День народження Ліни Костенко / фото УНІАН

Сьогодні, 19 березня, свій день народження святкує одна із найвідоміших українських письменниць сучасності Ліна Костенко. Геніальній поетесі-шістдесятниці виповнюється 91 рік.

Чим відома Ліна Костенко

Читайте такожФільм "Атлантида" та вистава Verba: оголошено лауреатів Шевченківської премії 2021-гоНародилася Ліна Василівна Костенко у сім’ї вчителів 19 березня 1930 року в місті Ржищеві на Київщині. Батьки майбутньої поетеси з ранніх літ прищеплювали дитині високі моральні, етичні й естетичні смаки, подавали літературні, фольклорні та історичні взірці для наслідування.

Ще будучи ученицею, вона почала відвідувати літературну студію при журналі "Дніпро", який редагував Андрій Малишко. Свої перші вірші Ліна Костенко випустила у 16 років. Загалом письменниця є автором понад 15-ти поетичних збірок, а також прозового роману "Записки українського самашедшого", що вийшов у світ 2010 року.

Серед численних нагород поетеси – Шевченківська премія, котрої її було удостоєно у 1987 році за історичний роман у віршах "Маруся Чурай".

Громадянська позиція й цікаві факти про Ліну Костенко

Ліна Костенко є беззаперечним моральним авторитетом для багатьох українців, адже не заплямувала себе компромісами з жодною владою. У неї завжди вистачало сміливості дивитися правді в очі й казати категоричне "ні" підлості, брехні та зрадництву.

У радянські часи брала активну участь у дисидентському русі й не боялася висловлювати свою громадянську позицію. Так, у 1966 році під час львівського судилища над братами Горинями письменниця кинула їм квіти. Згодом написала листа на захист В’ячеслава Чорновола у відповідь на наклеп на нього в газеті "Літературна Україна".

За власну принциповість Ліні Костенко довелося розплачуватися тривалим виключенням із літературного процесу. Однак під час вимушеного мовчання поетеса не сиділа склавши руки та створила свої найкращі твори – "Берестечко", "Маруся Чурай" та поезії, що згодом ввійшли до збірок "Над берегами вічної ріки" та "Неповторність".

Вона одна з небагатьох культурних діячів країни, що відмовилися від звання Героя України. У 2005 році на це Ліна Костенко відреагувала словами "Політичної біжутерії не ношу!"

Письменниця не могла не відреагувати на вторгнення Росії до України. У 2015 році вона долучилася до гуманітарної акції "Другий фронт АТО" та передала на фронт декілька збірок своїх поезій із побажаннями та словами підтримки.

Нині Ліна Василівна воліє мовчати – за письменницю говорять її твори. І це мовчання поетеси є надзвичайно промовистим, є своєрідною її позицією.

Слід зауважити, що Ліну Костенко хочуть номінувати на Нобелівську премію з літератури у 2022 році. Відповідну ініціативу 17 березня підтримав Комітет Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики.

Вас також може зацікавити: