Воздвиження Хреста Господнього 2023 / колаж УНІАН

Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього - одне з 12 головних церковних свят. Воно присвячене Хресту, на якому був розп'ятий Ісус Христос та символізує його підняття з землі після віднайдення. Про традиції цього дня та його головні заборони - в матеріалі.

Що за свято Воздвиження Хреста Господнього

Історія свята Воздвиження бере початок у IV столітті. Це були часи правління імператора Костянтина Великого та його матері - рівноапостольної Олени. Християнство було оголошене імператором як державна релігія, а його мати, цариця Єлена, вирушила на пошуки Хреста, на якому був розп'ятий Ісус. Хрест вона знайшла в печері недалеко від Єрусалима, сталося це 326 року.

За переказами, під час розкопок у печері було знайдено три хрести, а біля них табличку: "Ісус Назарянин, цар Іудейський". Щоб визначити, яка зі знахідок справді Хрест Господній, усі три по черзі піднесли до тяжкохворої. Два з них ніяк не вплинули на жінку, але після піднесення третього хвора зцілилася. Є й інший переказ: за ним Хрест оживив померлу людину, тому назвали святиню животворящою.

Відео дня

На честь знайдення Хреста на цьому місці зібралися християни, а єрусалимський патріарх Макарій з іншими високо воздвигли святиню, щоб її всі могли побачити. Звідси й походить назва свята. 

Опісля цариця Олена розділила Хрест на дві частини: одну залишила в Єрусалимі, другу, з двома цвяхами, відправила синові-імператору. На зворотній дорозі цариця зупинялася в кожному місці, де бував Христос, і таким чином заснувала понад 80 церков.

Хрест Господній продовжували ділити, але 1187 року частина, що зберігалася в Єрусалимі, була загублена після поразки хрестоносців від мусульман. За легендою, Хрест закопали, щоб врятувати, але досі так і не знайшли. Частину Хреста, яка зберігалася в Константинополі, викрали хрестоносці 1204 року. Зараз фрагменти цієї частини зберігаються в різних храмах Європи.

Коли Воздвиження Хреста Господнього за новим і старим календарем

Свято щорічно відзначали 27 вересня за юліанським календарем. За новоюліанським календарем, на який Православна церква України перейшла з 1 вересня 2023 року, дата свята змістилася на 13 днів раніше. У 2023 році Воздвиження Хреста Господнього відзначають 14 вересня.

Прийняття нового календарного стилю або збереження старого залишається правом релігійних громад і монастирів.

Воздвиження Хреста Господнього - традиції та заборони свята 

За традицією на велике свято йдуть до храму на службу. Цього дня урочисто з вівтаря виноситься Хрест на середину храму, де він залишається до 21 вересня, дня віддання Воздвиження. Також цього дня відбуваються обходи або хресні ходи з іконами і молитвами.

Якщо немає можливості відвідати службу в церкві, то можна помолитися вдома - за здоров'я і благополуччя в родині. На згадку про страждання спасителя цього дня дотримуються посту.

Що не можна робити на Воздвиження:

  • заборонено лаятися, сваритися, ображати інших, злословити;
  • не можна займатися важкою працею, що-небудь різати, рубати тощо;
  • не слід починати важливі справи - можуть не заладитися;
  • не потрібно давати гроші в борг - краще перенести на інший день;
  • не варто їсти м'ясо, рибу, молочні продукти і яйця.

За повір'ям, той, хто постить у це свято, отримує прощення гріхів. Але для цього потрібні також щира молитва та покаяння. Також цього дня не радять іти в ліс - змії шукають місце для зимівлі, тому їх побоюються зустріти.

Воздвиження Хреста Господнього - картинки

Листівка Воздвиження Хреста Господнього / листівки УНІАН

***

Картинки Воздвиження Хреста Господнього / листівки УНІАН

***

Листівка Воздвиження Хреста Господнього / листівки УНІАН

***

Картинки Воздвиження Хреста Господнього / листівки УНІАН

***

Листівка Воздвиження Хреста Господнього / листівки УНІАН

Раніше ми публікували православний календар на вересень 2023 з датами за новим стилем.

Вас також можуть зацікавити новини: