
Американський психолог Марк Треверс розповів, які види "мікро-поведінки" роблять стосунки міцними. Вони допомагають стосункам еволюціонувати і процвітати в довгостроковій перспективі.
Як зазначив він у своїй статті для Forbes, саме "мікро-поведінка" - невеликі, майже непомітні дії - поступово змінюють емоційний настрій та очікування у стосунках:
"Ці моменти можуть не потрапляти до заголовків, але саме вони стають основою міцних стосунків, даючи змогу обом партнерам розвиватися і рости".
І ось які види такої поведінки психолог перерахував:
Запитувати, а не припускати. Коли ви давно разом, легко потрапити в пастку впевненості, що "знаєте" партнера. І хоча близькість породжує комфорт, вона ж породжує і припущення. Ми починаємо автоматично пояснювати поведінку свого коханого. Але правда в тому, що припущення закривають діалог, і забирають у партнера можливість проявлятися. Дослідження 2017 року, опубліковане в журналі Social and Personality Psychology Compass, показує, що почуття "зрозумілості" не завжди відповідає реальності. Люди часто відчувають себе незрозумілими, навіть якщо їх зрозуміли - і навпаки. Це пов'язано не тільки з тим, що говорить інший, а й із нашим емоційним минулим, контекстом стосунків і відчуттям безпеки.
Пауза перед реакцією. Часто ми реагуємо зопалу: говоримо, не подумавши; захищаємося, не розібравшись у мотивах іншого; або закриваємося, не спробувавши прояснити ситуацію. У такі моменти пауза дає змогу перейти від автоматизму до усвідомленого вибору: ви все ще відчуваєте, але тепер самі обираєте, як реагувати. Дослідження 2018 року про уважність показало, що усвідомлена пауза відіграє ключову роль в управлінні стресом. Пауза допомагає: уникнути ескалації, проявити емпатію, прийняти більш зріле рішення.
Помічати, як росте і розвивається ваш партнер. Ми схильні аплодувати тільки "великим" досягненням, але зростання часто проявляється в дрібницях. Коли ми помічаємо процес, а не тільки результат, ми створюємо у стосунках психологічну безпеку. Партнер не зобов'язаний бути ідеальним - важливо, що він старається. Дослідження показують, що люди частіше продовжують корисну поведінку, якщо помічають, що їхні зусилля (а не тільки успіхи) визнані й підтримані.
Нагадаємо, раніше психолог розповів, як "правильно" мовчати після сварки.