На колегії облдержадміністрації водойму в Івачеві для її порятунку вирішили передати на баланс комунальному підприємству облради (Фото – Віталій Запорожець)

Щоб Тернопіль не лишився без водопостачання екологи закликають терміново рятувати водосховище

Через аварію на Івачівському водосховищі, яке на 80% забезпечує питною водою Тернопіль, водойму оперативно планують передати в підпорядкування комунальному підприємству обласної ради. Адже виявилося, що власник греблі та електростанції не докладав зусиль для утримання їх в належному стані.

На колегії облдержадміністрації водойму в Івачеві для її порятунку вирішили передати на баланс комунальному підприємству облради (Фото – Віталій Запорожець)

Загата протримається орієнтовно місяць

Нещодавно на водосховищі під одним із шлюзів вимило порожнину і через отвір почала інтенсивно витікати вода.

«Наразі, щоб зменшити отвір, туди кинули 30 мішків з піском. Але вода продовжує витікати. А коли вона витікає, то може далі руйнувати дно. Ми не знаємо, які процеси відбуваються під водою. Переживаємо, щоб вся вода не пішла під шлюзи. Це треба терміново усувати. Там необхідно засипати ґрунтом і глиною, утрамбовувати. Це все складно, адже робити доведеться під водою», – каже начальник управління екології ТОДА Орест Сінгалевич.

За його даними, власником греблі є луцьке ТзОВ «Західгідроенерго». Як господарює дане товариство на водоймі влада області не задоволена. Зараз перед керівниками підприємства хочуть ставити питання вибору: або воно приводить греблю до належного стану і забезпечує обслуговування, або ж відмовляється від даної власності.

«В судовому порядку їхнє право власності складно оспорювати, бо греблю з електростанцією вже кілька разів перепродували. Колись ці об’єкти були на балансі облрибкомбінату. Коли комбінат відмовився, вони перейшли в колгоспну власність, потім їх продали одній з меблевих фабрик, та перепродала», – розповів про зміну власників Сінгалевич.

На колегії обладміністрації, під час якої шукали шляхи виходу із ситуації, що склалася, представників ТзОВ «Західгідроенерго» не було. Заплановано, що керівники підприємства та області нарешті зустрінуться наступного тижня.

Тим часом під шлюзами греблі продовжує текти, рівень води на водосховищі знизився.

За даними начальника обласного управління водних ресурсів Анатолія Качки, загата з мішків протримається орієнтовно місяць.

Начальник управління екології ТОДА Орест Сінгалевич застерігає, що якщо оперативно не взятися за водосховище, через 10 років воно може перетворитися на болото.  (фото – Галас)

«Ситуація – критична»

Горішньоівачівське водосховище було споруджене у 1937 році з оборонною метою, розташоване воно на території  Зборівського і Тернопільського районів. Водойма площею 315 га входить до складу гідрологічних заказників загальнодержавного значення «Серетський» та місцевого значення «Горішньоівачівський». 

На правому березі сховища розташований водозабір підземних вод  КП «Тернопільводоканал», де розташовані  16 артсвердловин. Вони на 80% забезпечують питною водою Тернопіль.

«Наразі ситуація критична. Водосховище немає користувача, інтенсивно заростає. При таких тенденціях ми його можемо втратити. Через 10 років воно перетвориться на болото, яке буде лише створювати дискомфорт для людей. Орендаря знайти неможливо, бо за оренду в рік там потрібно платити біля 400 тис. грн. А закон забороняє водойми заповідного фонду використовувати для розведення риби, лише для рекреаційних потреб. Тому єдиний вихід – надання водойми державному підприємству або комунальному. Створення державного підприємства залежить від центральних органів влади і може затягнутися, тому найкращий вихід – це перепрофілювання одного з комунальних підприємств області», – запропонував на засіданні колегії Орест Сінгалевич.

Він наголосив, що водойму слід оперативно рятувати, тим паче, що попри зміни клімату вона продовжує забезпечувати стабільне водопостачання обласного центру та прилеглих населених пунктів.

Насамперед заплановано відремонтувати греблю, де утворився отвір під шлюзамил і з нього продовжує витікати вода. (Фото – Доба)

«Керівників багато, а господаря – немає»

Нагальність проведення ремонтних робіт усвідомлюють і керівники області.

«Бо може не лише Тернопіль без води залишитися, а й села всі можуть зійти (у разі прориву дамби – УНІАН). Ми готові виділити кошти на купівлю земснаряду, думаю, і міська рада долучиться. Ми вже 2 роки про це говоримо. А пора вже навести лад. Обласна рада готова взяти водойму на баланс, але тоді треба відповідати і за купання. Необхідно впорядкувати гідротехнічні споруди, землю, воду, а тоді визначити відповідального», – поділився своїм баченням вирішення ситуації голова облради Віктор Овчарук.

Активісти також додали, що біля водосховища необхідно відремонтувати дороги, а також очистити прилеглу територію від об’єктів самовільної забудови.

З останнім голова ТОДА Степан Барна доручив розібратися правоохоронцям та працівникам архбудконтролю. Принагідно він підтримав ідею передачі водойми на баланс комунального підприємства облради.

«Зараз користувачів там є багато: спілка рибалок і мисливців, мережа баз відпочинку, чимало браконьєрських угрупувань. І всі керують. От тільки господаря немає. А це питання безпеки людей, адже виникла загроза руйнування гідроспоруди. Власником земельного фонду є ОДА, а власником гідротехнічних споруд – греблі, водоскиду – є ТзОВ «Західгідроенерго». Ми готові підтримувати бізнес, але порядний бізнес. А коли проявляється безгосподарність, то ми змушені вживати заходів. Щоб ми мали в кого спитати за стан справ на водоймі, найкращий вихід – це передати її комунальному підприємству облради. Але при цьому там продовжать контролювати ситуацію і громадські активісти, і екологи», – окреслив план дій керівник області.

Він також зауважив, що оскільки дане водосховище забезпечує питною водою Тернопіль, то міська рада має стати співвиконавцем робіт. Їх перелік буде підготовлено управлінням водних ресурсів, після чого внесуть зміни до обласної програми щодо раціонального використання і збереження водойми.

А працювати на водосховищі є над чим. Акваторія водойми на 70% покрита водно-болотною рослинністю. У період весняної повені та паводків відбувається підняття рівня води у водосховищі, що спричинює підтоплення і часткове затоплення присадибних ділянок. Підвищенню рівня води також сприяють пливуни, які утворюються на водному плесі і є причиною руйнації греблі і водоскидної споруди.

На усунення проблем, викликаних підвищенням рівня води через затори, утворені пливунами, з обласного бюджету з 2009 року витрачено 165 тис. грн.  При цьому водоскидна споруда далі потребує ремонту.

Крім того, є ще одна загроза. Екологи не виключають забруднення верхніх водних горизонтів водойми відходами Малашівецького сміттєзвалища, розташованого поруч. Водночас моніторинг вод водосховища засвідчує, що вміст забруднюючих речовин не перевищує встановлених нормативних показників.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter