Ілюстрація REUTERS

Відкриття ринку землі сільськогосподарського призначення може відбутися щонайменше за два роки після прийняття закону про обіг земель, оскільки потенційні покупці мають ознайомитися з правилами та акумулювати ресурси для викупу землі.

Читайте такожГройсман розповів, скільки діятиме мораторій на продаж сільгоспземель

Про це повідомив тимчасово виконуючий обов'язки міністра аграрної політики і продовольства Максим Мартинюк на прес-конференції в Києві.

"Я впевнений, що має минути щонайменше два роки з публікації закону про обіг сільгоспземель - УНІАН) до часу, коли він набуде чинності. За ці два роки або більше весь бізнес має ознайомитися з правилами, акумулювати ресурси ті, хто хоче направити їх на викуп землі, або зміцнити свої договори оренди ті, хто не планує викуповувати свій земельний банк - одним словом, підготуватися. А постійно продовжуючи мораторій, ми відтягуємо час запуску ринку землі, оскільки з моменту прийняття закону про обіг земель потрібно чекати ще два-три роки", - сказав Мартинюк.

Згідно позиції міністерства, пояснив Мартинюк, необхідно вилучити пункт про мораторій з перехідних положень Земельного кодексу і прийняти закон про обіг земель сільськогосподарського призначення, вказавши в ньому обмеження і умови, на яких цей ринок діятиме, а також час, з якого він почне діяти.

"Ринок землі можна просто ввести завтра, тому що великі масиви землі в оренді, потрібно забезпечити права орендарів. При помилкових рішеннях ми поставимо під ризик потенціал виробництва аграрної продукції в цілому, оскільки, якщо ці земельні банки будуть розпорошуватися, то буде падіння валового виробництва", - підкреслив Мартинюк.

Разом з тим, на думку Мартинюка, на сьогоднішній день немає політичних можливостей для прийняття цього рішення, так як більшість власників землі хотіли б нею розпоряджатися, але в той же час виступають проти скасування мораторію з-за страху втратити свою власність. За його словами, в цій ситуації уряду необхідно задуматися над підвищенням довіри до державних інститутів.

Як повідомляв УНІАН, Верховна Рада подовжила чинний в Україні з 2001 року мораторій на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення до 2019 року.

Згідно запропонованої урядом моделі проведення земельної реформи, купувати землю, у разі скасування мораторію, зможуть виключно громадяни України - фізичні особи, при цьому максимальний поріг власності одного громадянина не буде перевищувати 200 га. При цьому робоча група при Міністерстві аграрної політики та продовольства допускає можливість продажу земельних ділянок з урахуванням ряду обмежень невеликим господарствам - юридичним особам.

За оцінкою Світового банку, скасування мораторію буде приносити економіці України 0,7-1,5 мільярда доларів щорічно.

При цьому у вересні 2018 року президент України Петро Порошенко висловив сумнів у тому, що найближчим часом Верховна Рада зробить відкритим ринок землі, особливо з урахуванням того, що вже фактично розпочалася передвиборча кампанія.