
24 квітня 2025 року в український прокат вийде політична драма "Насіння священного інжиру" (The Seed of the Sacred Fig), яка цього року претендувала на "Оскар" в категорії "Найкращий міжнародний фільм" від Німеччини.
УНІАН розповідає, чому варто звернути увагу на цю потужну роботу іранського режисера Мохаммада Расулофа про життя в тоталітарній державі.
Про що фільм
У центрі сюжету стрічки – слідчий суддя Революційного суду в Тегерані Іман, який бореться з недовірою та параноєю, коли в Ірані посилюються загальнонаціональні політичні протести. Раптом у нього зникає пістолет, і він підозрює у цьому свою родину – дружину Наджмех і доньок, Резван і Сани. Він запроваджує вдома радикальні заходи, що призводять до зростання напруги в родині та жіночого бунту. Крок за кроком соціальні норми і правила сімейного життя призупиняються.
Режисер-дисидент
Незалежний іранський режисер Мохаммад Расулоф, за освітою соціолог, з самого початку своєї кар'єри був активним критиком режиму аятоли, за що він піддається постійним переслідуванням на батьківщині.
Його дебютний повнометражний фільм "Сутінки" (2002) розповідав про засудженого, який намагається соціалізуватися за допомогою шлюбу, а його другий фільм "Залізний острів" (2005) фокусувався на великодурному диктаторі, старому капітані переповненого судна, пришвартованого у відкритому морі. Обидві стрічки були високо оцінені критиками та отримали низку фестивальних нагород.

Перші серйозні проблеми через свою діяльність у Расулофа почалися в 2010 році, коли він був заарештований прямо на знімальному майданчику за звинуваченнями у зйомках без отриманого на те дозволу. За це він був засуджений іранською владою до шести років позбавлення волі, але згодом термін було скорочено до одного року і режисер зумів вийти на свободу під заставу.
Вже за рік він випустив драму "Прощавай", що розповідала про іранську адвокатку, чия ліцензія була анульована урядом. Її спроби втекти з країни зіштовхнулися з численними перешкодами. З тих пір він ще більше посилював критику режиму, зокрема, у стрічках "Рукописи не горять" (2013) та "Непідкупний" (2017). Останній переміг у програмі "Особливий погляд" в Каннах.
В 2017 році Расулоф вирішив повернутися до Ірану, однак одразу по прибуття місцева влада конфіскувала його паспорт та заборонила йому залишати країну. У 2019 році Ісламський революційний суд Ірану засудив режисера до одного року позбавлення волі та дворічної заборони залишати країну та брати участь у суспільно-політичній діяльності через його фільм "Непідкупний" (його звинуватили "у змові проти національної безпеки та пропаганді проти системи"). За рік Расулофа засудили ще до одного року в'язниці за три його фільми, які також були визнані "пропагандою проти системи". Вирок також передбачав заборону на два роки знімати фільми.

Наступна стрічка режисера "Зла не існує" (2020) розповідала чотири історії про засуджених до смертної кари в Ірані та отримала "Золотого ведмедя" Берлінале.
Стрічку "Насіння священного інжиру" режисер знімав вже підпільно в Ірані. У розпал фільмування його засудили до 8 років позбавлення волі, побиття батогами та штрафу з конфіскацією майна. Скориставшись апеляційним процесом, Расулоф завершив знімання, і, позбувшись електричних пристроїв, пішки втік із країни через гори. Фільм знімали без професійного обладнання з маленькою знімальною групою фактично зі студентським бюджетом, щоб уникнути викриття з боку владних структур.
Високі оцінки та нагороди
Світова прем'єра "Насіння священного інжиру" відбулася в травні 2024 року під час Каннського кінофестивалю, де стрічка була представлена в основному конкурсі та в підсумку виграла спеціальний приз журі та ще чотири нагороди. Режисер зміг особисто представити свій фільм в Каннах, після того як йому вдалося втекти з Ірану.

Після каннського успіху фільм продовжив подорожувати найвпливовішими кінофестивалями світу, збираючи нові номінації та нагороди. Зокрема, він отримав приз від глядачів за "Найкращий європейський фільм" на міжнародному кінофестивалю у Сан-Себастьяні (Іспанія) та престижну нагороду від глядачів за "Найкращий міжнародний ігровий фільм" на кінофестивалі у Сіднеї (Австралія).
Крім того, стрічка була номінована на "Європейський Оскар" в трьох категоріях, а також на "Оскар" в категорії "Найкраищий міжнародний фільм" від Німеччини, де нині знайшов прихисток режисер.
Наразі оцінка фільму на IMDb становить 7,6 з 10 балів, тоді як на Rotten Tomatoes він отримав 97% схвалення від критиків з відзнакою "Сертифікована свіжість" та 94% від глядачів. Водночас на Metacritic кіноексперти оцінили його у 84 зі 100 балів з відзнакою "Обов'язкове до перегляду" (відповідає характеристиці "всезагальне визнання"), а широка аудиторія – в 7,7 з 10 балів (відповідає характеристиці "в цілому позитивні відгуки").
Прем'єра в Україні
Фільм "Насіння священного інжиру" був вперше показаний в Україні під час Київського міжнародного кінофестивалю "Молодість" в позаконкурсній програмі "Фестиваль фестивалів" восени 2024 року. Ба більше, Мохаммад був головою міжнародного журі 53-ої "Молодості" та презентував картину особисто.

"З моєї точки зору, фільм "Насіння священного інжиру" є найкращим фільмом 2024 року. Режисер Мохаммад Расулоф сьогодні є знаковою фігурою світового кіно. Його перебування в Києві під час минулорічної "Молодості" стало важливою подією для українських глядачів. Сподіваюсь, що цей фільм викличе великий інтерес у нашого глядача. Бажаємо цікавого перегляду", – зауважив генеральний директор КМКФ "Молодість" Андрій Халпахчі.
Згодом стрічку також показали в рамках 30-го фестивалю "Нове німецьке кіно".