
Батьківська субота перед Покровою Пресвятої Богородиці - це день, коли православні поминають померлих близьких, родичів, знайомих. Коли Покровська батьківська субота буде в 2023 році, що потрібно зробити в поминальний день, а що заборонено - розповідаємо в матеріалі.
- Що таке Покровська батьківська субота
- Коли цього року буде Покровська батьківська субота
- Що треба робити в Покровську батьківську суботу
- Покровська батьківська субота - що не можна робити
Що таке Покровська батьківська субота
Покровська субота - один із поминальних днів у році, які ще називають батьківські суботи. Відзначається у православній церкві та народній традиції східних слов'ян. Традиція поминати померлих існувала ще в дохристиянський період. Покровська субота, як поминальний день, з'явилася в XVI столітті - в пам'ять про православних воїнів, які загинули за Батьківщину. Цього дня моляться за померлих близьких, насамперед за покійних батьків, а також за українських військових, які не повернулися додому з фронту.
Щороку Покровська субота випадає на різні дати - вона залежить від дня святкування Покрови Пресвятої Богородиці.
Коли цього року буде Покровська батьківська субота
Покровська батьківська субота щорічно відбувалася в жовтні - у суботу напередодні свята Покрови. Але з переходом Православної церкви України на новоюліанський календар дати неперехідних свят зсунулися на 13 днів раніше. Через те, що Покрову 2023 відзначають тепер 1 жовтня (це неділя), то Покровська батьківська субота у 2023 році буде 30 вересня - у останню суботу перед святом.
Що треба робити в Покровську батьківську суботу
Традиційно на Покровську суботу зранку йдуть до храму на поминальну службу - ставлять свічки за упокій, подають записки про поминання. Несуть у храм і панахиду - хліб, випічку, овочі, фрукти, заведено подати милостиню нужденним. Але головне - це молитва, вважається, що так християни просять у Всевишнього заступництва для померлих. Якщо немає можливості піти до храму, то помолитися можна і вдома.
Крім цього, у суботу перед Покровою традиційно відвідувати могили померлих і привести їх до ладу. Вважається благою справою прибрати могили не тільки близьких і знайомих, а й занедбані.
Увечері на Покровську суботу заведено збиратися сім'ями за спільним столом - за звичаєм подають кутю, як символ вічного життя, і, за давнім повір'ям, кладуть більшу кількість приборів - для душ померлих.
Покровська батьківська субота - що не можна робити
Є й заборони цього поминального дня. Церква забороняє замовляти панахиду за самогубцями. Крім цього, не можна також:
- поминати померлих алкоголем;
- залишати алкоголь та їжу на могилах; галасувати на кладовищах, сміятися;
- згадувати і говорити про тих, кого вже немає, погано;
- лаятися, лихословити, сваритися з близькими;
- займатися важкою фізичною працею.
Також не можна цього дня відмовляти в милостині та допомозі - нехай вона буде навіть невелика, важливий сам вчинок.
Раніше ми розповідали, коли будуть батьківські суботи 2023 - нові дати поминальних днів цього року.