З кінця січня на міжбанківському ринку спостерігається зміцнення гривні проти долара США / колаж УНІАН

Гривня відновлює позиції, та чи довго гратиме музика: валютні гойдалки лютого

08:53, 12.02.2025
7 хв.

Долар в Україні у грудні та першій половині січня зростав до рекордних показників, проте потім взяв курс на розворот. Що спричинило зміцнення нацвалюти, та чи надовго долар затримається на позначці нижче 42 гривень, – з'ясовував УНІАН.

На валютному ринку України відбуваються певні зміни. Ще нещодавно долар бив рекорди, безупинно оновлюючи історичні максимуми, але з другої половини січня вартість американської валюти пішла на спад.

Найвищого рівня долар сягнув 13 січня, зупинившись на рівні 42,28 гривень, а зараз його вартість значно нижча за психологічну позначку у 42 гривні: так, на 12 лютого офіційний курс гривні до долара встановлено на рівні 41,67 грн/дол..

Стрибки долара були зумовлені тим, що з осені в Україні збільшувався попит на валюту з боку населення. У Нацбанку пояснювали це відновленням економіки та пожвавленням імпорту, що і спричиняло додатковий тиск на валютний курс. Регулятору доводилося гамувати такий попит збільшеними валютними інтервенціями (операціями з купівлі-продажу валюти на міжбанківському ринку).

Відео дня

Як наслідок, НБУ доводилося витрачати значні обсяги міжнародних резервів: наприклад, в передостанній тиждень грудня валютні інтервенції перевищили 1,6 мільярда доларів. У перші два тижні січня інтервенції також були значними – понад мільярд доларів на тиждень.

При цьому, завдяки потужній підтримці від міжнародних партнерів, золотовалютні резерви України критично не зменшилися. Загалом упродовж 2024 року резерви зросли на 8 відсотків до 43,8 мільярда доларів. У січні вони зменшилися на 1,8% (до 43 млрд доларів), але, як зазначили в НБУ, залишаються близькими до рекордного рівня.

З другої половини січня курс долара, як і обсяг інтервенцій, почав знижуватися. Наприкінці місяця попит на валюту вщух, що дозволило регулятору зекономити міжнародні резерви.

Зміна курс долара з початку року / джерело: НБУ

Так, в останній тиждень січня регулятору вдалося зменшити обсяг інтервенцій до $582 мільйонів, що стало найменшим обсягом із середини листопада. А в перший тиждень лютого, за даними ICU, попри збільшення активності торгів та дефіциту валюти, інтервенції НБУ зменшилися до 455 мільйонів доларів - найменшого тижневого обсягу з квітня минулого року.

За підсумками тижня офіційний курс гривні посилився до 41,47 грн/дол. - найміцнішого рівня за два місяці.

"Національний банк продовжував зменшувати інтервенції, яких усе ж виявилося достатньо, щоб задовольнити підвищений надлишковий попит і допомогти гривні укріпитися. Зростання попиту відбувалося, зокрема, в роздрібному сегменті через відкриття нових щомісячних лімітів для онлайн-купівлі валюти фізичними особами", - зазначили аналітики компанії.

Чому дешевшає долар

Юрій Крохмаль, керівник служби продажу казначейських продуктів банку "Авангард", у коментарі УНІАН пояснив, чому з кінця січня на міжбанківському ринку спостерігається зміцнення гривні проти долара США.

"З одного боку це пов'язано із сезонними факторами: традиційно в цей період попит на валюту знижується, бо імпортери закінчують розрахунки за період передноворічних продажів і в той же час до активної роботи повертаються аграрії після новорічних "канікул". Окрім того, заспокоюється попит на готівкову валюту", - розповідає банкір.

За його словами, з іншого боку, дисбаланс між попитом і пропозицією на ринку зберігається і покривається щоденними інтервенціями НБУ.

Дисбаланс між попитом і пропозицією на ринку зберігається і покривається щоденними інтервенціями НБУ / фото УНІАН

Начальник департаменту казначейства "Глобус Банку" Тарас Лєсовий зазначає, що з кінця січня валютний ринок перебуває в стані "курсової ремісії", що відображається у незначних коливаннях валюти в межах коридору 41,65-42,3 гривні за долар.

За його словами, найближчим часом варто очікувати, що загальна картина лишатиметься майже незмінною. Як і раніше, міжбанк фактично диктуватиме курсову повістку для готівкового ринку, а різниця між безготівковим та готівковим курсами перебуватиме в межах 0,3 гривні.

"Однак зауважу, це не означає непорушність курсів. Коливання відбуватимуться щодня, однак в межах коридору 41,65-42,3 грн/дол. без особливих зрушень за окреслені межі", - розповідає Лєсовий УНІАН.

Серед непрямих факторів, що потенційно здатні вплинути на ринок, банкір виділяє цілу низку зовнішньополітичних та воєнних чинників, що стосуються подальшої долі нашої країни. Однак емоційний компонент на валютному ринку, за його словами, наразі потенційно не становить загрози, адже ймовірне зростання попиту на готівку може бути тимчасовим, ситуативним.

Фактор облікової ставки

У січні Національний банк підвищив облікову ставку на один відсотковий пункт – до 14,5%. Голова НБУ Андрій Пишний обґрунтовував це рішення, зокрема, необхідністю підтримання стійкості валютного ринку та сповільненням інфляції.

"Підвищення облікової ставки спрямоване на забезпечення належного захисту гривневих заощаджень від інфляції та підтримання інтересу населення до гривневих активів. Це сприятиме зниженню тиску на валютний ринок та ціни", - повідомив регулятор.

Який це може мати вплив на валютний ринок? Як пояснив УНІАН керівник служби продажу казначейських продуктів банку "Авангард" Юрій Крохмаль, підвищення облікової ставки, в першу чергу, впливає на грошовий ринок і має підштовхнути банки до підвищення ставок по депозитам, роблячи гривню більш привабливою. Також це опосередковано має зменшувати попит на валюту.

"Проте, останні підвищення облікової ставки відбувались на тлі підвищення військового збору (з 1,5% до 5%), який утримується зокрема і з процентних доходів громадян від банківських депозитів. Це частково нейтралізує підвищення ставок. Крім того, для банків застосовуються високі вимоги щодо резервування коштів по короткострокових вкладах - банкам невигідно залучати кошти на короткі терміни, через що вони не збільшують ставки по таких вкладах", - розповідає банкір.

Враховуючи і те, що ставки за ОВДП суттєво не змінились, реальний ефект від підвищення облікової ставки, з точки зору валютного ринку, був обмежений, зауважив Крохмаль.

У свою чергу, директор департаменту роздрібного бізнесу "Глобус Банку" Дмитро Замотаєв очікує, що підвищення облікової ставки позитивно вплине на "вагу" гривні та пригальмує ситуацію на валютному ринку.

Підвищення облікової ставки позитивно вплине на "вагу" гривні та пригальмує ситуацію на валютному ринку / фото УНІАН

За його словами, стратегія НБУ щодо розміру облікової ставки залежить передусім від економічної ситуації в країні. Оскільки інфляція все ще залишається на досить високому рівні, він вважає, що збільшення ключової ставки в умовах воєнної та економічної невизначеності є вагомим механізмом стримування цін та зменшення тиску на валютний ринок.

"У лютому триватиме період зміцнення-підтримки гривні, що має позитивно вплинути на курсову динаміку на валютному ринку", - підкреслює Дмитро Замотаєв.

…Поточне зміцнення гривні по відношенню до долара зумовлено тимчасовим зниженням попиту на валюту, що і відображає ринкові принципи встановлення курсу залежно від попиту і пропозиції.

Проте в цілому цьогоріч очікується поступова девальвація гривні – за прогнозами експертів і чиновників, на кінець року курс може сягнути позначки у 45 грн/дол.. Такий показник закладено і у державний бюджет на 2025 рік. Та протягом року курс може рухатися в обидва боки, залежно від економічної ситуації в країні, що ми зараз і спостерігаємо.

Катерина Жирій

Новини партнерів
завантаження...
Ми використовуємо cookies
Погоджуюся