Росія втратила геополітичний вплив / колаж УНІАН

Сирійське фіаско Путіна

13:59, 11.12.2024
8 хв.

Повалення режиму родини Башара Асада змінює баланс сил на Близькому Сході. І не всі геополітичні гравці залишать свій вплив у Сирії хоча б на колишньому рівні. Росія вже біжить, підібгавши хвоста.

Біжи, Ваня, біжи

Бліц-повалення режиму Асадів змінює розклад сил у Сирії. Колишня збройова опора родини Асада – Росія, швидко виводить військових та вивозить майно зі стратегічних військових баз у містах Тартус та Хмеймім, закликаючи надати "зелені коридори". Зокрема, один з відомих російських воєнкорів Fighterbomber буквально благав дати можливість російським військовослужбовцям в Сирії евакуюватися.

Москва поставила не на того коня і перевзування у повітрі російських пропагандистів не зарадить ситуації та не допоможе втраті геополітичного впливу. Без режиму Асада РФ навряд збереже можливість залишатися на рівні ключових країн регіону – Ірану, Туреччини, Ізраїлю, Саудівської Аравії. Ба більше, Росія вже втратила роль противажника США на Близькому Сході.

Одним з факторів цього є знищена можливість оперативного реагування на конфлікти в регіоні і частково в Африці. Адже майже всі операції Росії в Африці обслуговувались через сирійські бази. Втім, це питання, хоча й дуже болюче, не є критичним.

Відео дня

"Приміром, їхні можливості впливу в Африці та невійськові проєкти нікуди не зникнуть", - впевнений експерт з міжнародної політики аналітичного центру "Український інститут майбутнього" Ілія Куса.

Політичний аналітик Ігар Тишкевич теж вважає, що попри стрімку втечу з Дамаска, РФ має шанс залишитися в Сирії, просто на нових умовах. Приміром, більше не матиме впливу на формування влади у цій країні.

"Росія втрачає вплив, але зберігає шанс навіть залишитися в Сирії. Щоправда, на нових умовах, у форматі однієї з сил "другого порядку"", - зазначає він.

Але і це - не всі неприємні наслідки для росіян. Якщо ситуацію в Сирії вдасться стабілізувати на тривалий час, може бути розблоковано будівництво газопроводів, по яких потече газ з Катару, що позначиться на позиціях Росії на світовому енергетичному ринку. За словами Ігара Тишкевича, в такому разі РФ, втрачає європейський ринок газу (адже катарський газ (як і єгипетський), доставлений трубопровідною системою, буде дешевшим за російський).

Росія вимушена тікати з Сирії, але не зовсім / Wikimedia Commons

Кому вигідна стабільна Сирія

Першу скрипку у Сирії тепер перебирає на себе Туреччина.

"Обриси нового уряду багато в чому будуть визначатися Анкарою, з часткою впливу аравійських монархій і, можливо, Ірану. Чому не РФ? Бо вона зробила ставку лише на Асада", - зазначає Ігар Тишкевич.

Ключовим пріоритетом Туреччини у Сирії є стабілізація ситуації і недопущення нових сутичок між сирійською опозицією. Адже вона, м’яко кажучи, є неоднорідною: окрім протурецьких проксі у поваленні режиму Башара Асада брали участь і сили, що пов’язують з США та з аравійськими монархіями. Саме останні, за словами Тишкевича, і увійшли до Дамаску.

Керівник Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос додає, що підвалини для внутрішньосирійського переговорного процесу вже закладені.

"Одним із чинників успіху Хаят Тахрір аш-Шам (коаліція, що брала участь у поваленні режиму Асада) стали успішні домовленості, укладені їх лідером Абу-Мухаммадом аль-Джулані з представниками інших етно-конфесійних груп та шейхами племен. Припускаю, що цей тренд продовжиться й надалі", - зауважив експерт.

Проте керівник Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик не впевнений, що у Сирії буде встановлено стійкий мир: "Чи призведе це до миру в Сирії та припинення громадянської війни? Навряд. Скоріше, до перемир’я та фіксації завоювань".

Ще один виклик, з яким доведеться зіткнутися новій сирійській владі - статус Голанських висот та відносини з Ізраїлем. Останній, скориставшись ситуацією, здійснив наземну операцію, бомбардує військові об’єкти на території Сирії, зокрема бази в Тартусі, та створив таку собі "зону безпеки".

Ізраїль не збирається поступатися у питанні Голанських висот / фото Getty Images

Як відомо, Голанські висоти були сирійською територією до 1967 року. Під час Шестиденної війни вони були захоплені Ізраїлем і пізніше анексовані. Анексія, яка відбулася 1981 року, не була визнана міжнародною спільнотою - відповідна резолюція Ради Безпеки ООН відмовила Ізраїлю в суверенітеті над Голанами.

Під час арабо-ізраїльської війни 1973 року Сирія спробувала повернути собі Голанські висоти, однак зазнала поразки. Ізраїль не збирається поступатися й зараз.

"Очевидно також, що жодна сирійська влада не визнає Голанські висоти - сирійську територію, окуповану та анексовану Ізраїлем - як територію єврейської держави. Який тут буде процес, сказати поки важко, але на початковому етапі, скоріше за все, повстанці утримаються від прямого протистояння з Ізраїлем", - наголошує Ігор Семиволос.  

США не визначились

Якщо Туреччина стає в регіоні номером один, то США поки не визначилися. Новообраний президент США Дональд Трамп заявив, що Америка не повинна втручатися у події в Сирії.

"Це не наша війна. Нехай все йде своїм чередом. Не втручайтеся", - зауважив політик.

Ілія Куса зазначає, що США опиняться перед вибором: залишитися і мати справу з Туреччиною та протурецькими бойовиками, чи піти та кинути сирійських курдів.

"Турки вмовлятимуть американців піти, з арабськими племенами спробують порозумітися, а з курдами або домовитися (з частиною з них), або розчавити силою. Якщо адміністрація Байдена нічого не зробить, ставку буде зроблено на Трампа, якому продадуть гарну угоду, в рамках якої американці підуть із Сирії, успішно "перемігши" терористів "ІГ" та героїчно дочекавшись катастрофи уряду Асада. А курдів змусять ухвалити реальність", - зауважив експерт.

Водночас, в США чудово розуміють, що Сирія більше не буде важелем для Росії у переговорах із Заходом, включно з українським питанням. Новообраний президент США Дональд Трамп після повалення режиму Асадів навіть натякнув, що "русские своих бросают".

"Асад пішов. Він утік зі своєї країни. Його покровитель – Росія, на чолі з Володимиром Путіним, більше не була зацікавлена в тому, щоб його захищати", - зазначив Трапм в одній з соцмереж.

Асад втік, тому Сирія тепер не буде важелем для Росії у переговорах / Getty Images

Український фронт

Після стрімкої "евакуації" росіян з Сирії, з’явились побоювання, що цей російський контингент цілком може з’явитися на російсько-українському фронті. Але аналітики вважають, що у порівнянні з понад 600 тисяч окупантів, які вже перебувають в Україні "на нулі" та поблизу, це - крапля в морі. Мовляв, все, що було боєздатного в Сирії, РФ вже витягла з тих країв. Зокрема, один з найбільш відомих підрозділ російської армії - ПВК "Вагнер" - розбився об фортецю Бахмут і тепер не існує як окрема бойова одиниця.

Як зазначив керівник Центру протидії дезінформації Андрій Коваленко о падіння режиму Башара Асада у Сирії знаходилося близько 6000-7500 російських солдатів, включно з представниками приватних військових компаній.

"Навіть у випадку перекидання всіх цих військових до РФ з подальшим відправленням на війну проти України, це суттєво не вплине на ситуацію на фронті, враховуючи доволі високі щоденні втрати армії РФ у штурмових діях", - вважає він.

Виходячи з того, що, за даними Генерального штабу, щодня Збройні сили України виписують квитки до Кобзона щонайменше тисячі росіян, сирійського угруповання вистачить хіба на тиждень.

І хоча сил на кілька фронтів Росії не вистачило, відмовлятися від планів з загарбання якомога більшої кількості українських територій до інаугурації Дональда Трампа, намагання дути щоки в Африці, зокрема для блокування поставок додаткового газу на світовий ринок, Кремль не зупинить.

Та геополітичне приниження РФ вже сталося. І, можливо, воно не останнє.

Ярослав Конощук

Новини партнерів
завантаження...
Ми використовуємо cookies
Погоджуюся