Кадр з фільму "Чужий: Ромул" / фото 20th Century Studios

Повернення легенди: огляд фільму "Чужий: Ромул"

16:37, 15.08.2024
9 хв.

УНІАН ділиться враженням про новий фільм в рамках культовий кінофраншизи Рідлі Скотта.

15 серпня 2024 року в український прокат вийшов науково-фантастичний фільм жахів "Чужий: Ромул" (Alien: Romulus) – сьомий фільм культової франшизи, запущеної Рідлі Скоттом у 1979 році. Чи змогла новинка витримати рівень класичних фільмів, читайте в огляді УНІАН.

Трохи передісторії

Кіновсесвіт "Чужого" по праву вважається однією з найкращих горор-франшиз в історії кінематографа, що стала справжнім культурним феноменом. Не просто ж так фільми серії мають в своєму активі не лише схвальні відгуки та величезні касові збори, а ще й численні номінації та нагороди "Оскар".

Перший фільм про кровожерливого інопланетного чудовиська ксеноморфа вийшов у 1979 році. Зняв його молодий англійський режисер Рідлі Скотт, для якого ця друга в кар'єрі повнометражна робота стала проривною – вже згодом він зняв "Того, хто біжить по лезу", "Гладіатора", "Наполеона" і ще багато інших гучних гітів.

Одну з головних ролей у фільмі виконала на той момент також маловідома акторка Сігурні Вівер, яка пізніше ще тричі поверталася до ролі офіцера Еллен Ріплі, що боролася з космічними чудовиськами – у фільмах "Чужі" (1986), "Чужий 3" (1992) і "Чужий: Воскресіння" (1997).

Кадр з фільму "Чужий: Ромул" / фото 20th Century Studios

Цікаво, що усі три наступні фільми серії були зняті різними режисерами, які змогли принести в неї кожен щось своє. Якщо перший фільм Скотта був доволі камерним та розвивався відносно повільно під супровід вражаючих навіть на сьогоднішній день натурних декорацій та моторошної музики, до канадець Джеймс Кемерон, який до 1986 року вже встиг випустити першого "Термінатора", перетворив його на космічний бойовик. Тим часом, американець Девід Фінчер, для якого "Чужий 3" став режисерським дебютом, пішов у бік тюремного кіно, а француз Жан-П'єр Жене, який до цього створив сенсаційне " Місто загублених дітей", вирішив зміксувати кіно про божевільних вчених та космічних піратів.

Також у франшизи є два кросовери – "Чужий проти Хижака" (2004) від Пола В. С. Андерсона і "Чужі проти Хижака: Реквієм" (2007) від Коліна і Грега Штраусів.

Ще з початку 2000-х творець першого фільму франшизи Рідлі Скотт заявляв про намір зняти приквел, який би розкрив таємницю походження Чужих. І лише у 2012 році на екрани вийшов "Прометей" з Нумі Рапас, Шарліз Терон і Майклом Фассбендером у головних ролях. Ця стрічка, як і її продовження 2017 року "Чужий: Заповіт" із Фассбендером у головній ролі, стали непрямими приквелами до фільму 1979 року, з відчутним заглибленням у філософію.

Після того, як у 2019 році кінокомпанія 21st Century Fox, яка випускала попередні фільми серії, була придбана Disney, було оголошено про плани продовжити франшизу, а у 2022 році стало відомо, що уругвайський режисер Феде Альварес зніматиме нового "Чужого" за власним сценарієм.

Про що новий фільм

Хронологічно події нового фільму розгортаються між першою та другою частинами франшизи – "Чужий" (1979) і "Чужі" (1986), однак він прямо непов'язаний з жодним з попередніх фільмів. Загалом, "Ромул" є повністю самостійним фільмом, який, втім, має кілька потужних відсилок до попередників та загалом витримує загальну концепцію.

Події фільму розпочинаються на похмурій планеті, де ніколи не буває денного світла, а її жителі фактично перебувають в корпоративному рабстві, без жодних шансів дожити до старості. Аж раптом група молодих людей бачить для себе шанс врятуватися та отримати краще життя, помітивши в космосі занедбану космічну станцію. Втім, обшукуючи її, герої стикаються віч-на-віч із найжахливішою формою життя у Всесвіті.

Творці фільму

Режисер та сценарист Феде Альварес прославився у 2013 році після виходу фільму жахів "Зловісні мерці", що був одночасно римейком і сиквелом однойменного фільму Сема Реймі 1981 року. Стрічка отримала позитивні відгуки та була дуже успішною в прокаті, а сам Альварес – нові проекти.

Зокрема, у 2016 році вийшов його трилер "Не дихай", також високо оцінений критиками та фінансово успішний.

Ще через два роки Альварес випустив кримінальний трилер "Дівчина в павутині", що став одночасно перезапуском та сиквелом фільму "Дівчина з татуюванням дракона" Девіда Фінчера. Втім, нова картина провалилася в прокаті, навіть не зумівши окупитися, а також отримала змішані відгуки.

Після цього режисер подався на стріминги, знявши для Apple TV+ за власною ідеєю горор-серіал "Дзвінки", що був дуже високо оцінений критиками. Саме успіх цього серіалу допоміг йому отримати контракт на нового "Чужого", до якого він особисто написав сценарій.

Кадр з фільму "Чужий: Ромул" / фото 20th Century Studios

Тим часом, режисер першого фільму Рідлі Скотт приєднався до картини як продюсер. При цьому кінолегенда каже, що намагався максимально триматися на відстані від процесу зйомок, довіривши керувати Альваресу.

"Феде – це сплеск енергії. Мені довелося відступити й дозволити йому це зробити… У Феде був проєкт у голові, й сценарій був досить чітким… Важко працювати, коли хтось закидає тебе порадами – останнє, чого ти хочеш у певний момент, – це поради", – пояснив Скотт.

Також варто зазначити, що фільм знімався у хронологічному порядку з максимальним використанням практичних ефектів, тобто таких, що створюються за допомогою декорацій, а не комп'ютерної графіки. І, маємо зауважити, виглядало це дуже ефектно.

Водночас атмосферну музику до фільму створив британський композитор Бенджамін Воллфіш, який раніше неодноразово працював разом з легендарним Гансом Ціммером, зокрема, над фільмам "Той, хто біжить по лезу 2049" та "Приховані фігури". Також він відповідав за музику до фільмів "Воно", "Шазам!", "Мортал Комбат", "Тринадцять життів", "Смерчі" та "Крейвен-мисливець".

Актори та персонажі

Якщо попередні два фільми з всесвіту "Чужого" були нашпиговані топ-зірками, то цього разу творці вирішили зробити ставку на молодих висхідних зірок.

Так, головну роль юною колонізаторки-працівниці шахти Рейн Каррадайн у "Ромулі" виконала висхідна голлівудська зірка Кейлі Спені ("Тихоокеанський рубіж: Повстання", "Погані часи у "Ель Роялі", "Чаклунство: Спадок", "Прісцилла", "Повстання штатів"). 27-річна американська акторка з ростом 155 см та дитячою зовнішністю помітно контрастувала зі 182-сантиметровою сексуальною Сігурні Вівер – і це чудове рішення. Молода акторка, минулого року відзначена кількома престижними нагородами за роль Прісцилли Преслі, зуміла створити абсолютно новий образ, якому можна сміливо віддати головну роль в оновленій франшизі.

Кейлі Спейні у фільмі "Чужий: Ромул" / фото 20th Century Studios

Також окремо варто виділити гру британського актора Девіда Джонсона (серіали "Таємнича влада", "Індустрія"), який втілив образ андроїда Енді – цей персонаж змінювався протягом усього фільму, і актору прекрасно вдалося показати цю різницю.

Девід Джонсон у фільмі "Чужий: Ромул" / фото 20th Century Studios

Крім того, у фільмі зіграли Арчі Рено (серіал "Тінь і кістка", фільми "Покоління Вояджер", "Морбіус"), Ізабела Монер ("Мадам Павутина", "Супермен"), Спайк Фірн ("Після сонця", "Бетмен") та Ейлін Ву.

Реакція на фільм

Світова прем'єра фільму відбулася 13 серпня 2024 року, і практично одразу в мережі почали з'являтися захоплені відгуки критиків, консенсус яких був такий: "Віддаючи шану своїм моторошним попередникам, водночас тріщачи по швах від власних нових жахіть, "Ромул" вливає трохи свіжої кислотної крові в одну з найкращих горор-франшиз в історії кінематографу".

Кадр з фільму "Чужий: Ромул" / фото 20th Century Studios

Наразі оцінка фільму на IMDb становить 7,5 з 10 балів (на основі понад 3 тисяч відгуків), тоді як на Rotten Tomatoes він отримав 83% схвалення від критиків з відзнакою "Сертифікована свіжість". Тим часом, на Metacritic кіноексперти оцінили його в 64 зі 100 балів, що відповідає характеристиці "в цілому позитивні відгуки".

Наш вердикт

Якщо ви любите франшизу "Чужий" – вам точно сподобається новинка. Здається, стрічка взяла усе найкраще від попередніх частин, врахувала їхні помилки, але також додала свої родзинки. При цьому творці фільму порадували фанатів кількома відсилками до попередніх фільмів, зокрема, і до андроїда Еша з самого першого фільму.

Кадр з фільму "Чужий: Ромул" / фото 20th Century Studios

Якщо ви скептично ставитися до франшизи або взагалі не дивилися попередні фільми – вам теж може бути цікаво. Стрічка розвивається динамічно, а фінальна частина взагалі розриває глядацьку залу.

Ну і на додачу – аудіовізуально це дуже якісне та вражаюче видовище, особливо коли ви розумієте, що здебільшого це не комп'ютерна графіка, а реальні зйомки.

Загальна оцінка – 8 з 10 балів.

***

Про інші кіноновинки тижня читайте в нашому окремому огляді. Також ви можете ознайомитися з добіркою найцікавіших серіалів серпня 2024 року.

Марина Григоренко

Новини партнерів
завантаження...
Ми використовуємо cookies
Погоджуюся