День пам’яті і примирення / фото УНІАН

Кожного року 8 травня в Україні відзначають День пам’яті та примирення. Цей день присвячений пам’яті жертв Другої світової війни.

Історія Дня пам’яті та примирення

7 травня 1945 року у французькому місті Реймсі був підписаний Акт воєнної капітуляції Німеччини, який набув чинності 8 травня о 23:01. Проте на вимогу Кремля 9 травня 1945 року о 00:43 за московським часом у передмісті німецької столиці Карлсхорсті був підписаний ще один "Акт про беззастережну капітуляцію Німеччини".

Читайте такожТравневі вихідні 2021: скільки днів відпочинку буде в Україні на День перемоги
За своєю суттю другий "Акт" підтвердив документ, підписаний днем раніше у Реймсі, і підтвердив час припинення вогню – 8 травня о 23:01 за середньоєвропейським часом (9 травня о 1:01 за московським).

У 2004 році рішенням 59-ї сесії Генеральної асамблеї ООН 8 та 9 травня було проголошено Днями пам’яті та примирення. Резолюція ООН пропонує державам-членам ООН, неурядовим організаціям і приватним особам в один або обидва ці дні вшановувати пам’ять усіх жертв Другої світової війни.

День пам’яті та примирення в Україні

В Україні відзначають День пам’яті і примирення в річницю капітуляції нацистської Німеччини – 8 травня.

Робиться це відповідно до указу президента України від 24 березня 2015 року, а також закону України "Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років", який набув чинності 21 травня 2015 року.

День пам’яті і примирення - символ і гасло / фото uinp.gov.ua

Пам’ятний день встановлений з метою "гідного вшанування подвигу українського народу, його визначного внеску у перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні, висловлення поваги усім борцям проти нацизму, увічнення пам’яті про загиблих".

Символом Дня пам’яті є червоний мак і гасло "1939-1945. Ніколи знову". Червоний мак уособлює кривавий слід від кулі та вважається міжнародним символом пам’яті жертв усіх військових і цивільних збройних конфліктів.

Як проходить День пам’яті та примирення в Україні

8 травня задля вшанування жертв Другої світової війни в Києві та обласних центрах України зазвичай встановлюється почесна варта біля пам’ятників і меморіалів, присвячених увічненню перемоги над нацизмом та вшанування пам’яті жертв Другої світової війни 1939-1945 років.

Читайте такожРадониця 2021: дата поминального дня, як прийнято проводити та що не можна робитиТакож цього дня відбувається урочисте покладання квітів і вінків до пам’ятних знаків. У храмах проводяться молебні та служби на згадку про загиблих воїнів.

У загальноосвітніх навчальних закладах, своєю чергою, проводять тематичні заходи, пов’язані з історичними подіями Другої світової війни.

У столиці з 6 по 16 травня можна відвідати фотовиставку "Мить історії" у Національному історико-архітектурному музеї "Київська фортеця".

Крім того, з 7 до 21 травня триватиме виставка архівних документів до Дня пам’яті та примирення та Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Перегляд виставки буде доступний на веб-сайті Державного архіву м. Києва.

Вас також може зацікавити:

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram