
В очікуванні снігу: що українцям готує цьогорічний гірськолижний сезон в Карпатах
Українські гірськолижні курорти вже на повну готуються приймати туристів. УНІАН з'ясовував, чи достатньо вже в Карпатах снігу, щоб поганяти по трасах, та що гостям готують на випадок потепління.
Протягом останніх кількох років зими в Україні були нетипово теплими та безсніжними, відповідно, і вітчизняний гірськолижний відпочинок видавався не дуже вдалим. Втім, цього року морози та сніг до нашої країни прийшли значно раніше, тож перед очима любителів активного зимового відпочинку зажевріла надія.
- Буковель: будь-яка примха за ваші гроші
- Славське: як не лижі, то гаряча купіль
- Закарпаття: прийнятні ціни та цікавинки
- Буковина: в очікуванні снігу і туристів
Традиційно покататися на лижах та сноубордах українці можуть в чотирьох областях – Івано-Франківській, Львівській, Закарпатській та Чернівецькій. УНІАН дізнавався, чи готові вже місцеві курорти зустрічати туристів та що вони пропонують гостям цього року.
Буковель: будь-яка примха за ваші гроші
Коли мова заходить про катання на лижах, у голові одразу з'являється думка про "Буковель". Цей гірськолижний курорт в Івано-Франківській області відомий не лише в Україні, а й далеко за її межами. Але є один нюанс – вартість відпочинку тут доступна не всім.
Цьогоріч зимовий сезон в Буковелі стартував 12 грудня. До послуг туристів щодня працюють чотири витяги і п'ять гірськолижних трас, а ввечері – два витяги та дві траси. Менеджери курорту зізнаються, що цьогоріч ціни підняли лише на 100-150 гривень порівняно із попереднім сезоном, але любителям активного відпочинку тут також пропонують гнучку систему знижок.
Туристам в Буковелі доступні чотири 3-4-зіркові готелі. Щоправда, лише три із – них на території комплексу, а один – у сусідньому місті Яремче (для його постояльців передбачений трансфер). У вартість проживання включають сніданки, VIP-прохід до витягів (повз загальну чергу) та катання на лижах.
"Зараз у нас діють знижки. Вартість найдешевшого двомісного номера – 3 382 гривні, але при цьому можна безкоштовно і без черги пройти на витяг, щоб кататися. Якщо ж гість не проживає в нашому готелі, за один день катання доведеться заплатити 2 тисячі гривень з людини. Зараз ще є вільні номери, проте вони швидко бронюються", – розповіла УНІАН менеджер інформаційного центру курорту Вікторія.
Водночас діти до 5 років можуть проживати у номерах з батьками безкоштовно, але детальніше це варто обговорювати під час бронювання номера. До слова, відпочивати в Буковелі можна навіть з тваринами, але про це теж потрібно попередити адміністратора під час бронювання.

Якщо у вас немає власних лиж чи сноуборда – теж не проблема: за 500 гривень їх можна орендувати. Тільки от для цього потрібно залишити заставу – це можуть бути паспорт, водійське посвідчення чи гроші – від 12 000 до 27 000 гривень (залежно від стану лиж – що новіші, тим дорожчі). Якщо немає такої суми готівкою, її просто заблокують на вашій карті на певний час.
Цього сезону в Буковелі для відпочивальників підготували і кілька новинок. Наприклад, санну трасу відкриють на іншій локації і вона буде іншого розміру. Також тепер тут можна буде покататися на бігових лижах, для дітей встановили нову карусель, а ще на території комплексу з'явилися нові ресторани.
Крім того, з 18 грудня на Буковелі стартує ще й нічний сезон катання на лижах. Якою буде вартість цього задоволення – ще не знають.
Відсутність снігу Буковель лякає не так сильно, як більшість інших українських гірськолижних курортів – там активно працюють снігові пушки, тож кататися можна навіть у більш теплу погоду. Це, власне, дуже вагома перевага цього курорту, за яку любителі активного зимового відпочинку готові доплатити.

У самому Буковелі немає залізниці, але доїхати туди можна трансфером чи таксі від сусідніх містечок Яремче і Татарів, через які в зимовий сезон за день проходить близько десятка поїздів.
Славське: як не лижі, то гаряча купіль
Гірськолижний курорт у селищі Славське у Львівській області, який свого часу був популярним місцем відпочинку серед польської та угорської знаті, нині запрошує туристів приїздити з грудня до березня. Він розміщується на горі Тростян і має 11 трас різного рівня складності. Тут гарно проведуть час і лижники з досвідом (для професіоналів є спортивна траса), і початківці (наявна спеціальна зона для тих, хто вперше став на лижі). Крім того, неподалік розташовані печера Писана криниця, назва якої пов'язана з ватажком опришків Олексою Довбушем, водоспад Кам'янка і містечко Сколе.
Відпочинок в Славському значно бюджетніший, порівняно із "Буковелем" – двомісний номер тут можна знайти навіть за 1300 гривень за добу. А ось за двомісний номер у котеджі в горах із чаном-джакузі вже доведеться викласти 5900 гривень. Взяти лижі на прокат в Славському можна за 100-150 гривень на день. Ще за 100 гривень – орендувати куртку та лижні штани.

Інша проблема – відсутність снігу, якого наразі в Славському, на жаль, немає.
"Ми працюємо, але снігу в нас зовсім немає, то й людей немає, – бідкається власниця садиби "На горі" пані Іванка. – А лижі та костюми – то не проблема, 100 гривень і катайся собі хоч добу!"
Втім, якщо зі снігом таки не пощастить, не варто сильно засмучуватися, адже в Славському можна чудово відпочити і без цього – наприклад, поніжитися у гарячому чані. За дві години такого задоволення доведеться викласти 1400-1800 гривень, але це за компанію з кількох людей.
"Потрібно бронювати заздалегідь, ще до приїзду, адже там 5-6 тонн води і вона мусить добре нагрітися, аби в мороз не вистигати швидко. Тож самі розумієте, це займе пів дня", – пояснив власник чану Андрій.
Спеціально до нового гірськолижного сезону "Укрзалізниця" вже традиційно запустила до Славського "Лижний експрес".
Крім того, в межах Львівської області можна покататися на лижах на відносно новому гірськолижному курорті Буковиця, розташованому в місті Борислав серед карпатських лісів Східних Бескид. Також туди можна менш ніж за півгодини доїхати з оздоровчого курорту Трускавець, відомого своїми мінеральними водами.
Нині курорт готується до відкриття гірськолижного сезону – активно намітає сніг пушками та тримає інтригу: "Вже близько". Цей курорт є дуже популярним серед львів'ян та відпочивальників з Трускавця (та й місцевих теж), оскільки за цілком прийнятні гроші тут можна організувати собі чудовий відпочинок вихідного дня. Наприклад, минулого сезону три години катання тут коштували 550 гривень, абонемент на день – 700 гривень, а на три дні – 1800 гривень.
Для лижників тут доступні як крісельний підйомник, так і бугельний, а також кілька трас – втім, вони скоріше для початківців, досвідченим туристам, які хочуть екстриму та крутих віражів, тут може бути занадто просто. Є сноутюбінг та лижна школа, а перекусити можна як в кафе внизу, так і в колибі на горі (звідти, до речі, відкриваються чудові краєвиди на Львівщину). Якщо ви не фанат катання на лижах чи сноубордах, можна просто піднятися на гору на підйомнику та спуститися на ньому ж за 150 гривень.

Втім, львівські туроператори зізнаються, що поки відпочивальники не дуже поспішають бронювати лижний відпочинок в Україні. Як зауважила менеджер із бронювання туроператора "Відвідай" зі Львова Вікторія, у них наразі замовляють тільки тури до Буковелю: "Щодо попиту – важко сказати, швидше – посередньо. Немає ажіотажу, але й не скажу, що немає охочих їхати".
Натомість більшість львівських туроператорів, з якими поспілкувався УНІАН, надають перевагу в організації зимових турів за кордон – Альпи, Словаччина, Польща. Кажуть, організовувати поїздки по Україні не дуже вигідно, здебільшого туристи самі шукають собі готелі та бази відпочинку по інтернету і не хочуть переплачувати за послуги оператора. Хоча останнім часом клієнтів, охочих покататися на лижах у Німеччині чи Італії стало трохи менше – не всі мають дозвіл на виїзд за кордон, а такий відпочинок, зазвичай, – сімейне дозвілля.
Закарпаття: прийнятні ціни та цікавинки
Чи не найбільшою популярністю серед масових українських зимових туристів традиційно користуються гірськолижні курорти Закарпаття (єдина область України без комендантської години, до речі). Як розповіла УНІАН начальниця Управління туризму та курортів Закарпатської ОДА Маріанна Готра, попри війну попит на туристичні послуги в регіоні є, і свідченням цього є бодай той факт, що за 11 місяців року в області зібрано понад 22,5 мільйонів гривень туристичного збору.
За словами посадовиці, як такий зимовий туристичний сезон ще не стартував, адже його головна умова – сніг. Так, у високогірних районах, таких як Драгобрат, уже майже два тижні панує справжня зима, а товщина снігового покриву вже достатня для катання, тож готелі поступово заповнюються, а відвідувачі вже випробовують траси. Проте менш високогірні гірськолижні зони – такі, як Пилипець, Подобовець та Красія – поки ще чекають на сніг та, відповідно, на туристів.
У Драгобраті можна орендувати двомісний номер у готелі за 1200-1400 гривень за добу. Однак мінімальне замовлення – дві доби. Власниця приватної садиби "Калина" пані Оксана каже, що туристів вже вистачає, бо в горах почав падати сніг.

"В нас вже метр снігу, мороз тримається, підйомники запустили. Сезон розпочався повним ходом. Вільні місця ще є, але мало, бо люди починають дзвонити і бронювати буквально щодня", – розповідає вона.
За словами Готри, дуже добре останнім часом розвивається курортна зона Поляни (колишній Свалявський район), де почали активно використовувати снігові пушки і вже готуються до сезону. Завдяки цьому кататися в Поляні на лижах і тюбінгу можна навіть до кінця березня.
Водночас чиновниця поки не береться прогнозувати, чи буде цей гірськолижний сезон в регіоні вдалий, зважаючи на ситуацію в державі. Не спонукає до раннього бронювання і відсутність снігу, а також безсніжні попередні зими.
"Певні бронювання були на початку жовтня, але вже спостерігаємо випадки, коли окремі гості скасовували резервування, – уточнює Маріанна Готра. – У той же час ми сподіваємося, що родини з дітьми все ж приїдуть на зимові канікули, щоб набратися сил, відпочити".
Тим часом власник однієї з туристичних баз у Пилипці Василь Коваль, що має міні-готель на вісім номерів та чотири окремі котеджі, каже, що на новорічно-різдвяні свята весь його номерний фонд уже заброньований, причому котеджі – ще з початку листопада. Вартість – 21 тисяча гривень за три доби за будинок для 8-9 людей.
"Фактично по 5 січня заброньовані всі місця, по 15 січня – 60%, а далі все залежатиме від погоди, – каже Василь. – Якщо сніг буде, то буде і турист, якщо ж ні, то буде складно… Ми й так останні роки, починаючи від ковіду, не те, що не маємо заробітку, а ледве зводимо кінці з кінцями, про якийсь розвиток взагалі не йдеться…"
Пилипець наразі пропонує нижчі ціни на житло – від 600-700 гривень з людини за добу, а турбази та готелі поблизу гори Красія – від 1000 гривень за двох. Тим часом, будиночок з двома спальнями, вітальнею, ванною, кухнею поблизу гірськолижного курорту обійдеться в 9 тисяч гривень.

Для того, щоб залучати туристів, власники готелів та турбаз вигадують нові й нові атракції, особливо в межах своїх курортів. Приміром, якщо раніше турист їхав покататися на лижах, то фактично йому пропонували тільки готель, то зараз більшим попитом користуються ті бази відпочинку, де, крім нічлігу, можуть запропонувати ще й баню чи чан, виноробню чи цікаву гастрономію.
"Усе більше й більше атракцій створюють на Закарпатті для туристів, щоб наші гості могли не тільки покататися на лижах, а й познайомитися із багатою культурою і традиціями нашого краю, – розповідає Маріанна Готра. – Приміром, на рівні управління ми розробили аудіогіди по кількох популярних туристичних маршрутах, наприклад, замками Закарпаття, Ужанською долиною. Туристи залюбки відвідують такі маршрути, і ми, навіть закарпатці, котрі ніби знають свій рідний край, цікавимося ними. Наприклад, мало хто знає про той же Виноградівський замок, є старовинні церкви, багато чого такого, що ви можете для себе переглянути".
Паралельно із гірськолижними курортами надзвичайно популярними на Закарпатті є термальні басейни, і їхня кількість постійно зростає, а діючі – розширюються. Це пов'язано й з переміщенням українців до західних областей, і зростанням попиту на рекреаційні послуги. Серед них – "Золота гора", "Косино", "Жайворонок".
Крім цього, розуміючи, що сніг – розкіш, на яку впродовж останніх років не завжди можна розраховувати, власники туристичних садиб вигадують різні цікавинки, аби тільки привабити туристів. Так, приміром, один із готелів на Драгобраті заманює тим, що в ньому офіційно є найвисокогірніший басейн України, що працює цілорічно, а середня температура води в ньому – 34°C.
Інші готелі та турбази теж наввипередки пропонують такі пропозиції, як, приміром, "Фрірайд тури", "Зустріч світанку на вершині гори (виїзд на ратраці)" тощо.
"Ми пропонуємо нашим туристам поринути в справжню казку та побачити диво – схід сонця над засніженими вершинами Карпат, спіймати найперший промінь нового дня, – розповідає адміністратор однієї з туристичних баз Марія. – Звичайно, така ранкова екскурсія передбачає, що треба дуже тепло одягнутися, бо зранку в горах може бути значний мінус, сильні вітри. Але ми відвозимо гостей ратраком із кабіною, і завдяки цьому не так важко переносити низькі температури. Ця атракція користується популярністю".
Гірськолижний сезон на Закарпатті ще тільки стартує, але вже практично на всіх турбазах та готелях оприлюднені ціни на проживання. Так, найдешевший нічліг, який наразі можна знайти на Booking, стартує від 900 гривень за одне ліжкомісце, є й чимало пропозицій за ціною в межах 3000 гривень за двомісний номер. Водночас великий будинок для компанії на п'ять спалень, з вітальнею та трьома ванними кімнатами, обійдеться в 11 тисяч гривень за добу.
Ціни на прокат спорядження цьогоріч теж відомі: лижі – від 140 гривень, лижні комплекти – від 250 гривень за добу, але якщо брати на кілька діб, то вийде дешевше. Орендувати можна все, починаючи від лижних костюмів і закінчуючи "подушками під попу" чи захистом на коліна, багато чого з лижного спорядження можна навіть придбати.
Ціни на скіпаси цьогоріч залежать від різновиду витягу: одноразовий підйом на мультиліфті для дорослих та дітей на гірськолижному курорті "Драгоборат" обійдеться у 40-50 гривень, а на крісельниках – від 50 до 200 гривень.
Буковина: в очікуванні снігу і туристів
В гірськолижно-туристичному комплексі "Мигово", розташованому у Вижницькому районі Чернівецької області на висоті 740 метрів над рівнем моря, сніг ще не випав. Але лскільки синоптики прогнозують морози, тож уже днями тут планують запустити снігогенератори для виготовлення штучного снігу. Якщо мінусова температура триматиметься хоча би кілька днів, впродовж тижня на курорті запрацюють траси для лиж та сноутюбів, а також льодовий майданчик, розповів УНІАН розповів керівник комплексу В'ячеслав Мартинюк.
"Першою плануємо запустити трасу для сноутюбів. Наступного дня за сприятливої погоди, тобто від мінус п'яти градусів, будемо формувати лижну трасу. Також починаємо заливати льодовий майданчик", – зауважив він, та додав, що зараз для них важливо протягом морозів встигнути виготовити штучний сніг. Адже навіть якщо згодом і потепліє, він триматиметься, бо тане не так швидко, як природній, каже співрозмовник: "А далі може бути вже й +5 чи навіть +10 градусів, це не страшно. Навпаки, якраз комфортна температура для катання".

Точні терміни початку роботи лижних трас пан В'ячеслав назвати не може. Адже, крім погоди, робота снігогенераторів ще залежить від електропостачання. А з цим зараз проблеми.
Зокрема, через постійні знеструмлення цьогоріч не працюватиме оглядовий крісельний підйомник, яким раніше можна було піднятися на гору Кичера і насолодитися неймовірними гірськими краєвидами. Ще на вершині гори можна було купити напій чи перекус у невеличкому кафе, посидіти за столиками, пофотографуватися на гойдалці. Зараз же ця атракція недоступна.
"Уявіть собі, якщо вимкнеться світло і людина застрягне на крісельному підйомнику на висоті десять метрів, що тоді? Потрібен певний час, щоби завести генератор і запустити витяг знову. Екстрим гарний тоді, коли все добре закінчується. А тут людина може пів години прочекати на висоті, це небезпечно. У нас такого, на щастя, ще не траплялося, але тому й відмовилися поки від цього витягу, щоб і не трапилося", – пояснює директор комплексу.
