
Квітуча Україна: чарівні ідеї для весняних подорожей
Квітковий туризм стає дедалі більш популярним по всьому світу, особливо навесні, коли природа поступово оживає. УНІАН.Туризм розбирався, куди та коли можна поїхати в Україні навесні, щоб помилуватися квітами.
Одразу маємо окреслити, що так званий квітковий туризм має одну вагому перешкоду – складність спрогнозувати наперед, на який саме тиждень припаде пік цвітіння тих чи інших квітів. Наприклад, знамениті сакури в Мукачеві традиційно найактивніше цвітуть наприкінці квітня. Однак минулого року, коли весна прийшла раніше звичного, ці чарівні дерева почали цвісти вже на початку квітня.
Тут вихід один – буде максимально гнучким та спонтанним щодо дат подорожі або ж намагатися приблизно вирахувати усереднений варіант. З останнім УНІАН.Туризм спробує вам допомогти.
Карпатські крокуси
З приходом весни в Карпатах починають квітнути першоцвіти. Зокрема, на Закарпатті вже розцвіли перші підсніжники. Однак по-справжньому любителі походів в гори чекають цвітіння інших весняних квітів – крокусів, або ж шафрану.
Найбільш відомим і доступним місцем в Українських Карпатах для "полювання" за крокусами є музей просто неба "Старе село" в Колочаві, розташований на території нацпарку "Синевир" (Закарпатська область) – шафран Гейфеля тут росте у величезній кількості та пильно доглядається. При цьому в даному випадку туристам не потрібно підніматися високо в гори, а в якості бонусу вони отримують екскурсію вельми цікавим етнографічним музеем.
Ще одним варіантом побачити цвітіння крокусів без надмірних фізичних зусиль є дендропарк "Березинка", також на Закарпатті, куди найкраще їхати від Мукачева.

Як і у випадку Колочави, тут великим плюсом є можливість дізнатися в адміністрації парку телефоном, чи вже почали цвісти крокуси, щоб дарма не їздити.
Втім, є в Україні і чимало більш "диких" місць для милування крокусами. Зокрема, йдеться про Драгобрат, Свидовець (обидва Закарпатська область), Чорногірський хребет та Горгани (обидва Івано-Франківська та Закарпатська області), а також гори Кукул, Кострича та Хом'як (усі Івано-Франківськ область).
Однак варто враховувати, що такі походи більше підійдуть для досвідчених та витривалих туристів, які мають відповідне спорядження та одяг. Також в даному випадку все ж краще заручитися підтримкою гідів, якщо ви самі добре не знаєте місцевість.
Коли краще їхати? За досвідом минулих років, у низинах крокуси починають цвісти з кінця березня, а у високогір'ї Карпат цвітіння шафрану може тривати і до травня. Профільні туристичні агенції, які займаються організацію походів у гори, вже почали пропонувати тури в Карпати на період цвітіння крокусів. Перші такі походи вони влаштовують на кінець березня, а далі є варіанти протягом усього квітня.
Закарпатські сакури
Насправді масове цвітіння сакур протягом останніх років можна побачити в багатьох містах України, в тому числі й у столиці. Втім, все ж найбільшою популярністю серед українських туристів користуються ці чарівні дерева у Закарпатській області.
Звісно, найвідомішим центром цвітіння сакур в Україні є Ужгород. Щороку в другій половині квітня до міста стікаються тисячі туристів з усієї країни, щоб помилуватися їх ніжним рожевим квітом і наробити безліч фото для соцмереж.
Втім, варто бути готовим, що саме в цей час в місті буде дуже складно знайти доступне житло, квитки на поїзд (тож їх треба купувати завчасно), а також місця в ресторанах (тим паче, що обслуговування в ужгородських закладах здебільшого неспішне). Та й біля самих дерев збиратимуться величезні натовпи.

Як варіант, можна змістити свою подорож на середину тижня та уникати святкових днів – втім, цього року Великдень випадає на 20 квітня, і є висока ймовірність, що саме на ці вихідні припаде пік цвітіння сакур.
Або ж замість Ужгорода можна поїхати до Мукачева – це закарпатське місто, на нашу суб'єктивну думку, хоч і поступається своєму сусідові, втім, саме тут розташована одна з найдовших сакурових алей України – вона розтягнулася на понад 1300 метрів, або ж більше 8 тисяч дерев.
"Особливістю Мукачева є також бінарні сакури, які квітнуть рожево-білим цвітом. Також тут росте "шалена" сакура, яка цвіте першою, оголошуючи про початок весни", – розповідали минулоріч у мукачівській мерії.
Коли краще їхати? За досвідом минулих років, найактивніше сакури квітнуть на Закарпатті у 20-х числах квітня – і саме на цей період варто орієнтуватися. Так, інколи цвітіння зміщуються на тиждень раніше чи пізніше, залежно від того, наскільки рання і тепла весна – наприклад, минулоріч ці дерева цвіли на повну вже у першій половині квітня. Враховуючи, що цьогоріч лютий доволі сніжний та прохолодний, навряд чи ситуація повториться. Однак занадто відкладати поїздку теж не варто – у перші вихідні травня сакури зазвичай вже масово не квітнуть.
Столичні магнолії
А ось киян ти жителів столиці щороку радують магнолії, масове цвітіння яких зазвичай починається на початку квітня.
Протягом багатьох років вважалося, що головним місцем цвітіння магнолій в Києві є ботанічний сад імені академіка Фоміна біля метро "Університет", потрапити куди можна абсолютно безкоштовно.

Однак до наших днів також чималу колекцій магнолій виростив і головний ботсад столиці – імені М. М. Гришка неподалік від станції метро "Звіринецька". Тут вже за вхід до парку доведеться заплатити – станом на зараз вартість вхідного квитка для дорослих становить 100 гривень.
Крім того, магнолії можна побачити у парках та скверах на території всього міста, однак найбільша їх концентрація все ж зібрана у двох ботанічних садах.
Коли краще їхати? Хоча цвітіння столичних магнолій зазвичай починається близько 10 квітня, милуватися ними можна протягом усього місяця і навіть у першій половині травня – оскільки різні сорти магнолій цвітуть у різний час, з піком у другій половині квітня.
Тюльпанові поля
Напевно, найбільш доступними для масового відвідування в Україні є тюльпанові поля – хоча б тому що ці квіти не мають яскраво вираженого географічного розташування і вирощувати їх дуже легко як в містах, так і на околицях. При цьому існує безліч сортів та кольорів тюльпанів, які садівники фігурно висаджують, створюючи яскраві килими з дивовижними візерунками.
Наприклад, у Києві з початку травня традиційно проходить виставка тюльпанів на "Співочому полі". Щороку там облаштовують тематичні композиції з використанням додаткових елементів.

Однак також дуже гарні тюльпанові експозиції облаштовують на території дендропарку "Добропарк" під Києвом, який було серйозно пошкоджено російськими окупантами під час повномасштабного наступу на Київську область навесні 2022 року. Втім, згодом працівники парку зуміли його відновити.
Однак зовсім необов'язково їхати до столиці, щоб помилуватися тюльпанами – протягом останніх років їх масово висаджують у багатьох інших регіонах України, від Одеси та Вінниці до Івано-Франківська та Чернівців.
Коли краще їхати? Зазвичай в Україні тюльпани масово цвітуть з початку травня, хоча залежно від того, наскільки теплою є погода, це може зсунутися на тиждень туди-сюди.
Київський бузок
Однією з головних візитних карток туристичного Києва навесні традиційно вважався період цвітіння бузку в Національному ботанічному саду імені М.М. Гришка НАН України.
Будівництво Сирінгарію (так офіційно зветься сад бузків) тут розпочалось ще в 1948 році, а нині там можна побачити близько 1500 кущів бузку понад 20 видів і понад 90 сортів, в тому числі близько сотні декоративних гібридів бузку власної селекції працівників ботсаду.
Зазвичай у травні на вході до ботсаду вишиковуються величезні черги мешканців та гостей столиці, які хочуть на власні очі побачити цю красу (і, звісно, зробити побільше фото).

А особливо відчайдушні відвідувачі починають штурмувати ботсад з самого ранку, тільки-но закінчується комендантська година, аби потрапити до саду бузків на сході сонця. Оскільки так рано ботсад не працює (хоча в травні його відкривають на годину раніше звичайного – о 7:00, але цього все одно недостатньо), люди навіть намагаються перелізати через паркан, через що в соцмережах прокочується хвиля обурення.
Крім того, у травні тут можна побачити рододендрони, азалії, півонії, каштани та багато інших неймовірно красивих весняних квітів.
Коли краще їхати? Зазвичай пік цвітіння бузку в столичному ботсаду Гришка припадає на середину травня. Втім, коли весна рання, він може зсунутися на квітень – зокрема, минулого року перші бузкові дерева розквітнули тут вже у 20-х числах квітня.
***
Звісно, цвітіння чарівних квітів не зупиняється в Україні з завершенням весни – далі естафету переймають троянди, лаванда, лілії, айстри, хризантеми і не тільки. Але то вже інша історія.
Марина Григоренко