
10 липня в усьому світі згадують ученого, який випередив час, подарував світові змінний струм і масу інших винаходів. Нікола Тесла був генієм без визнання за життя, а його відкриття надихають людство, яке й досі не може зрозуміти, у чому загадка Ніколи Тесли. У день народження великого вченого згадуємо 9 дивовижних і навіть дивних фактів з його життя.
Хто такий Нікола Тесла
Ким же був Нікола Тесла, на честь якого Ілон Маск назвав свою компанію та популярний автомобіль? Видатний винахідник та інженер, яким Ніколу Теслу вважають зараз, свого часу був звичайним хлопчиком, молодшим сином у родині сербів. На нього не покладали особливих надій, але доля розпорядилася по-своєму: старший брат Ніколи трагічно загинув. Тепер молодший син мав не розчарувати свого батька, і Нікола з острахом думав про те, що йому уготована доля священика.
Але Всесвіт втрутився знову - Нікола, повернувшись додому з атестатом зрілості, захворів на холеру і 9 місяців пролежав у ліжку. Батько його був згоден на все, аби син вижив. І Нікола, одужавши, вступив до вищого технічного училища.
Кажуть, що в момент народження вченого - це було в місті Смілян, що в Хорватії, 1856 року - йшла гроза. Гримів грім, і перелякана акушерка весь час твердила, що хлопчик буде дитиною темряви. На що мама Ніколи їй відповіла, що він буде дитиною світла - і виявилася абсолютно права.
Нікола часто в житті бачив перед очима сліпучі спалахи світла, які часом заважали йому зрозуміти, де закінчується реальність і починається ілюзія. Цей феномен він став використовувати у своїх наукових пошуках. Нікола і справді приніс людству світло - завдяки масовому впровадженню електричного освітлення на основі змінного струму. Але це далеко не єдиний винахід ученого.
Що винайшов Нікола Тесла
Нікола Тесла, якого за життя вважали божевільним через його дивні звички, створив чимало технічних пристроїв, які й нині вважаються революційними. Він - автор понад 700 патентів та інженерних відкриттів. Його винаходи і він сам випереджали час, але це стало зрозумілим лише зараз. Насамперед це бездротові технології - передача енергії без дротів, прототип мобільного телефону, ідея безпілотних автомобілів, літальних апаратів і загадкових "променів смерті".
Серед винаходів Тесли :
- котушка Тесла - резонансний трансформатор, який створює високовольтний змінний струм;
- перша гідроелектростанція, яка запрацювала на Ніагарському водоспаді;
- люмінесцентна лампа;
- збільшувальний передавач, який дозволяв вмикати лампи на відстані півмилі;
- пульт дистанційного керування;
- перший рентгенівський знімок;
- радіозв'язок;
- турбіна Тесли;
- асинхронний двигун, на основі якого було створено безліч побутових приладів;
- радіокерований човен.
Вважається, що деякі свої винаходи знищував сам Нікола Тесла - вічний двигун, осцилятор Тесли. Останній він створив 1898 року: це був коливальний пристрій, який імітував землетрус і ледь не обвалив будівлю його офісу. Коли Нікола зрозумів, що він створив, то сам розбив осцилятор молотком, а співробітникам наказав мовчати.
У 1931 році Нікола замість звичайного двигуна поставив на автомобіль коробочку з двома стрижнями. Машина цілий тиждень працювала без підзарядки і могла розігнатися до 150 км/год. Чи був це вічний двигун, залишається лише гадати: Тесла знищив винахід, вирішивши, що людство до нього не готове.
У 30-х роках минулого століття Тесла також розробив "промінь смерті" - пристрій, який завдяки потужному спрямованому пучку енергії міг знищувати армії та літаки. Свій винахід учений намагався продати військовим, але в нього не вийшло.
Не вийшло у Тесли і у випадку з безкоштовною електрикою. У 1901-1902 роках учений за підтримки фінансової групи JP Morgan побудував на Лонг-Айленді, штат Нью-Йорк, бездротову станцію - вежу Ворденкліф. Голова Джон Пірпонт Морган спочатку думав, що так вони забезпечать бездротовий зв'язок по всьому світу. Але Тесла хотів дати світу не тільки зв'язок, а й безкоштовну електрику. За задумом ученого, вежа могла б поширювати електрику без дротів - щоб будь-яка людина могла "під'єднатися" до неї, просто встромивши металевий штир у землю.
Але це виявилося невигідним сильним світу цього - адже позбавило б їх контролю над ресурсами (вугілля, нафта тощо). Тому 1906 року фінансування було припинено, а мрія Тесли про вільну енергію так і залишилася мрією.
Нікола Тесла - цікаві факти про великого вченого
Як уже згадували, Теслу часто вважали диваком через його дивні звички, але це не применшувало його величі як генія.
Ось кілька дивовижних фактів про Ніколу Теслу.
- Вчений спав лише 2 години
Нікола дуже мало спав - інколи лише дві години на добу. Весь інший час він працював, роблячи перерви лише на трапезу.
- Мав феноменальну пам'ять і уяву
Тесла міг запам'ятовувати цілі книжки та складні схеми всього за кілька хвилин читання або перегляду. Свої винаходи Нікола міг детально уявити в голові і навіть "протестувати" їх - без жодного запису. Наприклад, відомо, що свій знаменитий електродвигун він придумав, гуляючи парком у Будапешті та читаючи Гете. Схему він тут же намалював на піску.
- Володів загостреним слухом
Нікола стверджував, що міг чути грім за 900 кілометрів, а також розрізняв цокання кишенькового годинника через три кімнати і навіть звук, коли муха сідає на стіл. Коли він навчався в коледжі, то йому навіть було боляче від звуку локомотива за 50 км від нього. Лікарі думали, що це все нерви - поняття сенсорного перевантаження ще не існувало.
Складно уявити, як би зараз почувався Тесла в Україні.
- Передбачив появу смартфонів
За словами вченого, люди мали навчитися спілкуватися миттєво, незалежно від відстані - бачити і чути одне одного так само чітко, немов вони перебувають поруч.
При цьому пристрої, які дозволять це робити, люди зможуть носити в кишені.
- До жаху боявся мікробів
Було й те, чого панічно боявся Нікола Тесла - це мікробів. Після того, як він перехворів на холеру, вчений дуже часто мив руки і використовував по 18 рушників за день. А якщо на обідній стіл сідала муха, Тесла вимагав одразу ж поміняти страву.
- Мав дивні звички в їжі
Тесла вважав за краще їсти на самоті - напевно, щоб не пояснювати свої звички. На вечерю він одягав білі рукавички, а перш, ніж покласти собі щось до рота, обчислював об'єм цієї їжі на виделці. Обсяг тарілки й чашки він теж рахував. Був вегетаріанцем: любив молоко, хліб, мед і соки з овочів.
- Не любив жінок
Стрункий, темноволосий і блакитноокий учений цурався жінок. Він, безумовно, подобався їм, бо мав вишуканий смак, елегантні манери. Але от жінки йому - ні. Вчений вважав, що вони відволікають його від великих звершень і вважав за краще не мати з ними справи.
- Обожнював голубів
З голубами, а не з людьми вчений проводив увесь свій вільний час. Тесла часто гуляв у Центральному парку Нью-Йорка - він годував там птахів, а хворих або поранених голубів забирав до себе. Його сусіди по готелю через це скаржилися на шум і запах.
Особливо він любив одного білого голуба. Тесла розповідав, що одного разу, лежачи в ліжку, він побачив, як птах влетів у вікно - в його очах він побачив сліпуче світло. На лікування птаха Нікола витратив $2000 і навіть сконструював пристрій, який підтримував йому крило і ногу, поки вони гоїлися.
- Був фанатом числа "3"
Тесла був одержимий числом 3 і взагалі числами, що діляться на три. Він обов'язково мив руки рівно тричі поспіль і обходив будівлю тричі, перш ніж зайти всередину. Перед їжею вчений ретельно протирав стіл і прилади - для цього в нього було 18 носових хусток.
Тесла жив у різних готелях, але завжди в номерах під числом кратним трьом. Останні роки життя вчений провів у нью-йоркському готелі на 33 поверсі, у номері 3327.
Помер геній без копійки в кишені, у готельному номері, 1943 року. Не маючи можливості платити за рахунками, Тесла змінював один готель за іншим, доки один із колишніх роботодавців не почав оплачувати йому житло і платити якусь суму за "консультації".
До кінця своїх днів Тесла проніс із собою пристрасть до науки і залишив світові сотні винаходів, хоча сам не отримав за них ні багатства, ні спокійної старості.
Нагадаємо, раніше ми також розповідали, чим знаменитий Стівен Гокінг, крім наукових відкриттів.