Натомість бугельний витяг на курорті працюватиме в будь-якому випадку, адже на лижах вгору без нього ніяк не піднімешся.
"Навіть якщо вимкнеться світло, ми запустимо генератор. Тож знеструмлення на лижників ніяк не вплинуть", – запевняє пан В'ячеслав.
На трасі є гірськолижні спуски із висоти 1200 та 600 метрів, але цьогоріч працюватиме лише спуск із 600 метрів – решту відкрити немає можливості, бо там – зовсім інші навантаження на електроенергію та кількість працівників.
"Сподіваємося, що основні питання, пов'язані зі світлом, ми перекриємо альтернативними джерелами енергії. Для роботи бугельних витягів нам достатньо енергії від генератора. Батареї дадуть освітлення, забезпечать роботу комп'ютерів, турнікетів, кас, прокату. Також ми встановили сонячні панелі потужністю 60 кВт на ресторані і 30 кВт – на готелі. Вони дають можливість трішки підживлювати акумулятор. Тож ми у цьому плані підстрахувалися. Єдине, якщо будуть вимикати світло на 10-12 годин, то, звісно, тут уже нічого не допоможе", – каже Мартинюк.
На запитання, чи вистачає відвідувачів, керівник комплексу лише сумно зітхає: "Та як може вистачати туристів у війну? Ні, звичайно. До нас мають можливість приїхати лише кілька категорій: жінки, діти і ті чоловіки, які не підпадають під мобілізацію. Або ж ті, хто повернувся із війни і проходить у нас реабілітацію. Оце і всі наші відвідувачі. А тієї кількості, що була до повномасштабної війни, зараз і близько немає. Хтось боїться ТЦК. Та більшість чоловіків – на фронті. То вже й нема кому їхати. Зрештою, і настрій зараз у людей не для відпочинку і танців. Словом, наш бізнес сьогодні не живе, а животіє. Маємо надію, що все-таки зможемо втриматися і не закритися. Але як воно буде – лише Богові відомо".
Номери на різдвяно-новорічний період, за його словами, бронюють, але великого ажіотажу немає. Наразі забронювали близько половини. Серед них – чимало пільговиків.
"У нас залишилися вільні місця у період із 28 грудня по 2 січня. Бо далі заїжджає дитячий табір зі східних регіонів країни. Хотів сказати, що приймаємо діток за пів ціни, але то навіть і тієї пів ціни немає у вартості їхніх путівок. Звісно, ми малечі дуже раді. Та якщо говорити про прибуток, то це не ті кошти, за рахунок яких можна вижити. Це тільки так, аби протриматися на плаву і не втопитися", – каже власник комплексу.
Якщо ж зі снігом не складеться, у "Мигово" пропонують інші розваги: катання на конях, квадроциклах, джип-тури, сауну з чаном.
Щодо цін на курорті "Мигово", то катання на лижах у високий сезон коштую 500 гривень за годину, а денний абонемент обійдеться в 1150 гривень. Покататися на ковзанці можна за 250 гривень за годину з людини (з прокатом ковзанів), а сноутюби (високий сезон – із 24 грудня по 16 січня) коштує 400 гривень за 30 хвилин.
Користування карпатським чаном можна за 800 гривень за годину, а сауна коштує від 450 гривень за годину (в обох випадках мінімальне замовлення – 2 години). Прокат квадроциклів коштує 1000 гривень за 30 хвилин, а романтична прогулянка на гору Кичеру на санях, запряжених кіньми – близько 2 тисяч гривень.
Проживання в готелі курорту "Мигово" обійдеться в суму від 1400 гривень за ніч в номері на двох і більше людей, однак на свята (з 24 грудня по 7 січня) мінімальна вартість однієї ночівлі становитиме від 2400 гривень.
***
Останні кілька років українські гірськолижні курорти переживають складні часи – спочатку пандемія коронавірусу, потім війна, і все це на тлі теплих малосніжних зим. Втім, поки що більшість з них не здаються і намагаються влаштовувати українцям такий необхідний відпочинок для відновлення сил і психічного здоров'я.
Мирослава Бзікадзе, Наталія Петерварі, Галина Олійник, Марина Григоренко