Церковне свято 26 грудня / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com

26 грудня за новим церковним календарем православні віряни відзначають Собор Пресвятої Богородиці. У народному календарі - Бабині каші. Розповідаємо про традиції цього дня і заборони, народні прикмети та що відзначають у церкві 26 грудня за старим стилем.

26 грудня 2023 року - яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем

26 грудня (8 січня за старим стилем) - свято Собор Пресвятої Богородиці, коли прославляють та дякують Богоматері, яка народила Ісуса Христа. Згадують також святих, які брали участь у спасінні Діви Марії та Немовляти.

Це свято офіційно було встановлене у VII столітті, але вже з IV століття цього дня славили Діву Марію як матір Месії. Цього дня в усіх храмах відбуваються святкові богослужіння. Собор Пресвятої Богородиці присвячений не тільки Богоматері, але також і близьким Діві Марії та Ісусу. У цей час згадують Йосипа Обручника, чоловіка Діви Марії, царя Давида, який був земним предком Ісуса Христа, святого Якова, сина від першого шлюбу Йосипа Обручника. Оскільки свято присвячене кільком святим, які брали участь у порятунку Немовляти, то воно називається Собором.

Відео дня

Цього дня в церкві згадують, як наступного дня після народження Ісуса Марії та Йосипу з'явився янгол і попередив, що цар Ірод хоче вбити всіх немовлят Вифлеєму, щоб знищити Месію. Йосип разом з Яковом супроводжував Діву Марію та новонародженого Ісуса до Єгипту, де вони будуть у безпеці.

Свято 26 грудня за старим стилем - день пам'яті мучеників Євстратія, Євгенія, Авксентія, Ореста, Мардарія. Раніше ми розповідали, що можна і не можна робити на церковне свято 13 грудня

Про що говорять прикмети на 26 грудня

Погодні прикмети на 26 грудня / фото УНІАН

За прикметами дня дивляться, якою буде погода не тільки найближчим часом, а й на рік наперед:

  • сороки ходять по снігу - буде тепло;
  • сонце цього дня - січень буде ясним і морозним;
  • яка погода цього дня і 11 наступних днів - така буде кожен місяць прийдешнього року;

У народному календарі 26 грудня - свято Бабині каші. Цього дня заведено дякувати не тільки Діві Марії за народження Спасителя і святим, які оберігали Її та Немовля, а й вшановувати породіль і тих, хто допомагає матерям під час народження дітей - акушерів, а за старих часів - повитух.

Що не можна робити 26 грудня

У цей день є низка заборон. Що сьогодні не можна робити:

  • лаятися, сперечатися, бажати зла;
  • пліткувати;
  • відмовляти в допомозі, особливо - у проханнях вагітним;
  • займатися важкою фізичною працею.

За народними повір'ями цього дня не варто також виносити з дому сміття, мотлох, викидати розбитий посуд або інші непотрібні речі - вважається, що це може принести нещастя.

Що можна робити 26 грудня

На свято Собор Пресвятої Богородиці добре піти в храм на службу, а якщо немає такої можливості, то помолитися вдома. У Діви Марії просять захистити від будь-яких бід і негараздів, моляться за мир у сім'ї та на землі, кохання, за зцілення та здоров'я дітей і близьких, а також звертаються зі словами подяки.

У це свято вперше стрижуть діток, яким виповнився рік - щоб вони росли здоровими і не боялися труднощів. Для цього також піднімали дітей вище голови. За старих часів цього дня жінки пекли пироги - частину несли до церкви, частину роздавали породіллям і бабкам-повитухам. Дарували повитухам й інші частування, а також приводили діток, щоб їх благословили.  

26 грудня - іменини сьогодні

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Олександр, Дмитро, Михайло, Марія, Юхим, Григорій, Давид.

Раніше ми публікували православний календар на січень 2024 зі святами за новим стилем.

Вас також можуть зацікавити новини: