Воздвиження Хреста Господнього 2022 / фото depositphotos.com

Воздвиження Хреста Господнього відзначається 27 вересня. Це одне з 12 найважливіших свят у християнстві. Воно також відоме під назвою Хрестовоздвиження. У цю дату віруючі прославляють одну з найважливіших святинь у християнстві - хрест, на якому був розіп'ятий Ісус.

Воздвиження Хреста Господнього: історія свята

Згідно з переказами, в 326 році рівноапостольна імператриця Олена вирушила до Єрусалиму в пошуках християнських святинь. Вона організувала розкопки на горі Голгофі, де було знайдено три хрести. На одному з них розіп'яли Ісуса, але який саме з хрестів був Господнім - тоді було неясно.

Як говорять перекази, ці три хрести по черзі прикладали до хворої жінки, і один з хрестів зцілив її. Так було визначено, який з хрестів був Господнім. На місці виявлення хреста був побудований Храм Воскресіння Христового, де і зберігалася одна з частин Хреста (друга частина була передана імператору Костянтину).

Будівництво храму було закінчено в 335 році. 13 вересня 335 року храм освятили, а на 14 вересня (27 - за новим стилем) було вирішено встановити святкування Воздвиження Хреста Господнього. На цю подію з'їхалося багато священиків і християн. Так традиція відзначати Хрестовоздвиження 27 вересня закріпилася в церковному календарі. Свято символізує перемогу святої реліквії над злом і несправедливістю.

Сам Животворящий Хрест через кілька століть був вкрадений з храму. Його подальша доля маловідома. Ймовірно, Господній хрест був розділений на безліч маленьких частинок і розвезений по світу.

Як відзначається Воздвиження Хреста Господнього

На саме свято і протягом тижня після нього проходять церковні служби і богослужіння. Віруючі можуть відвідати таку службу і помолитися іконі Животворящого Хреста. Протягом святкування в храмах виставляють символ Животворящого Хреста, і парафіяни можуть прикластися до святині. Біля святині просять благополуччя, міцного здоров'я та захисту від темних сил.

Якщо немає можливості відвідати церковну службу, то можна помолитися і вдома. Головне робити це з чистими помислами. На Хрестовоздвиження можна зібратися з сім'єю за святковим столом, але страви повинні бути пісними.

В цей день читають молитви на Воздвиження і просять у Бога зцілення від хвороб, прощення гріхів та благословення.

Що не можна робити на Хрестовоздвиження

  • На Воздвиження встановлено суворий піст, тому сьогодні не можна їсти м'ясо, яйця і молочні продукти. Наші предки вважали, що хто сьогодні порушить піст, той згрішить.
  • У це свято не можна лаятися матом, сваритися з рідними, мстити і заздрити.
  • Народні прикмети сьогодні забороняють відправлятися в подорож, ходити в гості і гуляти в лісі. Наші предки побоювалися нечисті і змій, які, за повір'ями, виповзають на землю в цю дату. Однак церква ці заборони не підтверджує.

Вас також можуть зацікавити новини: