телекомунікації та зв’язок" — 24 000 грн, +4% до липня;
  • "Фінанси, банк" — 19 000 грн, +3%;
  • "Дизайн, творчість" — 22 500 грн, +3%;
  • "Секретаріат, діловодство, АГВ" — 19 000 грн, +3%;
  • "Юриспруденція" — 20 500 грн, +2%;
  • "Медицина, фармацевтика" — 21 500 грн, +2%.

Які фахівці заробляють зараз найбільше? У серпні найвищі середні зарплати (окрім керівних посад, сфери ІТ і фахівців Сил оборони) отримували ендодонтисти (55 000 грн), водії-міжнародники (50 000 грн), керамісти (47 500), медіапродюсери, рихтувальники (45 000 грн), рієлтори (40 000 грн), майстри СТО (37 500 грн), адміністратори кавʼярень (37 000 грн), регіональні менеджери (36 500 грн).

У серпні найвищі середні зарплати (окрім керівних посад, сфери ІТ і фахівців Сил оборони) отримували ендодонтисти  / фото УНІАН

Проблеми ринку

Як вже зазначалося, ринок праці вже довгий час знаходиться у проблемному стані у зв’язку нестачею працівників та часто невідповідністю кваліфікації існуючих кандидатів потребам роботодавців.

За даними аналітичної служби OLX, 55% роботодавців підтверджують, що стикнулися з кадровою кризою у своїй професії. Найбільше бракує представників фізичної праці (будівельників, водіїв, кухарів) та спеціалістів середньої ланки (менеджерів, адміністраторів, торгових представників), менше скарг на нестачу спеціалістів вищої ланки та керівного персоналу.

"Роботодавцям найбільше не вистачає "сірих" та "синіх комірців". Найбільша кадрова криза наразі у виробництві, ритейлі, тобто сегментах, де іде масовий набір і потрібна велика кількість людей. Ми бачимо, що це вакансії, що передбачають фізичну працю, спеціалісти середньої ланки, але спад відчувають на всіх рівнях", - сказала керівниця категорій OLX "Робота" та "Послуги" Марія Абдулліна.

За її словами, серед причин кадрової кризи більшість роботодавців вбачають мобілізацію та спричинені нею складнощі у працевлаштуванні чоловіків: потенційні працівники або вже мобілізовані, або не влаштовуються офіційно. Друга за популярністю причина - міграція населення за кордон.

"Ще називають нестачу кваліфікованих спеціалістів, тому що значна кількість або задіяна на війні, або виїхала. Ще з 2019 року ми бачимо тенденцію нестачі кваліфікованих спеціалістів в робітничих професіях: наприклад, слюсарів чи зварювальників", - зазначила Абдулліна.

Серед інших причин кадрової кризи роботодавці також назвали військові дії, обстріли та невідповідність зарплати очікуванням кандидатів (хоча, як зазначалося вище, компанії підвищують заробітні плати саме через дефіцит працівників).

За словами Абдулліної, роботодавці вживають заходи, що спрямовані на подолання кадрової кризи. Так, близько третини повідомили, що збільшують мотиваційний пакет, впроваджують програми підвищення кваліфікації та надають перевагу жінкам при закритті вакансій.

Ейджизм не подолати

До чверті роботодавців розширюють вікові категорії працівників – наймають осіб пенсійного віку та молодь до 25 років з умовою подальшого навчання, а також наймають осіб з інвалідністю та учасників бойових дій.

Проте на практиці людям із зазначеної категорії зараз дуже важко влаштуватися на роботу, попри те, що компанії скаржаться на дефіцит кадрів. 57-річний Олексій розповів УНІАН свою історію невдалого пошуку роботи. Чоловік – учасник бойових дій, має інвалідність третьої групи внаслідок поранення. Крім цього, він переселенець, тобто мав почати життя і пошук роботи з нуля у новому місті, спочатку – після переїзду, потім – після звільнення з військової служби.

Олексій стоїть на обліку у центрі зайнятості, проте серед пропозицій роботи зустрічає здебільшого посади, які передбачають значне фізичне навантаження (вантажники, комірники), що не підходить людині з інвалідністю. Нещодавно він пройшов співбесіду на посаду охоронця у магазині побутової техніки.

"Співбесіду пройшов, потім була перевірка службою безпеки, пройшов успішно. Але вже на останньому етапі працівник, який перед цим розповідав, як їм не вистачає людей, і як робота мені підходить, сказав, що через вік мене не хочуть брати і, можливо, запропонують посаду тільки якщо не знайдеться інший, молодший, кандидат", - ділиться своєю історією Олексій.

Ситуація, м’яко кажучи, бентежить: для захисту Батьківщини, штурму посадок чоловіки до 60 років підходять, а ось слідкувати за порядком у затишному торговельному залі – зась. І якщо така тенденція продовжуватиметься, то про подолання кадрової кризи можна і не думати.

До того ж, кількість демобілізованих чоловіків з проблемами здоров’я буде тільки зростати, і роботодавцям, якщо вони хочуть заповнити прогалини в своїх компаніях, доведеться звертати увагу на ширше коло кандидатів на роботу. Адже 65% тих самих роботодавців, опитаних аналітиками OLX, вважають, що у найближчий рік ситуація з кадрами буде лише погіршуватися, і лише 11% вірять, що криза мине.

Ситуація на ринку праці складна, проте під час такої тривалої і жорстокої повномасштабної війни проблеми треба вирішувати усіма наявними засобами. Тому роботодавцям слід бути гнучкішими у питаннях найму, а шукачам роботи – готовими до навчання та, за потреби, перекваліфікації.

Катерина Жирій

Новини партнерів
завантаження...
Ми використовуємо cookies
Погоджуюся