этот материал доступен на русском

"Голубий місяць", "космічний поцілунок": головні астрономічні події 2020 року

14:43, 12 січня 2020
Наука та IT
7819 0
Перший повний місяць в цьому році був 10 січня і називався Вовчим \ фото pixabay.com

Читайте такожЗемляни побачать перше в цьому році місячне затемнення

За 12 місяців людям належить побачити відразу 13 повних місяців, кілька супермісяців, один "блакитний місяць", поцілунок планет, вражаючі зорепади і повне сонячне затемнення.

1. Чотири суперповні і один блакитний. Суперповня - це астрономічне явище, коли повний місяць збігається з перигеєм - моментом найбільшого зближення Місяця і Землі. В цей час Місяць виглядає набагато більшим і яскравішим, ніж зазвичай.

Втім, суперповня - вельми розпливчастий термін, і не всі астрономи погоджуються з таким визначенням.Звідси і різниця в рахунку: для оптимістів у 2020 році буде відразу чотири суперповні, а для песимістів - тільки дві, 9 березня і 7 квітня.

Березневу повню називають Повним місяцем черв'яків, тому що зазвичай в цей час трапляється відлига, і на поверхні з'являються земляні черв'яки. А квітневу повня ще називають Рожевою, оскільки американські індіанці пов'язували її з появою перших весняних квітів - диких флоксів.

Дві спірних суперповні відбудуться 9 лютого та 7 травня; на думку деяких вчених, в ці дні Місяць не буде досить великий для суперповні. Це Сніжний повний місяць, тому що в цей час зазвичай відбуваються рясні снігопади, і Квітковий повний місяць.

А перший повний місяць в цьому році пройшов 10 січня і називася Вовчим, тому що в цей час у вовків настає шлюбний період і вони виють особливо часто.

Але це ще не все. 31 жовтня нас чекає "блакитний Місяць", і справа тут зовсім не в кольорі, а в тому, що так за традицією називається третя повня в тому астрономічному сезоні, на який припадає чотири повні замість звичайних трьох.

Втім, сьогодні "блакитним Місяцем" називають ще і другу повню, що припадає на один календарний місяць.

2. "Зоряний дощ" Персеїд. Метеорними потоками мало кого можна здивувати, проте "Зоряний дощ" Персеїд - одне з найбільш видовищних явищ року. Воно відбувається щоночі з середини липня по середину серпня, і для спостереження не потрібні спеціальні прилади: коли в небі проноситься до 80 метеорів на годину, не помітити це в гарну погоду важко.

Виглядає це так, немов метеори вилітають з північного сузір'я Персея, однак насправді причина цього явища в тому, що Земля проходить крізь залишки хвоста комети Свіфта-Таттла.

Цьогоріч пік зоряного дощу, іноді іменований "Сльозами святого Лоренцо", припаде на ніч 12 серпня.

3. Манхеттенхендж. Жителям Нью-Йорка це явище добре знайоме. Чотири рази на рік, у грудні, січні, травні та липні, висхідне або призахідне сонце наскрізь просвічує вулиці Манхеттена, орієнтовані зі сходу на захід. У назві цього явища поєднали Манхеттен і англійський Стоунхендж-пам'ятник часів неоліту, складений з каменів і, який за однією з версій, служив для астрономічних спостережень.

Тільки в Нью-Йорку роль кам'яних брил виконують хмарочоси, надаючи видовищу інший масштаб.

"Повне сонце" Манхеттенхенджа можна спостерігати двічі на рік: 29 травня і 13 липня, але 30 травня і 12 липня між хмарочосами з'являється рівна половинка сонця - теж гарна картинка.

4. Метеорний потік Гемінід. Разом з Персеїдами цей зоряний дощ вважається одним з найбільш видовищних нічних шоу, коли на піку активності в небі спалахує до 120 падаючих зірок на хвилину.

Найкращим часом для спостережень вважається ніч з 14 на 15 грудня, метеори, що мчать зі швидкістю до 70 км на секунду, креслять в небі яскраві смуги, згораючи в щільних шарах атмосфери.

Як і у випадку з Персеїдами, створюється враження, що метеори вилітають із сузір'я Близнюків, але це зоровий обман. Насправді вони відкололися від астероїда, що обертається навколо Сонця.

Зоряний дощ Гемінід відрізняється не тільки яскравістю, але і великою кількістю фарб. Багато падаючих зірок мають жовтий, зелений, червоний і блакитний колір. Це пояснюється наявністю оксидів різних металів в уламках астероїда.

5. Повне сонячне затемнення. Щоб побачити одне з найбільш рідкісних і цінних астрономами космічних явищ - повне сонячне затемнення, - доведеться чекати кінця року.

14 грудня Місяць виявиться рівно між нами і Сонцем, і на Землю ляже місячна тінь.

Затемнення найкраще можна буде спостерігати з південної півкулі. Тобто в Новій Зеландії, Чилі чи Аргентині. Південна Бразилія теж підійде.

6. Позаземний поцілунок. Грудень 2020 року обіцяє бути багатим на астрономічні явища. Напередодні зимового сонцестояння 21 грудня відбудеться з'єднання Юпітера і Сатурна. Ці планети зійдуться так близько на небосхилі, що виникне ілюзія космічного поцілунка, хоча насправді їх будуть розділяти мільйони кілометрів.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter