Яке церковне свято 4 грудня / колаж УНІАН, фото Вікіпедія, pixabay.com

4 грудня за новим церковним календарем згадують святу Варвару Іліопольську та мученицю Іуліанію. У народному календарі - Варварин день, Варвара Морозниця. Про традиції свята, заборони, народні прикмети та кого вшановують 4 грудня за старим стилем - у матеріалі.

4 грудня 2023 року - яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем

4 грудня (17 грудня за старим стилем) - день пам'яті великомучениці Варвари Іліопольської, яка прийняла хрещення наперекір батькові і за це була страчена ним. 

Варвара жила в III столітті в Іліополі Фінікійському, в Лівані. Її батько, Діоскор, був язичником. Варвара була дуже вродлива, і тому він, остерігаючись сторонніх очей, заточив доньку у вежі. Дівчина багато часу проводила на самоті та роздумах. Коли прийшов час видавати її заміж, то батько став випускати її з вежі.

Відео дня

Якось під час його від'їзду Варвара познайомилася з християнами і прийняла хрещення. Дізнавшись про це, Діоскор дуже розлютився - він відвів її до градоначальника і сказав, що відрікається від дочки. Варвару піддали жорстоким тортурам, але рани на її тілі гоїлися чудесним чином. Побачивши це, християнка Іуліанія, яка перебувала серед натовпу, також побажала прийняти страждання за Христа. Двох дівчат знову стали катувати і мучити і врешті-решт стратили. Батька Варвари і градоначальника спіткала небесна кара - їх убило блискавкою.

У VI столітті мощі святої Варвари перенесли до Константинополя. 1108 року, коли дочка візантійського імператора Олексія Комніна, Варвара, збиралася на Київську Русь до свого чоловіка, князя Святополка Ізяславича, то попросила в дар святі мощі. Святополк побудував у Києві церкву - туди їх і перенесли. Зараз мощі святої Варвари перебувають у Володимирському соборі в Києві.

Свято 4 грудня за старим стилем - Введення в храм Пресвятої Богородиці.  Раніше ми розповідали, що можна і не можна робити на церковне свято 21 листопада.

Про що говорять прикмети на 4 грудня

Які прикмети на 4 грудня / pixabay.com

За прикметами дня судять про майбутній урожай і якою буде зима:

  • зима вступила у свої права - наступного року буде гарний урожай;
  • багато снігу випало цього дня - зима буде сніжною і морозною;
  • сильний мороз на вулиці - чекай холоднечу, а літо буде спекотним і посушливим;
  • похмура погода - влітку буде багато овочів і грибів.

У народному календарі 4 грудня - свято Варварин день. Зазвичай у цей час чекали тріскучих морозів, тому остерігалися їхати в далеку дорогу - можна було замерзнути. З Варвари починається низка зимових свят: 5 грудня за новим стилем відзначають Савін день, 6 грудня - Миколая. У народі їх так і називають - "Варки, Савки і Миколая". 

Що не можна робити 4 грудня

У цей день є низка заборон. Що сьогодні не можна робити:

  • скаржитися на життя;
  • лаятися, особливо з родичами, а жінкам - зі свекрухами;
  • займатися рукоділлям - можна поранитися гострими предметами;
  • вирушати в далеку дорогу. 

Головна заборона Варвариного дня стосується чоловіків - у це свято їм не можна в жодному разі лаяти дружин. У народі вважають, що інакше або поперек "скрутить", або суглоби нитимуть, або ж розболиться живіт. 

Що можна робити 4 грудня

Цього дня добре піти до церкви. Варвару Іліопольську вважають жіночою заступницею, до неї звертаються з молитвами допомогти завагітніти, вберегти дітей від хвороб. Свята Варвара захищає від насильницької та раптової смерті, а також допомагає вирішити сімейні негаразди. Вважається, що Варвара приносить у дім мир, спокій і фінансове благополуччя.

Заборони на роботу, крім рукоділля, цього дня немає. За старих часів у Варварин день ліпили вареники з маком або пекли пироги з маком - вважалося, що вони можуть захистити від хвороб сім'ю, а також домашню худобу.

Тим, хто дотримується посту, цього дня можна їсти гарячу їжу без олії. Раніше ми публікували детальний календар харчування на Різдвяний піст по днях.

4 грудня - іменини сьогодні

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Василь, Іван, Микола, Дмитро, Олександр, Геннадій, Олексій, Варвара, Катерина, Кіра, Анастасія. 

Вас також можуть зацікавити новини: