Гробки 2023 / фото УНІАН

За давньою українською традицією у два тижні після Великодня відзначаються поминальні дні, коли люди відвідують могили рідних і близьких. Такий період називають проводи, поминки, могилки або гробки. Традиція ця швидше народна, ніж церковна. Як вшанувати близьких і не згрішити в цей період - розповість УНІАН.

Проводи 2023: дата та історія

Проводи або Гробки відзначаються протягом двох тижнів після Великодня, яка в цьому році відзначалася 16 квітня. Таким чином, 2023 року поминальні дні тривають з 17 по 30 квітня. Ці дати є умовними і не підкріплені церковним календарем. Насправді відвідати могили близьким можна в будь-яку зручну дату.

Традиція відвідування могил має язичницьке походження. Наші предки вірили, що померлі радіють, коли відвідують їх могили і залишають їм їжу. Після приходу християнства церква безуспішно намагалася боротися з цією традицією. Щоб "узаконити" поминання близьких, у православний церковний календар запровадили язичницьке свято Радоницю.

Відео дня
Що не можна робити на кладовищі / фото УНІАН

Проводи в Україні: традиції та обряди

У цей період українці відвідують могили рідних, друзів і близьких, щоб вшанувати їх пам'ять. На кладовищі проводять прибирання, щоб душі близьких бачили, що про них піклуються. Біля могили можна посадити рослини, пофарбувати огорожу.

На могилу ставлять квіти, їжу, цукерки і алкоголь. Нерідко біля могили влаштовують застілля з рідними покійного. Тому на українських кладовищах багато лавок. У північній Україні вважається неправильним сумувати в такі дні, адже це засмучує померлих.

Що не можна робити на кладовищі

  • На проводи заведено залишати біля могили померлого закуску або алкоголь. Церква засуджує таку традицію, адже вона є язичницькою. У стародавні часи було заведено давати померлому в могилу те, що він любив за життя, щоб у нього це було на тому світі. Але в християнстві таких вірувань немає.
  • Влаштовувати застілля, особливо алкогольні, в такому святому місці, як кладовище, вважається великим гріхом з точки зору церкви.
  • Брати маленьких дітей на кладовищі в дні проводів не варто.
  • Не можна нічого забирати додому з кладовища.
  • У зонах активних бойових дій та нещодавно звільнених від окупантів областях краще не відвідувати кладовища. Там можуть бути міни.

Вас також можуть зацікавити новини: