Яке церковне свято сьогодні, 24 лютого / ua.depositphotos.com

24 лютого за новим церковним календарем православні відзначають перше і друге знайдення голови Іоана Предтечі. У народі - Іванів день. Про його заборони та прикмети, що відзначають у православній церкві 24 лютого за старим стилем - у матеріалі. 

24 лютого 2024 року - яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем

24 лютого за новим стилем (9 березня за старим стилем) - перше і друге знайдення голови Іоана Предтечі.

Пророк Іоан Предтеча (він же Іоан Хреститель) був тим, хто останнім перед народженням Ісуса проголосив Його пришестя на землю і хрестив Спасителя у водах Йордану, а також засвідчив явлення Пресвятої Трійці в день Хрещення.

Відео дня

Іоан народився в сім'ї літньої пари, на півроку раніше за Ісуса і вижив під час побиття немовлят - мати сховалася з ним у пустелі. Там і провів він свої перші 30 років життя. У віці 28-30 років почав проповідувати про швидке пришестя Месії. Після хрещення Христа в річці Йордан, Іоан продовжив проповідувати, але його схопили і кинули до в'язниці за наказом правителя Ірода Антипа - Іоанн викрив правителя в тому, що той забрав у брата дружину і одружився з нею. Предтечу стратили, відрубавши йому голову. Тіло святого поховали, а голову довго не могли знайти.

Існує три перекази про чудесне явлення голови святого вірянам: перше набуття відбулося в IV столітті, друге - у V столітті, третє - в IX столітті. 24 лютого за новим стилем святкують перше і друге обрітення. Згідно з переказами, дружина царя Ірода Пилипа I не дозволила поховати голову святого разом із тілом. Тому служниця таємно винесла її в глечику і поховала на Оливній горі в Єрусалимі. Коли на цьому місці почали будувати церкву, то виявили мощі пророка і сховали їх у храмі, який пізніше зруйнувався. Вдруге голову Іоана знайшли двоє ченців-паломників - Хреститель з'явився їм і вказав, де шукати. Ченці передали голову гончареві, що зустрівся, і той все життя дбайливо зберігав її, а перед смертю помістив мощі в посудину і передав сестрі. Потім голову Іоана знайшли в печері біля міста Емесси і переправили її до Константинополя.

Свято 24 лютого за старим стилем - день пам'яті єпископа Власія Севастійського.

Про що говорять прикмети на 24 лютого

24 лютого - прикмети сьогоднішнього дня / фото Pixabay

У народному календарі 24 лютого - свято Іванів день. За його прикметами судять про весну і погоду:

  • співають синиці - бути теплу;
  • перелітні птахи прилетіли рано - рік буде врожайним;
  • якщо цього дня снігу немає - весна буде ранньою;
  • який день сьогодні - такий і Великдень буде;
  • птахи починають вити гнізда на сонячній стороні - літо буде холодним.

Вважається, що побачити сьогодні перших шпаків, жайворонків або лелек, які прилетіли, - дуже добрий знак.

Що не можна робити 24 лютого

Серед заборон, що сьогодні не можна робити - лаятися, пліткувати, лихословити, відмовляти в допомозі, вживати алкоголь.

За народними прикметами забороняється в цей день брати в руки що-небудь гостре, навіть хліб краще ламати, а не різати. Не можна прати, їсти круглі червоні овочі та фрукти - вони є символом свята, а також забороняється співати й танцювати.

Що можна робити 24 лютого

Цього дня святому Іоану моляться про позбавлення від головного болю, а також просять міцного здоров'я і гарного врожаю. Вважається, що святий допомагає сім'ям зберегти мир і спокій і наставляє на шлях істинний питущих людей.

Можна займатися звичайними запланованими справами, але уникати перевтоми. За старих часів цього дня йшли на риболовлю, а з улову готували юшку.

24 лютого - іменини сьогодні

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Іван, Іларіон.

Раніше ми публікували церковний календар на лютий 2024 зі святами на кожен день за новим стилем.

Вас також можуть зацікавити новини: