Трипси - фото, який вигляд мають уражені квіти (ліворуч) / колаж УНІАН, фото УНІАН, pixabay.com

Якщо у бутонів троянд без видимих причин починають засихати і чорніти пелюстки по краях, а самі квіти, розкрившись, мають неохайний і "обгризений" вигляд - вітаємо, ваш розарій атакують трипси. Тут немає вашої провини: ці комахи належать до дуже живучих шкідників, а в природі їх понад 6 тис. видів, тож рано чи пізно ви мали з ними зустрітися. Розповідаємо, чим небезпечні трипси, як боротися зі шкідниками і чи реально позбутися за допомогою народних засобів.

Що таке трипси

Трипси - це мікроскопічні комахи, яких можна одразу й не помітити. Трипсів існує безліч видів і більшість із них шкідники. Харчуються абсолютно різними рослинами, тому якщо вони з'явилися у квітнику, то будьте певні, що скоро з'являться трипси на огірках та інших овочах, тож з ними потрібно терміново боротися.

Чим небезпечні трипси? Вони харчуються соком рослин, які перед цим проколюють, а на листя або в тканини рослини відкладають личинки. Шкідники переносять небезпечні вірусні інфекції, а в місця їхніх проколів можуть потрапляти небезпечні мікроорганізми і грибки.

Відео дня

Якщо комахам підходять умови, вони можуть розмножуватися цілий рік і роблять це дуже швидко. Живуть колоніями, а небезпека їх ще в тому, що вони звикають навіть до отрутохімікатів і виробляють імунітет. Деякі види шкідників навіть охороняють свої личинки і залишають мітки, де є їжа, для своїх родичів. Найнебезпечнішими вважаються західні квіткові, чорні, американські, розанні, драценові та тютюнові трипси.

Як виглядають трипси? Шкідники бувають різного кольору - вони маскуються, і самі по собі мікроскопічні - від 0,5 до 3 мм. Тривалий час комахи залишаються непоміченими, живуть спочатку на одній рослині. Якщо ви помітили, що на листках почали з'являтися білуваті та сріблясті плями, а пилок обсипається сам по собі - це можуть бути перші ознаки трипсів.

Можна провести тест: зірвати квітку і потрясти її над білим листком - якщо шкідники є, вони обсиплються на папір. Або ж покласти поруч із рослиною шматочок яблука чи огірка - трипси збіжаться.

Якщо рослина заражена сильно, то на тильному боці листка можна бачити скупчення цих комах. У таких випадках уже починають обсипатися бутони, зав'язі, листя стає липким.

Трипси - фото шкідників

Трипси на трояндах - як боротися

Деякі трояндоводи безжально зрізають уражені квіти, але у багатьох робити це рука не піднімається. Якщо шкідники тільки з'явилися, з ними можна спробувати боротися народними методами - за допомогою обприскувань.

Як позбутися трипсів народними засобами:

  • настій часнику або цибулі - 4 ст. л. подрібненого часнику або цибулі залити 1 л води і дати настоятися протягом доби, потім процідити й обробити рослини;
  • настій кульбаб - 1 кг листя або коріння залити відром води (10 л), настояти 3 години, процідити й обприскати;
  • настій чорнобривців - висушити квітки і щільно утрамбувати їх у ємність, потім залити водою, а за 2 доби процідити й обробити.

Обробляти квіти потрібно в суху похмуру погоду, а після дощу обприскування слід повторити. При використанні цих рецептів потрібно розуміти, що обприскувати доведеться регулярно, а самі настої чергувати. Але якщо вони не допомагатимуть, на жаль, доведеться задіяти "хімію". При чому, досвідчені садівники радять завжди дивитися на діючу речовину інсектицидів і також міняти їх - як уже говорили, трипси виробляють імунітет до отрут.

Важливо обробку "хімією" проводити між хвилями цвітіння - перший раз відцвіли, а вдруге ще не почали цвісти - щоб не нашкодити бджолам, які гинуть від хімічних препаратів.

Існує думка, що трипси люблять тільки світлі й ароматні сорти троянд, а ось червоні, бордові, помаранчеві та персикові їх не приваблюють. Якщо придивитися, то дійсно на сортах троянд темного забарвлення сліди трипсів не помічені. Але заради профілактики обробити краще все-таки всі трояндові кущі.

Раніше ми розповідали, як обрізати троянди поле цвітіння, щоб вони цвіли все літо.

Вас також можуть зацікавити новини: