Коли поминальні батьківські суботи в 2022 році - православний календар / REUTERS

Батьківська субота - це особливий день у церковному календарі, коли віруючі вшановують покійних рідних та близьких. Усього протягом року є 8 таких днів: дві – Вселенські, тобто для поминання всіх; три – під час Великого посту, і три – приватні.

Коли буде найближча батьківська субота та всі інші поминальні дні

Всі поминальні суботи, крім однієї (9 травня), мають рухливі дати.

У 2022 році поминальні батьківські суботи випали на 26 лютого (М'ясопусна субота), 19 і 26 березня, 2 квітня (поминальні суботи Великого посту), 3 травня (Радониця) і 9 травня, 11 червня (Троїцька субота) і 5 листопада (Димитріївська субота).

Відео дня

У народі також відзначається Покровська батьківська субота (в 2022 році вона проходить 8 жовтня) і Михайлівська батьківська субота (в 2022 році – 19 листопада), але в православному календарі немає таких поминальних днів – це виключно народна традиція.

Батьківська субота: як поминати і коли йти до храму

Головне, що треба робити в батьківську суботи – молитися про душу покійного. Священики закликають для цього сходити до церкви на заупокійну літургію або навіть замовити панахиду. Але можна прочитати молитву і вдома:

Найпростіша молитва про покійних в батьківський день вдома

У храмах заупокійні служби часто починаються з вечора п'ятниці. Але головне поминання все одно відбувається суботнім ранком – на літургії.

Поминальний обід канонами церкви не регламентується (можна подавати будь-яку страву з оглядкою на те, пісний чи ні це день), головне – помірність.

Навіщо в батьківську суботу в храм приносять їжу

Ця традиція пішла з часів, коли поминальний трапези були спільними. У наші ця традиція – своєрідна жертва церковнослужителям.

Продукти "на помин душі" бажано вибирати тривалого зберігання (рослинне масло, борошно, крупи і в такому дусі). Небажано нести м'ясні продукти й алкоголь. Можна замінити їжу грошовим пожертвуванням.

Чи треба в батьківську суботу їздити на кладовище

Якщо вибір стоїть між відвідуванням храму та поїздкою на могилу (наприклад, не вистачає часу і на те, і на інше), то священики наполягають саме на відвідуванні церкви.

Але після молитви в храмі можна поїхати помолитися і на кладовищі. Над могилою читають 17 кафізму Псалтиря або літію, можна замовити панахиду у священика.

Читайте також: