Стівен Гокінг був вельми незвичайною особистістю / колаж УНІАН

Стівен Гокінг прославився як автор безлічі революційних відкриттів у галузі космічних знань і вже у віці близько 30 років мав науковий ступінь і членство в Лондонському королівському товаристві. Проте мало хто знає, що в біографії великого вченого є і не менш цікаві факти.

Яким був Стівен Гокінг у молодості - походження і сім'я

На генеалогічному дереві Гокінга вже з ХІХ століття з'являлися плоди інтелігентності та підприємництва - його іменитий прадід родом із Йоркшира свого часу мав власний "бізнес" - він скуповував землі, де можна було розвивати сільське господарство, але на початку 20 століття стан економіки в цій галузі став вельми жалюгідним, через що впливова людина перетворилася на банкрута. Сім'ю від голоду і злиднів врятувала прабабуся Стівена Гокінга, яка переобладнала житловий будинок на школу. Попри складне фінансове становище, Гокінги змогли дати своєму синові гарну освіту, тож батько майбутнього вченого Френк закінчив Оксфордський університет і став фахівцем у галузі тропічної медицини. Мати фізика-теоретика - Ізабель Ейлін Вокер - закінчила той самий навчальний заклад, але за іншою спеціальністю - вона обрала економіку.

Уже після початку Другої світової війни, а саме 8 січня 1942 року, у подружжя Гокінгів народився син - Стівен Вільям, який змалечку виховувався за канонами "вищого світу", до якого відносили себе Френк та Ізабель. Вони вважали, що багато в чому перевершують інших людей в інтелектуальному плані, і так само привчали думати сина. Вони точно знали, хто такий Стівен Гокінг - талановитий син талановитих батьків.

Відео дня

Рятуючись від німецьких бомбардувань, батько Гокінга прийняв рішення вивезти сім'ю з Лондона, а в 1950-му його кар'єра пішла вгору. Френк став керівником відділу паразитології в Національному інституті медичних досліджень, Сент-Олбанса, але навіть незважаючи на професійне зростання, батьки Гокінга не змогли забезпечити своїм дітям, яких за кілька років уже було четверо, багате й сите життя. Вдома в них завжди було холодно, бо Френк та Ізабель заощаджували на опаленні, радячи Гокінгу, його молодшим сестрам та названому брату, одягатися тепліше. Сусіди сприймали сімейство Гокінгів як дещо ексцентричне - Френк та Ізабель з дітьми жили у великому, але недоглянутому будинку, до того ж, вельми скромно, а пересувалися на звичайному лондонському таксі, переобладнаному під автомобіль для подорожей.

Перша дружина Гокінга Джейн написала мемуари під назвою "Travelling to Infinity: My Life with Stephen", де розповіла про ці поїздки. Вона згадувала:

Діти Гокінгів укладалися на підлогу цього лондонського таксі, щоб однокласники їх не побачили.

Джейн точно знала, про що говорить - вона, як і її майбутній чоловік, була з небагатої сім'ї, через що часто терпіла глузування від інших учнів.

Яким був і про що мріяв Стівен Гокінг до хвороби

У школі майбутній космолог навчався "абияк" - навмисно пропускав заняття, отримував низькі оцінки та постійно сварився з викладачами, незважаючи на те що роботи його були аж ніяк не бездарними - юному генію "заважав" його неабиякий інтелект, через який більшість дисциплін та методик викладання Гокінгу здавалися нудними.

Чи не єдиним учителем, який справив незабутнє враження на юне обдарування, став Тигран Тахта - математик вірменського походження. Він пропонував учням на уроках збирати комп'ютери з частин різних пристроїв - годинника, телефонного комутатора та інших. Гокінг пізніше говорив, що саме Тахта надихнув його на заняття математикою - майбутній учений почав серйозно захоплюватися науковими предметами.

Коли настав час вступати до коледжу, Френк був стурбований вибором сина - він вважав, що математику не знайдеться роботи і запропонував вивчати медицину. Гокінг-молодший наполіг на своєму і записався на курс фізики та хімії, бо математику вивчати тоді Стівен не міг.

Свавілля Гокінга проявилося і в період навчання в Оксфорді - для того, щоб стати аспірантом у галузі космології та навчатися в Кембриджському університеті, студент мав отримати диплом першого ступеня. Академічні показники Гокінга призвели до того, що він не був упевнений у своєму успіху, тож був змушений складати додатковий усний іспит. Коли майбутній учений це зрозумів, він пішов ва-банк і поставив екзаменаторам умову - або вони дають йому перший ступінь, і він іде до Кембриджа, або йому присуджується другий ступінь, і тоді він залишається в Оксфорді далі, і там же писатиме дисертацію. Викладачі розсміялися, але визнали інтелект і винахідливість Гокінга, затвердивши для нього диплом із необхідним ступенем.

Невиліковно живий Стівен Гокінг - дружина, діти, життя поза наукою

Здоровий Стівен Гокінг будував великі плани на майбутнє, але в період навчання в Кембриджі йому поставили страшний діагноз - хвороба Лу Геріга. У віці 21 року майбутній автор безлічі відкриттів почув, що жити йому залишилося кілька років. Усі цілі та мрії впали відразу, Гокінг впав у депресію, закрився від соціуму і морально готувався до швидкої смерті.

Світлом наприкінці тунелю життя, що не склалося, для Гокінга стала його перша дружина Джейн, з якою він був знайомий ще зі школи, але зблизилися і почали зустрічатися молоді люди тільки в 1962-му на студентській вечірці. Саме вона, прекрасно знаючи про невиліковність його хвороби, 1965 року вийшла за нього заміж, хоча й здебільшого за наполяганням батька. Френк вважав, що, незважаючи на стрімкий розвиток, захворювання не передається у спадок, а це значить, що Стівен і Джейн мають якнайшвидше одружитися і народити дітей - пара дослухалася до поради.

Так Джейн Вайлд стала дружиною молодого вченого і прийняла на себе тягар обов'язків, які зможе винести далеко не кожна жінка. Вона мила, годувала і постійно розміщувала чоловіка в інвалідному кріслі, а ще змушена була регулярно вибачатися перед друзями і знайомими за дратівливість Стівена, який через хворобу став абсолютно нестерпним у спілкуванні. Особливо важкими для пари були постійні напади задухи, з якими Гокінг змушений був боротися сам.

Однак незважаючи на погіршення стану здоров'я Стівена, пара змогла обзавестися трьома дітьми - 1967 року народився Роберт, 1970-го - Люсі, а через 9 років на світ з'явився малюк Тімоті. На початку 80-х шлюб почав "тріщати по швах", і Джейн почала шукати Гокінгу заміну. Вона хотіла чоловіка, який після смерті Стівена подбає про сім'ю. Довго шукати не довелося - новим коханим жінки став Джонатан Джонс, який був давно в неї закоханий.

Цікаво, як у цій ситуації вчинив Стівен Гокінг - хвороба настільки змучила його, що він зіграв незвичайну роль у складній динаміці особистих стосунків. Коли Джонс вирішив, що він доставляє занадто багато незручностей своїй жінці, і пішов від неї, саме Гокінг умовив чоловіка повернутися назад. Цікаво, але ексцентрична поведінка вченого цим не скінчилася - через кілька років він зацікавився однією зі своїх медсестер Елейн Мейсон, а в 1990-му розлучився з Джейн і одружився вдруге. Через кілька років Гокінг і Мейсон тихо розійшлися, а вчений знову зблизився зі своєю першою дружиною і дітьми. У 2007 році Джейн Гокінг напише книжку під назвою "Travelling to Infinity: My Life with Stephen", де розповість про злети, падіння і неймовірне життя з великою людиною.

14 березня 2018 року Стівен Вільям Гокінг пішов із життя, залишивши після себе спадщину у вигляді безлічі наукових теорій, трьох дітей і незабутніх спогадів для всіх, із ким він був знайомий. Прах ученого поховали 31 березня 2018 року між могилами двох геніальних учених - Ісаака Ньютона і Чарльза Дарвіна, а на могильному камені написали "Тут лежить те, що було смертним для Стівена Гокінга 1942-2018", додавши найвідоміше рівняння вченого - S=k4l2PA.

Вас також можуть зацікавити новини: