6 вересня за новим церковним календарем згадують чудо Архістратига Михаїла в Хонех, а також чудотворну Києво-Братську ікону Богородиці. У народі день прозвали Михайлове чудо. Розповідаємо про традиції та прикмети 6 вересня і яке сьогодні свято відзначають у церкві за старим стилем.
6 вересня 2024 року - яке церковне свято сьогодні за новим і старим церковним календарем
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль, і всі православні свята з фіксованою датою змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжує дотримуватися колишнього календаря - збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.
Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
6 вересня за новим церковним календарем (19 вересня за старим) - Спогад чуда Архістратига Михаїла в Хонех і день пам'яті ікони Божої матері Києво-Братської.
Архангел Михаїл у християнстві - найшанованіший із небесних духів, якого вважають ватажком небесного воїнства, переможцем диявола і героєм безлічі історій. Назва "архістратиг" означає "глава святого воїнства Ангелів і Архангелів". Згадують Архангела Михаїла двічі на рік: у вересні відзначають Спогад про диво в Хонех, або Михайлове диво, а в листопаді - Собор Архістратига Михаїла. Раніше ми розповідали про свято Михайлове диво - його нову дату, звичаї та що не можна робити в цей день.
***
Чудотворна Києво-Братська ікона Божої Матері - один із найбільш шанованих образів у Києві. За переказами, ікона була явлена 1654 року і спочатку перебувала в Борисоглібській церкві міста Вишгорода під Києвом. Після того, як 1662 року, під час війни з Польщею, храм був зруйнований кримськими татарами, її пустили Дніпром. Річка винесла святиню на київський Поділ, де її знайшли й перенесли до Братського монастиря - звідси образ і отримав свою назву.
Коли 1919 року монастир закрили, то образ загубився. Але пізніше дослідження показали, що ікона увійшла до числа п'яти святинь, які передали у Всеукраїнське музейне містечко в Києво-Печерській лаврі 1926 року.
На початку 2000-х років співробітники Національного художнього музею України виявили "подобу" Братської Богородиці в музейних сховищах і встановили, що 1926 року ікона потрапила до Києво-Печерської лаври, а 1948 року її було зафіксовано в музейній книзі обліку. Список ікони початку XVIII століття зберігся в Національному художньому музеї України.
Церковне свято 6 вересня за старим стилем
Раніше УНІАН розповідав, яке сьогодні церковне свято відзначають за старим календарним стилем - що можна і не можна робити в день пам'яті священномученика Євтихія, єпископа, учня апостола Іоана Богослова.
Про що говорять прикмети на 6 вересня
Прикмети дня говорять про те, якими будуть погода найближчим часом, а також зима і весна:
- якщо вранці туман - буде потепління;
- береза вгорі із зеленим листям, а внизу гола - зима буде рання, а весна тепла;
- ранкові заморозки - до доброго життя.
У народі 6 вересня - свято Михайлове чудо, Михайлів день. Вважається, що з цього дня починаються осінні заморозки - "Михайло заморозком прихопив", а саме 6 числа Архістратиг морозом вбиває всяку нечисть.
Що не можна робити 6 вересня
6 вересня, як і в інший день, Церква не схвалює сварок, лихослів'я, помсти, пліток і наклепу, виступає проти осуду, заздрощів, жадібності та відчаю. Не можна відмовляти тим, хто просить про допомогу.
У свято є кілька суворих народних заборон: вважається, що не можна працювати і брати в руки колючо-ріжучі предмети - що-небудь різати, рубати, колоти.
Що можна робити 6 вересня
Цього дня добре піти до храму - у святого Архангела Михаїла просять зцілення від різних хвороб, захисту від зла, недобрих людей. Біля образу Богородиці моляться з проханнями про благословення, звертаються до Києво-Братської ікони Божої Матері в разі нападу ворогів, заради захисту Батьківщини.
У народі кажуть, що в це свято слід помиритися з усіма, з ким були у сварці або на кого тримали образу. За народною традицією дівчата на Михайла печуть пиріг і ховають у ньому каблучку - кому попадеться, то та незабаром вийде заміж.
6 вересня - іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Михайло, Всеволод, Костянтин, Дмитро, Іван, Фекла, Макар, Андрій, Давид, Кирило.
За старим стилем іменини святкують Арсеній, Георгій, Максим, Петро, Кузьма.