12 квітня - Всесвітній день авіації та космонавтики / фото REUTERS

Яке свято 12 квітня 2021

Цього дня у світі відзначаються Всесвітній день авіації та космонавтики, День народження рок-н-ролу, Міжнародний день польоту людини в космос, Всесвітній день хом'яка, Міжнародний день усвідомлених сновидінь, Міжнародний день безпритульних дітей.

В Україні - День працівників ракетно-космічної галузі, у США - День «Прогулянки по дикій стороні», День лакриці, День штату Колорадо, День єдиної дитини, День великого вітру, День смажених сендвічів із сиром, День «Викинь усе і читай», у Казахстані - День працівників науки, в Болівії - День дітей, у Ліберії - День звільнення.

Пам'ятні дати 12 квітня, річниці та події

Читайте такожДень матері 2021: коли відзначаємо, історія та традиції свята12 квітня 1633 року в Римі розпочався процес над Галілео Галілеєм. Він був звинувачений у визнанні «помилкового вчення» Миколи Коперника про те, що «Сонце, а не Земля, перебуває в центрі світу, і що остання рухається, зокрема, здійснює оборот навколо Сонця за один рік». Ученого тримали в ув'язненні в Палаці святої інквізиції. Але він мав надзвичайні привілеї - займав три кімнати, мав у своєму розпорядженні слугу, отримував від друзів передачі, а також вів листування. На допитах Галілей довго намагався лавірувати, але під загрозою тортур 22 червня змушений був зректися «єресі, вселеної йому дияволом». Галілей був засуджений до тюремного ув'язнення на строк, який встановить Папа. Його оголосили не єретиком, а «сильно запідозреним у єресі». Таке формулювання також було тяжким звинуваченням, проте рятувало від багаття. Папа не став довго тримати Галілея у в'язниці. Невдовзі після винесення вироку Галілея поселили на одній з вілл Медічі, звідки він був переведений до палацу свого друга, архієпископа Пікколоміні у Сієні. Через п'ять місяців Галілею було дозволено вирушити на батьківщину, і він оселився в Арчетрі, поруч із монастирем, де були його дочки. Тут він провів залишок життя під домашнім арештом і під постійним наглядом інквізиції. Галілео Галілей помер 8 січня 1642 року, на 78-му році життя, у своєму ліжку. Папа Урбан заборонив ховати Галілея в сімейному склепі базиліки Санта-Кроче у Флоренції. Поховали його в Арчетрі без почестей, ставити пам'ятник Папа теж не дозволив. Пізніше єдиний онук Галілея теж постригся в ченці й спалив зберігалися у нього безцінні рукописи вченого як богопротивні. Він був останнім представником роду Галілеїв. Доньки вченого померли в монастирі. У 1737 році прах Галілея, як він і просив, був перенесений в базиліку Санта-Кроче, де 17 березня він був урочисто похований поруч із Мікеланджело. 

Сьогодні святкується Міжнародний день усвідомлених сновидінь / фото ua.depositphotos.com

У 1815 році під час виверження вулкана Тамбора загинуло близько 10 тисяч людей відразу і 80 тисяч пізніше (в результаті цунамі й голоду).

У 1903 році в Лондоні на маршрут вийшов перший у світі міський автобус із двигуном внутрішнього згоряння.

У 1934 році вперше швидкість вітру в 372 кілометри на годину була зареєстрована на горі Вашингтон (штат Нью-Гемпшир, США).

У 1954 році на студії Decca Records була записана пісня Білла Хейлі «Rock Around the Clock», що поклала початок масовій популярності жанру. 12 квітня вважається Днем народження рок-н-ролу.

У 1975 році вперше експериментально був підтверджений феномен усвідомленого сновидіння британським психологом Кейтом Хірном в лабораторії університету Халла (Англія). На згадку про цю подію святкується Міжнародний день усвідомлених сновидінь.

У 1981 році в космос стартував космічний корабель «Колумбія». Це був перший пілотований політ за програмою «Спейс Шаттл».

У 1992 році під Парижем відкрився «Євро-Діснейленд». 

У 1995 році був запущений пошуковик «Yahoo!», який швидко став одним із найпопулярніших у світі.

У 1997 році сталася пожежа в кафедральному соборі Іоанна Хрестителя, де міститься Туринська плащаниця. В останню хвилину реліквія була врятована від вогню.

Яке сьогодні церковне свято

Читайте такожВихідні у квітні: скільки будемо відпочивати цього місяцяПравославна церква 12 квітня вшановує пам'ять преподобного Іоанна Ліствичника. Інші назви свята - «Біди з домовиком», «Прокази домового». Ліствичником цього святого називали на честь його основного твору — Ліствиці (свого роду керівництво, як удосконалювати в собі моральність). «Ліствиця» в перекладі зі старослов'янської означає «сходи», тому цього дня пекли невеликі хлібці у вигляді сходів. 

Що сьогодні не можна робити

За повір'ям, у цей день особливо бешкетує домовик, мучить господарів і тварин, злиться. Не можна з ним сваритися, краще чимось пригостити. Не можна молодим парам ходити в гості до батьків - посваритеся.  

Вас також може зацікавити:

Читайте новини шоу-бізнесу, гороскопи на каналі УНІАН Lite в Telegram