
Американський психолог Марк Треверс розповів, які види мовчання допомагають парам зцілитися після сварок.
"Ми часто сприймаємо мовчання після сварки як тривожний знак - воно здається незграбним, неприємним або навіть емоційно руйнівним. Але не всяке мовчання однакове. У моменти сильного напруження слова можуть легко перетворитися на зброю. Усвідомлене мовчання, навпаки, може стати кнопкою "паузи" - можливістю перегрупуватися, а не віддалитися", - зазначив він у своїй статті для Forbes.
Ось як три потужні види мовчання він перерахував:
Мовчання заради саморегуляції. Таке мовчання - форма захисту. Це відбувається, коли один або обидва партнери свідомо роблять паузу, щоб впоратися зі своїми фізіологічними та емоційними реакціями, а не дозволяти тривозі керувати розмовою. Відступіть із наміром: "Я хочу обговорити це, але мені потрібно 10 хвилин, щоб прийти до тями". Використовуйте час, щоб порухатися, глибоко подихати, вмитися холодною водою - усе, що допомагає вам "охолонути". Повертайтеся, коли ваш тон зможе відповідати вашій увазі та турботі.
Мовчання для осмислення. Це звернення всередину себе. Це момент, коли ви перестаєте подумки сперечатися і починаєте запитувати: "Що він/вона насправді хотів(ла) сказати?". Ви роздумуєте не тільки про слова партнера, а й про свою реакцію. Те, що здавалося нападом, може виявитися вразливим прагненням до близькості. Почути це послання можна тільки в тиші. Не поспішайте "лагодити" стосунки. Дозвольте собі подумати й відчути інакше.
Мовчання для відновлення зв'язку. Після конфлікту, навіть якщо напруга спала, слова можуть залишатися важкими. Тут і допомагає мовчання відновлення, воно "говорить" не про віддаленість, а про глибоку довіру. Дослідження 2014 року в Personality and Social Psychology Bulletin показало: якщо паузи в розмові між незнайомцями викликають тривогу, то в близьких стосунках вони сприймаються як знак взаєморозуміння.
Нагадаємо, раніше УНІАН писав, які чоловічі риси "зводять з розуму" жінок вищого класу.